Profesör açıkladı: 60 kat fazlası var

Geçtiğimiz günlerde Trakya'da doğal gaz bulunduğu müjdesinin verilmesinin ardından açıklama yapan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, bölgede TPAO'nun keşfettiği milyar metreküp doğalgazın yaklaşık 60 kat fazlası kaya gazı olduğunu söyledi.

12 Şubat 2019 Salı 11:18
Profesör açıkladı: 60 kat fazlası var

Türkiye’nin enerji alanındaki yatırımları ve yeni sahaların bulunması için çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, atılan adımların meyveleri de toplanmaya başlandı. Trakya'daki Batı Çeltik-1 Kuyusu'nda doğal gazı ateşlenmesi bölgede yeni bir süreci başlattı. 

Enerji uzmanlarına göre Trakya’da asıl müjde kaya gazından gelecek. Söz konusu alanda TPAO’nun keşfettiği 3 milyar metreküplük doğalgazın yaklaşık 60 kat fazlası kaya gazı mevcut.

Cari açığı 5 milyar TL azaltacak 

Enerjide özellikle saha çalışmalarını Akdeniz ve Karadeniz gibi ‘mavi vatan’da tüm gücüyle sürdüren Türkiye, yurtiçindeki sondaj çalışmalarına da tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak Trakya’daki Batı Çeltik-1 Kuyusu’nda doğalgazın ateşlenmesi ve Enerji Bakanı Dönmez’in “Buradaki üretim cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak” cümlesi gözleri Trakya’ya çevirdi.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Trakya bölgesinde bulunan Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarında yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp gaz üretmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Çok daha fazlası kaya gazı olarak mevcut

“Trakya’da TPAO’nun keşfettiği 3 milyar metreküplük doğalgazın yaklaşık 60 kat fazlası kaya gazı mevcut” diyen Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“ABD Enerji Bilgi İdares’nin yaptırdığı 41 ülkeyi ve 137 sahayı kapsayan çalışmanın sonuçlarına göre Trakya’da 34 milyar metreküp standart kaya gazının yanı sıra önemli ölçüde propan, bütan gibi sıvılaştırılabilir hidrokarbonları içeren 144 milyar metreküp de ıslak kaya gazı var. Bu rezervler teknik olarak değerlendirilebilir durumda.

Trakya'nın iki katı büyüklüğünde rezerv Güneydoğu'da var

Kayagazı, Trakya dışında Güneydoğu Anadolu’da da var. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Hatay’dan Hakkari’ye kadar uzanan Dadaş formasyonu dahilinde Trakya’nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde bir rezervuar bulunuyor. Tabi bu noktaların aynı zamanda Türkiye’nin terörle mücadele verdiği noktalar olduğunu bilmemiz gerek.

TPAO kaya gazı teknolojisine odaklanırsa ülkemizin enerji görünümünde ve önceliklerinde köklü değişikliklere yol açacak büyük atılımlara da öncülük edebilir. Son olarak, enerjide atılacak tüm doğru adımların Türkiye’nin cari açığının azalmasında doğrudan ve olumlu etki yapacağını bir kez daha vurgulamakta fayda var.”

Kaynak: Yeni şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 11:18

YORUM YAZ

 • ihsanihsan8 ay önce
  Trakya gaz deposu daha fazla sondaj yapılsınj
 • AbdrhmanAbdrhman8 ay önce
  Hani nerede varda netice nerede.
 • yusuf toygunyusuf toygun8 ay önce
  her seçim döneminde bugibi yalan haberlerle millete suni bir ferah üfürerek oylarımıza gözünü diken bu anlayışı kınıyor ve sadece bu konuda bile bizi aldatan bu zihniyetten ülkeme bir yarar gelmeyeceğini düşünerek KESİNLİKLE OYUMU VERMİYORUM.
 • karamanlıkaramanlı8 ay önce
  al 2 sene önceki kayagazı muhabbeti gene başladı. "Kaya gazı için ilk çatlatma operasyonu" (KAYNAK:https://www.yeniakit.com.tr/haber/kaya-gazi-icin-ilk-catlatma-operasyonu-316453.html 30 Nisan 2017)
 • Mesut SarpMesut Sarp8 ay önce
  Bu memlekete yarayacak olan çok iş az laftır. Daha 1metreküp dahi gazı çıkarıp kullanmamışken Bakandan tutunda proföserüne kadar aylarca konuşmak ve yazmanın ekonomimize ne katkısı olmuş! Laf devri çoktan geride kaldı. Allahın çöldeki entarili Arabı dahi bunu kavramış uygularken, bizlerde döviz diye yırtınırve gazı dövizle alırken durumumuz yürekler acısı. Yeter artık boş lafı bırakın, davranın !
 • AlperAlper8 ay önce
  İleriye gideçeğimize geri geri gitmişiz,yıllardır,güneşimiz,rüzgarımız var ama kullanamadıkdan sonra kaç kuruş ediyor?500 milyar dolar sadece dış borç var ve borcu borçla ödüyoruz,bunun faizini bile karşılarmı?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019