• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Özdemir Bayraktar'ın vefatı sonrası Selçuk Bayraktar'ın bu sözleri yeniden gündem oldu!

Türkiye'ye savunma sanayinde çağ atlatan Milli SİHA'ların fikir babası Özdemir Bayraktar'ın vefatının ardından, oğlu Selçuk Bayraktar'ın yaptığı konuşma yeniden akıllara geldi. Bayraktar, babası için, "Annem ve babam hala fabrikada yaşıyor. Bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor" demişti.

Yeniakit Publisher
2021-10-18 17:03:00 - 2021-10-18 17:07:56

Özdemir Bayraktar'ın vefatı sonrası, oğlu Selçuk Bayraktar'ın, babasının S/İHA üretimindeki başarılı öyküsünden bahsettiği anlar yeniden gündeme geldi.  Bayraktar, katıldığı bir programda babası için "Annem ve babam hala fabrikada yaşıyor. Bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor" sözlerine yer vermişti.

Savunma sanayindeki başarıları Türkiye'ye çağ atlattı

Bugün hayatını kaybeden Özdemir Bayraktar'dan geriye, hüznün yanında savunma alanındaki istikrarlı ve başarılı adımları kaldı. Savunma alanında gelişmiş ülkeler tarafından imrenilen başarılı mühendislik projeleriyle Bayraktar'ın yerli ve milli eserleri, Türkiye'ye adeta çağ atlattı. Her dönem engellerle karşılaşan ve milli üretimden geri duran Türkiye'nin ilk İHA ve SİHA'larının üretildiği Bayraktar fabrikalarında Özdemir Bayraktar ve ailesinin ne denli yoğun bir çalışma yürüttüğü, daha önce Selçuk Bayraktar tarafından anlatılmıştı.

"Annem ve babam hala fabrikada yaşıyor"

Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA'nın teslim töreninde yaptığı konuşmada "Milli İHA geliştirmede, Bayraktar Ailesi olarak hep birlikte çalışıyoruz. Evlenene kadar, ben iş yerinde yatıp kalktım. Annem ve babam ise hala fabrikada yaşıyor. Bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor" ifadelerine yer vermişti.

"Havacılık duygusunu bizlere aşılamıştı"

Selçuk Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar'ın mücadelesini ise şu sözlerle aktarmıştı:

"Babam Özdemir Bayraktar, çocukluktan beri havacılık duygusunu bizlere aşılamıştı. Birilerinin yurtdışına bağımlı olma zorunluluğu milletimize olan sorumluluğumuzun önüne geçemez. Öyle de oldu. 2003'te başlayan yolculuğumuzda ülkemizin taktik sınıfındaki ilk aracına koştuk. Şimdi de havacılıkta gelişmiş ülkelerin dahi almak için sırada beklediği, şu an 10'dan fazla ülkeyle sözleşmesi imzalanmış,Türk mühendisinin özgün tasarımı Bayraktar TB2 S/İHA'yı ülkemize kazandırdık. Bu sayede Baykar gelirlerinin yüzde 70'inden fazlasını ihracattan elde ediyor.

"Tasarım babam Özdemir Bayraktar'a ait"

Akıncı'nın kendine özgü bükümlü kanat yapısı, kuştan çok uçan bir balığa benzemesi ve kavramsal tasarımı, babam Özdemir Bayraktar'a ait. Türkiye'yi İHA liginde dünyanın ilk 3 ülkesine sokacak olan AKINCI, 6 ton kalkış ağırlığına sahip tümüyle mühendislik ekibimiz tarafından tasarlanan, yüzden fazla bilgisayar ve yapay zeka yazılımlarıyla stratejik görevlere imza atacak."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mm

Merhum Özdemir bey, Allah rahmet eylesin, mekanın cennet olsun. Bayraktar ailesine sabır diliyorum.

batuhan

allah rahmet eylesin turkiyenin en vatansever ailesinin reisi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23