• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Putin ile gizli görüşme yapıldı mı? Ünlü iş adamından açıklama!

Rus gazını Avrupa ile buluşturacak TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış töreni için Türkiye'ye gelen Rusya Devlet Başkanı Putin ile gizlice görüştüğü iddia edilen iş adamı Cavit Çağlar açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-01-18 17:49:00 -
Putin ile gizli görüşme yapıldı mı? Ünlü iş adamından açıklama!

Rus gazını Avrupa'ya ulaştıran TürkAkım doğal gaz boru hattının Türkiye ayağı geçtiğimiz hafta tamamlanarak hizmeti girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Bulgaristan ve Sırbistan devlet başkanlarının yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılmıştı.

Putin'in İstanbul İstinye'de ünlü iş adamı Cavit Çağlar ile gizlice görüştüğü iddia edilmişti. Konuya ilişkin Çağlar açıklama yaptı.

Cavit Çağlar'la görüşmesini anlatan Yeniçağ'dan Murat Ağırel şu ifadeleri kullandı:

Gizli mi?

Kimle görüştü?

Görüşmede kimler vardı?

Görüştüğü ismi ısrarım neticesinde öğrendim…

O isim Cavit Çağlar.

Eski Bursa Milletvekili ve eski Devlet Bakanlarımızdan...

Cavit Çağlar'a, 2017 yılı Ulusal Birlik Günü'nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dostluk nişanı da verilmişti.

Daha öncesinde Türk-Rus ilişkileri bir Rus SU-24 uçağının Türk F-16'ları tarafından 24 Kasım 2015'te Suriye sınırını ihlal etmesinin ardından düşürülmesiyle dibe vurmuştu. Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin çözümünde önemli rolünün olduğu Murat Yetkin tarafından kaleme alınmıştı.

Yetkin yazısında, 'Çağlar hem siyasetçi, hem işadamı olarak geçmişte devletin gizli operasyonlarında görev almıştı. Örneğin PKK lideri Abdullah Öcalan'ı CIA ile ortak operasyonla teslim almak üzere Kenya'ya giden MİT ekibini taşıyan uçak, Çağlar'ın özel uçağı olmuştu. Türkiye'nin Haydar Aliyev'e Nahçıvan daha sonra Bakü'de iken aktardığı yardımlarda Çağlar'ın rolü olmuştu. Evet, 2000'lerde mali sorunlar nedeniyle yargılanmış, zor durumda kalmıştı ama devlet işlerinde güvenilir bir kişiydi' diye bahsetmişti.

Cavit Çağlar'a söz konusu iddia ile ilgili ulaştım. Kısa süreli konuşmadan sonra sordum...

Vladimir Putin, Suriye'ye gitmeden önce sizinle baş başa bir görüşme gerçekleştirdi mi?

Toplantıda neler konuşuldu?

Başka kimse var mıydı?

Sayın Çağlar, 'Bu bilgiyi ne yalanlarım ne de doğrularım. Devamlı devletimin yanında oldum. Milli menfaatlerimiz neyi gerektirirse onu yaparım. Bu konuda da konuşmayacağım' dedi.

Ertesi gün tekrar aradım ve yine sohbet ettik. Kendisinin hatıralarının yer alacağı Hulusi Turgut tarafından kaleme alınan bir kitabın, Mart ayında çıkacağını da öğrendim. Aynı konuyu tekrar sordum.

Şunları söyledi:

'Putin ile 28 yıllık dostluğum var. Bir arkadaş grubumuz var. Moskova'ya sık sık giderim. Ne yalanlarım ne doğrularım. Bu konularda konuşmak istemiyorum. Ben devletin bana ihtiyacı olduğu her yerde daima hizmetindeyim.'

Aslında ben cevabımı aldım.

Cavit Çağlar'ın devlet adına yaptığı birçok işi biliyorum. Toplantının ayrıntılarını yakın zamanda mı yoksa hatıralarının içinde mi öğreneceğiz, göreceğiz."

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadra

Yaani Rusyanın ,yani Putinin Deli Petronun ''Sıcak Denizlere İnmeliyiz!'' idealini gerçekleştirme ve de Libyada İkili oynamadığını kim garanti ediyor? 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23