PKK'nın ilk kanlı saldırısı 35 yıldır tazeliğini koruyor

Bebek katili PKK'nun Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gerçekleştirdiği ilk silahlı saldırılarının acısı 35 yıldır ilk günkü tazeliğini koruyor.

14 Ağustos 2019 Çarşamba 13:34
PKK'nın ilk kanlı saldırısı 35 yıldır tazeliğini koruyor

Terör örgütü PKK'nın Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde gerçekleştirdiği ilk silahlı saldırıları, aradan geçen zamana rağmen hafızalardan silinmedi.

Terör örgütü PKK'nın 15 Ağustos 1984 akşamı saat 21.30'da Eruh ve Şemdinli ilçesinde katliamlarına başladığı saldırıların üzerinden 35 yıl geçti.

Huzur ve kardeşliği hedef alan, Erzincanlı Jandarma Onbaşı Süleyman Aydın'ın şehit düştüğü, 9 asker ile 3 sivilin yaralandığı saldırıların Eruh'taki tanıklarının terör örgütüne lanet okuyor.

Kaymakam Murtaza Dayanç, yaptığı açıklamada, teröristlerin ilk saldırısının devletini ve milletini seven ilçe halkı için büyük acı olduğunu söyledi.

Bölgenin terör saldırıları dolayısıyla büyük kayıp yaşadığını vurgulayan Dayanç, "Nice ocaklar sönmüş, insanlar yurdunu terk etmek zorunda kalmış, nice şehitler verilmiş. Burada çok acılar çekmişiz. Neticede yöre sosyoekonomik yönden geri kalış ve Türkiye'nin en mahrum yerlerinden biri durumuna düşmüştür." dedi.

"Terör belası bu bölgede bitme noktasında geldi"

Eruh halkıyla hiçbir ilgisi olmayan o hain saldırının ilçenin terörle anılmasına neden olduğuna dikkati çeken Dayanç, şöyle konuştu:

"Sonuçta geldiğimiz bugüne bakacak olursak terör örgütü artık bitme noktasına geldi. Burada devletimizin, hükümetimizin kararlı duruşu, güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi, vatansever vatandaşlarımızın bu konudaki yaklaşımı sayesinde artık bu terör belası bu bölgede bitme noktasında geldi."

Eruh'un genelinde huzur ve güvenin hakim olduğuna dikkat çeken Dayanç, "Eruh, terörün tamamen sıfırlandığı ve asla isminin burada zikredilmediği bir yer konumuna geleceğine inanıyorum. Özellikle kayyum belediyecilik noktasında devletin tüm imkanlarını seferber edilerek çok ciddi yatırımlar yapıldı. Bu yatırımlarla huzuru bulan ilçede artık insanların yüzü gülüyor." ifadelerini kullandı.

 "Elimizden ne gelirse yapacağız"

Henüz 17 yaşındayken terör örgütünün saldırısına tanık olan Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi ise silah sesleriyle yankılanan ilçenin yaşadığı o karanlık geceyi ilk günkü gibi hatırladığını söyledi.

Liseden yeni bir mezun olarak saldırıya şahit olduğunu ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:

"O gece çarşıda otururken birden silah sesleri geldi. İlk başta olup bitenleri anlamadık. O gece teröristler cami hoparlörlerinden yayın yaptıktan sonra bunun bir terör saldırısı olduğunu anladık. O saldırıdan önce huzurlu bir şekilde yaşıyorduk."

Devletin terörle kararlı mücadelesi sayesinde şu an halkın yüzünün güldüğünü ifade eden Çiftçi, şunları aktardı:

"O günleri bir daha yaşamak istemiyoruz. Bu huzur ortamının devam etmesi için elimizden ne gelirse yapacağız. Terörün bittiği Eruh artık ekonomik yatırımlarla anılmak istiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde devletimizin de desteğiyle yatırımcıların Eruh'a yöneleceğine inanıyorum. Çünkü tarım başta olmak üzere bir çok alanda cazip bir pazar olan Eruh'a gelecek yatırımcının da karşılığını bulacaktır."

Ömer İnan da genç yaşta tanık olduğu saldırı sırasında ilçede market işlettiğini söyledi.

Silah seslerini duyduklarında ilk başta "kızkaçırma" olayı olarak değerlendirdiklerini belirten İnan, "Sonra öğrendik ki terör örgütü PKK ilçeye saldırı gerçekleştirmiş. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. İlçe halkı çok mağdur oldu. Eruh, bilindiği gibi değil. Türkiye'nin belki de en huzurlu ilçelerinden biridir." diye konuştu.

Mehmet Ata Yıldırım da terör örgütünün katliamlarına başladığı ilk saldırıyı unutmalarının mümkün olmadığını aktardı.

İlçe halkı olarak artık terörle anılmak istemediklerini dile getiren Yıldırım, "İnşallah bir daha bu tür olaylarla karşılaşmayız. Eruh şimdi gayet normal ve sakin bir yaşam sürüyor. Eruh'un çehresi değişti. Herkes gelsin Eruh'un sakin, huzurlu ve halkının ne kadar misafirperver olduğunu görsün." dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ağustos 2019 Çarşamba 13:34

YORUM YAZ

 • TÜRKTÜRK7 gün önce
  pkk kürt değil ermeni harekatıdır eğer ermeniler bu harekatı ermeni hareketi olarak başlatsa idi taraftar bulamazlardı ama kürt harekatı diye başlatıp kürtlerin de desteğini aldılar(tabi hepsi için söylemiyorum)
 • ayhan dayhan d8 gün önce
  1984 tarihi yanlış. Pkk'nın ilk saldırısı 11 Mayıs 1983 Çarşamba günü Eruh'da ki askeri birliğedir.Daha sonra 17 Mayıs 1983 Pazartesi Siirt'te ki birliğimiz Irak'ın 80 km içerine girmişti..Bunların hiç biri Kenan Evren'in emriyle basında yer almadı.O günleri herkes hatırlayamaz... O zamanlar yine Kenan Evren'in emriyle 1985 yılına kadar basında 'pkk' kelimesi kullanılması yasaklanmıştı..Pkk'nın devlette ve basında ki tanımı: " ŞAKİ" idi... Misalen; haberler "Şakiler dün yine köyleri bastı" şeklinde olurdu hep.
 • Vahdet M.GVahdet M.G8 gün önce
  VE KÜRT HALKI HDPNİN İNANDIKLARI YÜCE ŞEREFLİ DİNİMİZ İSLAMA SAVAŞ AÇTIKLARINI -KÜRT HALKINI YILLARCA LAİKLİK ADI ALTINDA AVRUPA MODASINA UYAN BATILI TÜRKİYELİ AVRUPADAAİLELER GİBİ OLSUN.....CİVATASI PKK CAMİİDE YÜCE KİTABIMIZA YAPTIKLARI CAMİİLERİ SİPER OLARAK KULLANDIKLARI..GÖRDÜLER AMA ŞİMDİ ŞANLI ORDUMUZ ONLARI IRAKIN -DAĞLARINA-SURİYENİN BOZKIR ÇÖLÜNE GÖMECEK..SAYGILAR
 • Vahdet M.GVahdet M.G8 gün önce
  KÜRT HALKI TEK ŞEFLİK CUMHURİYETLE TEK KENDİLERİNİN EZİLDİĞİNİ ZANNEDİYOR OYSA ŞAPKA UĞRUNA ASILANLAR. BATIDAKİ İSTANBULDAKİ CAMİİLER.SİVASTA ASILANLAR RİZEDE VERGİ VERMEYEN HALK İÇİN RİZE RIHTIMININ BOMBALANMASI(LİMANI)ÜLKEMİZDE 1990-95 KADAR HEP DOKTOR VE YÜKSEK MAKAMLI OLANLAR CHPLİ VE BUNLAR HALKA NASIL TEPEDEN BAKTIKLARINI BİR BİLE BİLSE..NAMAZINI-ORUCUNU ÖLÜMDE OLSA TUTAN KÜRT KARDEŞLERİMİ NE YAZIK Kİ SADECE ARALARINDA DİLORTAKLIĞI OLAN HDP- OY VERMELERİ KABUL EDİLİR GİBİ DEĞİL..%10-15 TE OLSA İNANIN ASKERLİK ÜNİVERSİTE DERKEN 11 YILIM DOĞUDA-GÜNEY DOĞUDA GEÇTİ ORUÇ YİYENE TEPKİ GÖSTERİRLER..TUTMAYAN KORKUSUNDAN ORATLIKTA BİR ŞEY YİYEMEZ NE YAZIK Kİ BATININ ÜRETTİĞİ PKK UZANTISI HDP YE OY VERİYORLAR
 • Vahdet M.GVahdet M.G8 gün önce
  KÜRT HALKI DOĞAL OLARAK ,NAMUSLU-İNANÇLI NE YAZIK Kİ HDPYE OY VERENLER ŞUNU BİLMİYORLAR..ÖCALAN :''SAİD NURSİ VE ŞEYH SAİD OLMASAYDI DOĞUYUVE GÜNEY DOĞUYU İSLAMDAN UZAKLAŞTIRIRDIK'' UCUBE LAFAZANLIK YAPTIĞINI ÇOĞU DUYMADI ,BİLMİYOR ''VE ESKİ DİNLERİ ZERDUŞLUKLA AKLINI ÇELERDİK''LAFAZANLARIDA.....ÖCALAN NE YAPARMIŞ G.DOĞUDA EĞİTİMCİLİK YAPTIM..HER EVDEN BİR ERKEK ÇOCUĞUNU KAÇIRIYOR..BAYANLARIDA VE ONLARIN NAMUSUNUDA MANUKYAN GİBİ DAĞDA TERÖRİSTLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR,..BİR TERÖRİST BİR AY KATILMIŞ ..ÖCALANIN DİĞERLERİNİN KORUMA YAKININDA -DURANIN-KARAYILANIN-BAYIKINGENÇ KIZLARLA OLDUĞUNU VE ELEBAŞLARININ BUNLARIN TÜYLÜ- TÜYSÜZ POPOLARINI GÖRMÜŞ DİYE ...PKK DAN KAÇAN ANLAMSIZ TERÖRÜN TERÖRİSTİN GAZETEDE HABERİ VARDI...
 • YENİ TÜRKİYE*LİYENİ TÜRKİYE*Lİ8 gün önce
  Hayrettin Hatunoğlu sormuş; benim yazacaklarımısiz yazmışsınız. Selçuklu Devleti Anadolu'ya Malazgirt*ten giriş yaptı, İstiklâl savaşı Çanakkale ve civarda yapıldı. Peki belediye başkanlarına bakınca kimler seçilmiş? Bebek katilini sevenler seçilmiş. O halde kel başa şimşir tarak. Birileri bana kızabilir ama....... Bebek katili denen İmralı DOMUZU yakında serbest bırakılırsa şaşmayın. Hatta onun yavrusu s.demirtaşta öyle. Tek çözüm İDAM İDAM İDAM....... NOKTA.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu8 gün önce
  Peki o çocukları katledilenler oylarını kime veriyorlar onu bir araştırın HDP'ye verdiklerini göreceksiniz. DEVEYE DİKEN ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019