• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Pakistan Meclisi’nde Başkan Erdoğan sevgisi! Hoşgeldin ümmetin lideri

Kardeş Pakistan’a ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam dünyasının lideri” olarak ağırlandı. Pakistan Parlamentosuna hitap eden Erdoğan, “Pakistan halkının, Kurtuluş Savaşımız sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları hiçbir zaman unutmayacağız. Şimdi de bizim için Keşmir o olacaktır. Dün Çanakkale, bugün Keşmir, hiçbir farkı yok” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-02-15 12:01:00 - 2020-02-15 12:01:46
Pakistan Meclisi’nde Başkan Erdoğan sevgisi! Hoşgeldin ümmetin lideri

 Hacı Yakışıklı  Pakistan 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki günlük Pakistan ziyareti, yoğun programla tamamlandı. Erdoğan, Pakistan Parlamentosunda yaptığı konuşmanın ardından, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ile cuma namazını Cumhurbaşkanlığı mescidinde kıldı. Başkan Erdoğan, daha sonra Türkiye-Pakistan İş Forumu’na katılarak burada da bir konuşma gerçekleştirdi. Pakistan Başbakanı İmran Han ile de baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘güç birliği” vurgusu yaptı.

İslâm dünyasının lideri

Erdoğan’ın Pakistan Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumuna katılması sırasında tarihi anlar yaşandı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve münacaat okunmasıyla başlayan oturumu açan Pakistan Ulusal Meclis (NA) Başkanı Asad Kayser, “Benim için size hitap etmek büyük onur. Burada sadece Pakistan’ın bir dostunu değil İslam dünyasının lideri ve önderini ağırlıyoruz. Cesur duruşunuz nedeniyle yüce meclis, Pakistan halkı ve Keşmir halkı adına sizi ve ülkenizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Çanakkale neyse keşmir o

Ardından alkışlarla kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları dile getirdi: “Biz Pakistan’da kendimizi asla yabancı ülkede görmüyoruz. Şu anda biz kendi evimizde sizlerle bir aradayız. Türkiye ile Pakistan arasındaki kardeşlik bağları dünyada pek az ülke ve millete nasip olur. Pakistan halkının Kurtuluş Savaşımız sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları unutmadık. İşte şimdi de bizim için Keşmir odur. Değerli kardeşlerim biz sizi sevmeyeceğiz de kimi seveceğiz. Dün Çanakkale, bugün Keşmir, hiçbir farkı yok. Tüm kardeşlerimizin Türkiye için seccadelerine kapanıp dua etmelerini unutmadık, unutmayacağız.

İdlib ve Kudüs’ü anlattı

Filistin ve Suriye meselesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İdlib ile ilgili son günlerde attığımız adımların nedeni de mazlumların rejimin varil bombalarıyla can vermesinin önüne geçmektir... Özellikle son zamanda malum gerek Trump ve Netanyahu arasındaki Kudüs’le ilgili atılan adımlar, Ortadoğu’da barış planı diye yutturulan plan, bir barış planı değil işgal projesidir. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir diyerek Harem-i Şerif’i İsrail’e teslim etmeyeceğimizi dünyaya ilan ettik. Keşmir sorunu da çatışma ve baskıyla değil, adalet ve hakkaniyetle çözülebilir.

1 milyar dolarlık ticaret hedefi

Türkiye-Pakistan İş Forumu’na da katılan Erdoğan, şunları söyledi: “Toplam nüfusları 300 milyonu bulan iki ülke ticaretinin 804 milyon dolarda kalmasını açıkçası ülkelerimize yakıştıramıyorum. İkili ticaretimizi önce süratle 1 milyar doların üzerine çıkarmalı sonrasında ise 5 milyar dolar hedefimize taşımalıyız. Türkiye’nin Pakistan’daki doğrudan yatırımları 500 milyon doları buluyor. Anadolu Grubu’nun 200 milyon dolar ve Hayat Kimya’nın 350 milyon dolar değerinde ilave yatırım planları var.

İmran Han’a FETÖ teşekkürü

İmran Han ile ortak basın toplantısında söz alan Erdoğan, şunları söyledi: “Terör örgütlerine karşı Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiğimiz askeri operasyonlara Pakistan’dan güçlü destek aldık. Pakistan’da FETÖ’ye ait okulların Maarif Vakfı’na devredilmesi de aramızdaki dayanışmanın bir timsalidir. Bu vesile ile FETÖ terör örgütünün Pakistan’daki yapılanmasına ilişkin alınan tedbirler için İmran kardeşime bir kez daha teşekkür ediyorum.” İmran Han da, “8 milyon Keşmirli açık hava hapishanesinde yaşıyor. Keşmir hakkında söyledikleri için sayın Erdoğan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23