• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ordular dronlara karşı silah geliştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu, otonom drone saldırılarını engellemek adına geliştirdiği çok katmanlı drone savar sistemini test etti.

Yeniakit Publisher
2021-06-11 01:43:00 -

DARPA tarafından yapılan açıklamada ABD ordusunun, Florida'daki Eglin Hava Üssü'nde çok katmanlı drone savar sistemin testini gerçekleştirdiği aktarıldı.

The Defense Post sitesinde yer alan habere göre DARPA, 4 yıldır Mobil Güç Koruması (MFP) programı kapsamında, düşük maliyetli yeniden kullanılabilir bir sistem geliştiriyor.

Sistem, askerî tesisler ve yerleşim alanlarından geçen konvoylara karşı yapılabilecek otonom drone saldırılarını engellemek için geliştirildi.

Denemeler sırasında ilk defa "yeni geliştirilmiş bir x-band radarı"nda drone test edildi ve tanımlandı. Sistem daha sonra, "bir komuta ve kontrol sistemine bağlı otomatik bir karar motoru aracılığıyla" yönlendirilen hedeflere karşı sabit ve döner kanatlı önleyicileri fırlattı.

MFP programının odak noktasının, aynı anda birden fazla hava tehdidini yenmek olduğu ve DARPA'nın MFP programı kapsamında geliştirilen teknolojileri çeşitli satın alma programlarına dönüştürmek için ABD askerî şubeleriyle birlikte çalıştığı aktarıldı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kadir

Maalesef elleri armut toplamiyor simdiye kadar teknoloji ve ekonomi devi olmuş amerika bir devlet bizim bir konuda ustunlugumuz tebaruz etmiş dron ve sihalara karşı onlem almiya çalışıyor ve yapmislar yaparlar bizimde çalışmamız lazim Allah yardımcımız olsun onlarida engellesin Allahin herseye gucu yeter .yeterki biz layik olalim Allah cc hakiki samimi bir kul olalım isin sirri burda
 • Yanıtla

Ahmet Türkmen

HABER VİDEOLARININ OKUR İSTEMEDEN OTOMATİK AÇILMASINDAN ÇOK RAHATSIZIM. BİRDEN BİRE YÜKSEK SESLE AÇILIYOR. HEM KORKUTUP KONSANTRASYON BOZUYOR. HEM DE HASTA, UYUYAN, BAŞKA İŞLE MEŞGUL OLAN KİMSELERİ RAHATSIZ EDİYOR. İZLEMEK İSTEYEN TIKLAYIP İZLESE DAHA GÜZEL DEĞİL Mİ?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23