• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Putin'den destek mesajı: Erdoğan haklı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daha dengeli olması için bir şeyler yapılması gerektiğini dile getiren Rusya Lideri Vladimir Putin, "Bu düşüncede Erdoğan haklı. Bu kurum 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğdu. O zaman belirli bir güç dengesi vardı. Şimdi bunlar değişiyor" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-10-21 21:33:00 -
Putin'den destek mesajı: Erdoğan haklı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslararası Valday Tartışma Kulübünün Soçi'deki toplantısında, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "İnsanlığın kaderinin 2. Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz" sözlerine katılıp katılmadığı sorulan Putin, buna katılmadığını belirtti.

Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde kendisinin bu konuyu açtığını, bu yöndeki tezlerin içerisindeki bazı düşünceleri desteklediğini anlatan Putin, "İyi bir analiz tabii ki. Türkiye'nin liderinin bunu neden söylediği anlaşılıyor. Görünüşe göre Erdoğan, Türkiye'nin BMGK'da olmasını isterdi. Ancak buna sadece Rusya karar veremez. Buna konsensüs ile karar verilmesi gerekir" diye konuştu.

Bunun bir "denge meselesi" olduğunu vurgulayan Putin, Erdoğan'a "daimi üyelerin veto hakkının kaldırılması halinde Birleşmiş Milletlerin (BM) o gün öleceğini, organizasyonun 'milletler ligi'ne ve 'tartışma alanı'na dönüşeceğini" söylediğini aktardı.

BMGK'de değişimin gerektiğini ancak BM'nin esas temelinin yok edilmesinden yana olmadığını dile getiren Putin, "BMGK'de 5 daimi üye var ve veto hakkına sahip. Bu organizasyonun daha dengeli olması için neler yapılması gerektiğini düşünmek lazım. Gerçekten bu doğru. Yani bu düşüncede Erdoğan haklı. Bu kurum 2. Dünya Savaşı'ndan sonra doğdu. O zaman belirli bir güç dengesi vardı. Şimdi bunlar değişiyor, değişti" ifadelerini kullandı.

Değişimin global olduğunu vurgulayan Putin, örnek olarak Çin'in satın alma gücünün ABD'yi geçmesini, Hindistan'ın ekonomisinin hızla gelişmesini, Afrika ve Latin Amerika'daki değişimleri gösterdi. Putin, "Bütün bunları düşünmek lazım. Hata yapılmamalı" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

BU SİSTEM DEĞİŞMELİ GEL RUSYA ÇİN BERABER BM YAPISINI DEĞİŞTİRELİM EN GICIK KAPTIĞIMDA MİNİK FRANSANIN ORDA NE İŞİ VAR BİZ GİRMELİYİZ YADA ORTAK BM YAPISI KURMALIYIZ ORTAK BERABER İMF YİDE YIKMALIYIZ SİYONİSTLERİN TÜM OLUŞUMLARINI YIKABİLİRİZ FAİZCİ TEFECİ BU YAPIDA SORGULANMALI ÜLKELERE KREDİ VERİYOR SONRA ÖDEYEMEYİNCE MALLARRINA ÇÖKEN DAHADA ÖDEYEMEZSE IRAK GİBİ LİBYA GİBİ O ÜLKELERE KAN KUSTURAN SİONİSTLERİN MALINA ÇÖKELİM HALK AYAKLANMALARI ÇIKARTALIM PUTİN GEL SENİN DÜŞMANIN ÇOKKK BERABER O 13 PİÇ AİLENİN MALLARINA ÇÖKELİM O ÜLKELERİ KARIŞTIRALIM HAYDİ OYUN OYNAYALIM AFRİKADA FRANSANIN İPİNİ ÇEKELİM SENDE ORDU BENDE GÜÇLÜ ORDU DÜNYAYI PAYLAŞALIM TÜRKİYE RUSYA ÇİN DÜNYAYI PAYLAŞMA ZAMANI GELDİ GEÇİYOR 3 E BÖLELİM DÜNYAYI
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23