Pakistan İslami grup liderini tutukladı

Pakistan, ülkenin İslami gruplarından biri olan 'Cemaat el Dava ve Felah-i İnsaniyat'ın üst düzey ismi olan Abdurrahman Mekki'yi tutukladı.

16 Mayıs 2019 Perşembe 23:01
Pakistan İslami grup liderini tutukladı

Pakistan, bugün ülkenin önde gelen İslami gruplarından 'Cemaat el Dava ve Felah-i İnsaniyat'ın üst düzey bir liderini tutukladı.

Pakistan, bugün ülkedeki önde gelen İslami gruplardan Cemaat el Dava ve Felah-i İnsaniyat grubunun üst düzey bir liderini tutukladı.

Puncab eyaletinde tutuklanan Abdurrahman Mekki, yetkililere karşı kullandığı dil ve kin ile düşmanlığa tahrik etmekle suçlanıyor.

Söz konusu iki grup ABD ve BM tarafından terör örgütü ilan edilmiş durumda.

Pakistan yönetimini eleştiriyordu

Mekki son zamanlarda Pakistan yönetiminin İslami gruplara karşı tutumunu sert bir biçimde eleştiren isimlerin başında geliyordu.

Cemaat el Dava'nın siyasi ve uluslararası ilişkiler bölümlerinden sorumlu olan ve aynı zamanda gruba bağlı Felah-ı İnsaniyat adlı hayır kuruluşunun lideri olan Abdurrahman Mekki'nin, Cemaat el Dava kurucusu Hafız Said'in ardından ikinci isim olduğu biliniyor.

Aynı zamanda Leşker-i Tayyibe isimli silahlı grubun kurucusu olan Said, ABD ve BM tarafından 'küresel terör listesi'ne dahil edilmiş durumda.

Bölge kaynakları Mekki'ye karşı yapılan bu hamlenin oldukça önemli bir adım olduğunu ve Pakistan'ın İslami gruplara karşı yeni tavrını gösterdiğini ifade ediyor.

Pakistan, uzun süredir Cemaat el Dava gibi gruplar nedeniyle uluslararası kamuoyunun baskısı altında bulunuyordu. Uluslararası kamuoyu Pakistan'ı bu gruplara karşı harekete geçmeye çağırıyordu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 23:01

YORUM YAZ

  • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 6 gün önce
    IMF kredi karşılığında elbette tutuklanması gerekirdi.
  • mustafamustafa6 gün önce
    Amerika yerli liderleri kullanır sonra da düşman ilan ederek tasfiyeye girişir.Ama ne yazık ki Müslüman ülkelerde ki tüm yöneticiler bu hataya düşüyor.Onlar birilerine terörist diyorsa hemen yerli geçinen liderlerde tasdik edip uygularlar.Kullanılma işlemi bitince de bu liderler ne dosta nede düşmana yar olamadıklarını fark ettiklerinde iş işten geçmiş oluyor.Şekil 1-A da görüldüğü gibi.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019