• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Peygamberimiz engelli sahabelerin de hamisiydi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v) 50’ye yakın görme, ortopedik ve işitme engelli sahabeyle özel olarak ilgilendiğini belirterek, “Engelli olduğu için sabırla ve azimle hayatta tutunmaya çalışanları Allah katında birçok mükafatlarla ve cennetle müjdelemiştir. Tüm engelli kardeşlerimize merhamet ve adalet anlayışıyla göstereceğimiz duyarlılık, hayatımızda rahmet, bereket ve huzura vesile olacaktır” dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-04 10:47:00 -
Peygamberimiz engelli sahabelerin de hamisiydi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Engelli olmak bir eksiklik ve kusur olmadığı gibi sağlıklı olmak da bir üstünlük sebebi değildir. Topluma düşen görev engellilerin engellerini kaldırmak, hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara destek olmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajında, üstün niteliklerle yaratılan ve en güzel vasıflarla donatılan insanın, varlık aleminde seçkin ve saygıdeğer konuma sahip olduğunu belirtti.

İnsana bu saygınlığı kazandıranın, ilahi hitaba muhatap oluşu, sorumluluk bilinci, insanlara karşı güzel davranışı ve ahlaki tutumu olduğunu ifade eden Erbaş, yaratılıştan veya sonradan ortaya çıkan birtakım fiziki engeller sebebiyle insanın bu saygınlığından hiçbir şey kaybetmediğini vurguladı.

Erbaş, insan için dünya hayatının geçici ve imtihan yeri olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"İnsan için asıl olan şükür, sabır, metanet, ümit ve güzel ahlak ekseninde bir hayat sürdürmesidir.

İmtihan aleminde engelli olmak bir eksiklik ve kusur olmadığı gibi sağlıklı olmak da bir üstünlük sebebi değildir. Bu manada topluma düşen görev, engellilerin engellerini kaldırmak, onların hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara destek olmaktır."

Peygamberimiz engelli sahabelerle ilgilendi

Hazreti Muhammed'in 50'ye yakın görme, ortopedik ve işitme engelli sahabeyle özel olarak ilgilendiğini belirten Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

"Hayatın tüm kademelerinde toplumsal yaşama katılmaları konusunda onları cesaretlendirmiştir. Onları her zaman imkan ve yeteneklerine uygun görevlerde istihdam etmiş, onlara destek olanları övmüş, engelli olduğu için sabırla ve azimle hayata tutunmaya çalışanları da Allah katında birçok mükafatlarla ve cennetle müjdelemiştir.

Sorumluluk bilinci, merhamet ve adalet anlayışıyla, hayatımızın bir gerçeği olan tüm engelli kardeşlerimize karşı göstereceğimiz ilgi, duyarlılık ve farkındalık, bireysel ve toplumsal hayatımızda rahmet, bereket ve huzura vesile olacaktır."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tuna Gümüş

Bazı köşe yazarları hergün evliyalara makalelerinde keramet ve mucizeler göstertip kötürümleri iyileştirtiyor fakirlere gaybtan altın ve paralar verdirtiyorlar. Demek ki peygamber zamanında bile böyle olağanüstü olaylar gerçekleşmemiş ki engelliler varmış. Şimdi hangisine inanalım? Bir veli her gün, beş on kerametiyle hastaları iyileştiriyor, acizlere altın veriyor, tehlikelerden kurtarıyormuş! Yalan üzerine din inşa etmek olur mu? Engellileri iyileştirecek bir kimse olsaydı o da peygamber olurdu. Böyle bir şeyde olmamış. İstatistiklere göre ülkede 14 milyon civarında engelli, 35 milyona yakın kronik hasta varmış. Sağlık Bakanlığı ve Diyanet tedavi ve teselli bile edemiyor. Her iki kurum makam isgalcısı, hazine boşaltıcı. Türkiye'ye hayırlı olsun böyle kurumlar! Biri sırtını peygambere, diğeri fakir millete dayamış varlıklarını sürdürüyorlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23