Seçim 2019 Sayfası

Operasyona başladılar! Suudiler o isimleri öldürüyor

Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan'da yönetimin muhalifleri susturmak için sebepsiz yere ölüm cezalarına çarptırdığını açıkladı.

14 Nisan 2019 Pazar 00:44
Operasyona başladılar! Suudiler o isimleri öldürüyor

Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan’ın muhalefeti ezmek ve susturmak için için ölüm cezasını sistematik olarak kullandığını belirtti. Örgüt, Suudi yönetiminin son aylarda rejim karşıtlarına karşı baskı ve tutuklamaları artırdığını söyledi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra tepkilerin hedefindeki Suudi Arabistan'a, Uluslararası Af Örgütü'nden suçlama geldi.

Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan'ın muhalefeti ezmek ve susturmak için için ölüm cezasını sistematik olarak kullandığını belirtti.
Suudi Cumhuriyet Savcılığı'nın ifade özgürlüğü çağrısı yapanlar hakkında infaz planlaması yaptığını açıklayan Af Örgütü, geçen yıl eylül ayında gözaltına alınan ülkenin önde gelen vaizlerinden Şeyh Selman el Avde hakkında da savcılık tarafından ölüm cezası istendiğini bildirildi. Selman el Avde, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesini talep eden tweetinin ardından evine gelen üç güvenlik görevlisi tarafından tutuklanmıştı.

Muhalifleri susturma operasyonu

Din adamı Avad el Karni de geçmiş dönemde Suudi hanedanlığına yönelik muhalif bir isim olarak anılan Avde ile birlikte tutuklanmıştı.
Selman el Avde, Körfez Savaşı'nın ardından Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle 1994-1999 yılları arasında hapsedilmişti.
Suudi insan hakları örgütü AQIST'in bildirdiğine göre ise, el Avde Twitter'da yayınladığı, "Suudi Arabistan ve Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesini" destekleyen bir mesaj nedeniyle tutuklandı.

4 ülkede infazlarda artışlar var

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Suudi Arabistan, Mısır, Irak ve İran, geçen yıla göre yüzde 75 oranında artış gösteren infaz yürüten ülkelerin listesine girdi.
Dört yeni aktivist de, Suudi Arabistan'da, ülkenin Doğu Bölgesinde reform çağrısında bulunan protestolara katılmaları nedeniyle ölüm cezasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Tutuklamalar arttı

Son aylarda tutuklanarak hapishanelere konulanların sayısının 14'e çıktığı bildirildi. Tutuklananların 12'sinin erkek, biri hamile olan iki kadının olduğu açıklandı. Tutlananlardan ikisinin ise ABD pasaportu taşıdığı öğrenildi.
Tutuklanma gerekçeleri de kadın haklarına ve diğer reformlara desteklemeleri.
Tutuklanan mahkumlardan bazılarının malının bir kısımını Krallığa devrettikten sonra serbest bırakıldığı; serbest bırakılanlar arasında ülkenin önde gelen tanınmış milyarderlerinden iş adamı Al-Walid Bin Talal olmak üzere, çok sayıda Suudi Kraliyet ailesinin üyeleri bulunuyor.
Suudi kraliyet ailesi, ülkedeki İslâmi muhalefeti kendi yönetimine karşı yöneltilen en büyük iç tehdit olarak görüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Nisan 2019 Pazar 00:44

YORUM YAZ

 • Üst AkılÜst Akıl9 gün önce
  Abede Eski Kurmay Başkanı Albay eşi Veliaht Prenslerinyurtdışı okullardaHinds School'lardazihin kontrol yöntemleri ile yetiştirildiklerini söylüyor....
 • hercaihercai10 gün önce
  turk, butun hayvanlar muslumandir, cunku onlar Allah'in emrine gore yasiyorlar. Suudi kraliyeti ise kafirlerin yasantisini suruyorlar.
 • turkturk11 gün önce
  BUNLAR MUSLUMANSA BIZIM ESSEK KESIN MUSLUMANDIR.
 • SUUDİLERESUUDİLERE11 gün önce
  siz nasıl bir allaha iman ediyorsunuz sizin allahınız sizin amellerinizle acziyete mi düçar oluyor benim bildiğim allahu teala bir şeyi istediğinde ona yalnız ol der o da olur bunu bizzat kendisinden başka da kimse engelleyemez hal böyle iken allahu teala saltanatınıza son vermek istediği zaman onu ne ile durduracaksınız muhalifleri öldürdük artık bize birşey yapamazsın mı diyeceksiniz haşa allaha emanet olun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019