• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Özbek muhacirlere işkence yargıda

Ümmet coğrafyasından gelen mazlumlara yönelik baskı ve şiddet iddiaları şimdi de Aydın’da ortaya çıktı.

Yeniakit Publisher
2017-09-15 16:01:00 - 2017-09-15 16:30:45
Özbek muhacirlere işkence yargıda

Tüm “mazlum” halklar için hicret yurduna dönüşen Türkiye’de son dönemlerde muhacirlere yönelik akıl almaz uygulamalar gün yüzüne çıkıyor. Daha önce Özbek ve Tacik muhacirlerin şiddet ve zulümden kaçtıkları ülkelerine iade edilmesinin ardından Aydın Göç İdaresi’nde tutulan 2 Özbek muhacirin de işkenceye ve baskıya tabi tutulduğu öğrenildi. Özbekistan’da ağır baskı ve zulüm görecekleri bilinmesine rağmen 2 Özbek’in Özbekistan’a teslim etmeye çalışan Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü Personelleri ve Güvenlik Görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

YÜZLERİNDE MORLUKLAR VAR

8 Eylül Cuma akşamı Özbekistan havayollarına ait uçakla Özbekistan’a geri gönderilen 2 Özbek muhacirin ardından, Aydın Göç İdaresi, 12 Eylül Salı günü sabah saatlerinde ülkelerine geri gönderilmek üzere 8 Özbek Müslümanı, İzmir havalimanına oradan da İstanbul Atatürk Havalimanına göndermişti. Müslümanların dayanışması ve baskıları sonucu Atatürk havalimanındaki deport işlemi durdurulmuştu. Skandalın bununla sınırla kalmadığı Özbek muhacirlerin iade edilmelerine karşı çıktıkları için darp edildiği hatta işkence gördükleri belirtildi. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği’nin ihbarıyla ortaya çıkan skandala göre, Aydın Göç İdaresi’nde tutulan 2 Özbek muhacirin 8 saat boyunca işkence gördüğü, bileklerinde ve yüzlerinde morluklar oluştuğu ifade edildi.

YARGIYA TAŞINDI

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ve ilgili avukatlar, Aydın Göç İdaresi’nde Özbeklere yönelik baskı ve kötü muamele yapılmasına ilişkin Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü Personelleri ve Güvenlik Görevlileri hakkında yapılan suç duyurusunda, şüpheliler hakkında işkence, kasten yaralama, tehdit ve tespit edilecek diğer suçlardan dolayı soruşturma başlatılarak cezalandırılma istemiyle kamu davası açılması istendi.

İPLE ELLERİ BAĞLANMIŞ

Yargıya taşınan konuyla ilgili savcılığa verilen dilekçesinde şöyle denildi: “Aydın Valiliği’ne bağlı Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde idari gözetim altında tutulan iki Özbek vatandaşının kendilerine zorla gönüllü geri dönüş formu imzalatılmak istendiğini, kendilerine imzalatılmak istenen formları imzalamadıklarını, bu nedenle önce tehdit edildiklerini, daha sonra bir odaya kapatılarak 8 saat boyunca işkence gördüklerini, bazılarının kendinden geçene ve baygınlık geçirene kadar dövüldüğünü, güvenlik görevlileri tarafından iple ellerinin bağlandığını ve Ali isimli müdür tarafından ağız ve yüzleri kan içinde kalana kadar dövüldüklerini” bildirmiş ve müvekkil dernekten hukuki yardım talep etmişlerdir.”

‘KAMU DAVASI AÇILMALI’

İstanbul Barosu avukatlarından Ahmed Mehcur’un işkence gören Özbek Müslümanların zulme şahit olduğu belirtilen dilekçede şu ifadeler kullanıldı: “Müvekkil dernek gönüllüsü avukatın görüşme sağladığı ve ismini vermek istemeyen iki Özbek vatandaşının de işkence gördüğü, bileklerinde kesik izleri ve yüzlerinde iyileşmeye başlayan morluklar olduğu Av. Ahmed Mehcur tarafından da gözlemlenmiştir. Savcılık makamınızca tespit edilecek olan şüpheliler hakkında işkence, kasten yaralama, tehdit ve tespit edilecek diğer suçlardan dolayı soruşturma başlatılarak cezalandırılma istemiyle kamu davası açılması talebimizden ibarettir.”

MUHAMMED UZUN

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23