RTÜK'ten Netflix kararı!

İnternet ortamından sapkınlık propagandası yapan Netflix ve diğer yayın platformları için beklenen adım atıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, Netlix, Puhu Tv ve BluTV gibi platformlar artık denetim altına alınacak.

01 Ağustos 2019 Perşembe 11:46
RTÜK'ten Netflix kararı!

Türkiye’de de yüzbinlerce üyesi olan ve açıkça eşcinsel sapkınlığın propagandasını yapan Netflix, Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre artık denetime tabii tutulacak.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmeliğe göre yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor. ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik’ RTÜK'ün bu hafta içinde yaptığı toplantıda oy çokluğuyla kabul edilmişti.

İkisi geçici toplam 26 maddeden oluşan yönetmelik, Mart ayında yapılan yasal değişikliklerin uygulama çerçevesini belirliyor ve internet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşları ile isteğe bağlı (on demand) olarak tanımlanan izleyicinin istediği içeriği istediği zaman izleyebildiği platformlarla ilgili düzenlemeleri içeriyor.

Yönetmelik neleri kapsıyor

RTÜK’ün internetteki her türlü yayını denetleyip, cezalandırmasına olanak tanıyan yönetmelikle internet ortamında düzenli olarak yapılan her türlü yayın, dizi-film, televizyonlardaki dizilerin internet üzerinde yapılan yayını, bireysel TV ağı girişimleri, yurttaş haberciliği de denetim kapsamına alındı.

Lisans başvurusu zorunlu hale geldi

Yönetmelikle radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılar RTÜK'ten internet ortamından yayın lisansı almak zorunda.

İnternet yayınları için 3 tip lisans çeşidi tanımlandı. Radyo yayını sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-RD yayın lisansı, internet ortamından televizyon yayını sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-TV yayın lisansı, internet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için talepte bulunanlara İNTERNET-İBYH yayın lisansı verilecek.

RTÜK’ten geçici yayın hakkı ve/veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara yayın akış çizelgesinde yer alan görsel işitsel hizmetleri eş zamanlı olmadan arşivden veya depodan yayınlamak istemeleri halinde internet ortamından isteğe bağlı yayın lisansı alma zorunluşluğu getiriliyor.

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri ise Üst Kuruldan internet ortamından yayın iletim yetkisi almak zorunda olacak.

İçerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunmasına rağmen, Türkçe olarak Türkiye’ye yönelik yayın yapan veya yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayınları da lisans zorunluluğu ile RTÜK denetimine girecek.

Lisans almadan yapılırsa ne olacak?

RTÜK tarafından resen ve/veya şikâyet üzerine internet ortamından yayın lisansı ya da yayın iletim yetkisi bulunmayan yayın hizmetlerinin sunulduğunun tespiti halinde, bu durum RTÜK’ün internet sitesinde duyurulacak. Bu duyuruda söz konusu yayın hizmetlerini sunan gerçek veya tüzel kişiye; Yönetmelik uyarınca internet ortamından yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği, belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise RTÜK tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33’üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı bildirilecek.

Bu bildirim RTÜK sitesinde yayımlanacak. İnternet ortamından yayın lisansı başvurusunda bulunanlar yayın lisansı verilmesi işlemleri tamamlanıncaya kadar bu maddede belirtilen süre ve koşullarla yayın hizmetlerini sunmaya devam edebilecek.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 01 Ağustos 2019 Perşembe 11:46

YORUM YAZ

 • Size neSize ne24 gün önce
  Parasiyla uye oldugum platformda istedigimi izlerim size ne ya... Kocaman insaniz. Gidin sacma salan ensest iliskili turk dizilerini halledin
 • MirayMiray24 gün önce
  para verdiğimiz şeye niye karışıyolar ki tv de bir sürü dizilerde taciz olayları oluyo ama hiçbir şey denmiyo netflixe karışmak yerine bunları önleyebilirler çok saçma bi karar bence
 • Netflix kullanıcısıNetflix kullanıcısı24 gün önce
  Bu kadar size batan ne bilader salın netflixi sanki siz ödüyorsunuz parasını. İstersem direk paramı cinsel içerikli sitelere yatırırım. Sizi benim param ne ilgilendirir hayırdır.
 • Mert çetin Mert çetin 24 gün önce
  Kendi aralarında oy kuruyorlar. Halkın istediğini değil kendi isteklerine göre yapıyorlar bu ülkede yaşanmaz artın ülkeyi terk etmek gerekiyor bu gün sen paranla filim bile izleyemiyorsun vay bu ülkenin hâline ilerde demekki yemek yerken bile rtük denetiminde olacak biz kendi kafamıza göre yemek bile yiyemicez baksana şu rtük 'ün sadece yaptığı kapat kendi kararları halkın kararları yada sistemi geliştirmek yok kapa gitsin bende kapadım artık bu ülkede yaşanmaz
 • Barış Can Karamercan Barış Can Karamercan 24 gün önce
  Herşeyin bokunu çıkardılar kafamız rahat istediğimiz hiçbir dizi film vs izleyemiyoruz
 • NİLHANNİLHAN24 gün önce
  ya izlemek istemeyen izlemesin sanki zorla seyrettiriliyor
 • hakhak24 gün önce
  hadi kardeşim ya siz bir iş yapasıya kadar? daha yapılacak çok iş var çok geç kalıyorsunuz.
 • ahmetahmet24 gün önce
  trt, beyaz tv dahil ucuz, kalitesiz, konusuz, kilo ile satilan abd/siddet/antiislam propagandasi dolu filmlerin denetlenmesinde de cok gec kalindi... kontrolden cikti, normallesti, buyuk tehluke!
 • savaş demirsavaş demir24 gün önce
  rtük sal bizi ***

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019