NATO'dan ikinci büyük skandal! Hedef yine Erdoğan

2017’deki Trident Javelin Tatbikatı’nın senaryosunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “düşman kuvvetlerin” lideri olarak gösteren NATO’dan ikinci skandal. Kasım 2018’deki tatbikatın brifinginde de Erdoğan ve Putin’in resminin yer aldığı Time dergisi kullanıldı. Türk yetkililer bu ‘düşmanca gösteriye’ sert tepki gösterdi.

20 Mart 2019 Çarşamba 06:31
NATO'dan ikinci büyük skandal! Hedef yine Erdoğan

2017’deki Trident Javelin tatbikatının senaryosunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘düşman kuvvetlerin lideri’ olarak gösteren NATO’dan ikinci skandal. Kasım 2018’de 50 bin askerin katıldığı Trident Juncture tatbikatının brifinginde Erdoğan ve Putin’in resminin yer aldığı Time dergisi kapağı kullanıldı. Sergilenen rezalete Norveç’teki askeri heyet sert tepki gösterdi.

2017’de düzenlenen Trident Javelin tatbikatının senaryosunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ‘düşman kuvvetlerin lideri’ olarak gösteren NATO’da bu olaydan bir yıl sonra yeni bir tatbikat ayıbına imza atıldı. Kasım 2018’de düzenlenen NATO’nun fiili tatbikatlarından Trident Juncture’un sonunda, tatbikat boyunca medyadaki yansımaların anlatıldığı bir brifing verildi.

Tatbikat senaryosunda olmamakla birlikte bu brifingde Time dergisinin ‘Rise of the Strongman (Güçlü Adamın Yükselişi)’ başlıklı Mayıs 2018 tarihli kapağı kullanıldı. O kapakta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Filipinler Başkanı Rodrigo_Duterte">Rodrigo Duterte ve Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın fotoğrafları yer alıyordu.

Diplomatik krize neden oldu

‘Trident Juncture 2018’, NATO şemsiyesinde planlanan ve üye ülkelerin katılımlarıyla icra edilen, NATO mukabele kuvveti sertifikasyonu için yapılan Trident Juncture tatbikatlarının beşincisi. Kasım ayında Norveç’te yapılan ve NATO ordularından yaklaşık 50 bin askeri personelin katıldığı tatbikatta, 250 uçak, 65 gemi ve 30’dan fazla ülkeden 10 bine yakın araçla, olası bir savaş senaryosuna karşı NATO’nun harbe hazırlık durumu sınandı.

TSK’nın da katıldığı tatbikat başarıyla tamamlandı. Ancak Türkiye skandalıyla anılan ve Türkiye ile NATO arasında diplomatik kriz yaratan tatbikattan bir yıl sonra icra edilen aynı tatbikatta bir kez daha büyük bir ayıp yaşandı.

Yine NATO tatbikatı yine aynı ayıp

Edinilen bilgiye göre, Trident Juncture tatbikatının bitiminde NATO stratejik iletişim birimi nezdinde, tatbikat süresince medyadaki etkinliğine ilişkin bir brifing verildi. Tatbikat ve medya yansımalarının anlatıldığı brifing sunumunda Time dergisinin Mayıs 2018 tarihli kapak fotoğrafı koyuldu. ‘Rise of the Strongman (Güçlü Adamın Yükselişi)’ başlıklı o kapak fotoğrafında Rusya Devlet Başkanı Putin’in büyük fotoğrafı ve altında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo_Duterte">Rodrigo Duterte’nin fotoğrafları bulunuyor.

Tatbikat ve senaryoyla hiç ilgisi olmamasına karşın bu fotoğrafın bir brifingde kullanılmış olması şaşkınlık yaratırken, tatbikata katılan Türk heyet bu tabloya itiraz etti. NATO yetkilileri ise brifingde bu fotoğrafın kullanılmasının kendileriyle bir ilgisi olmadığını belirterek sorumluğu tatbikatın medya işlerinin verildiği yüklenici şirkete yükledi.

S-400’lü düşman ülke

NATO’nun planlı tatbikatlarından olan Trident Juncture tatbikatlarının Norveç’te Trident Javelin-2017 adıyla düzenlenen dördüncüsü, Türkiye skandalıyla anılmıştı. Tatbikatın jenerik senaryosunda hayali düşman ülkenin Türkiye ile benzerliği dikkat çekmiş, ‘S-400 edinme yönünde önemli aşamalar kat eden ve S-400 üreticisi ülke ile yakınlaşan ülkeye’ NATO tarafından savaş açılmıştı. Ülkenin diktatör lideri olarak Atatürk’ün fotoğrafı kullanılmış ve RTerdogan adına sahte bir hesap açılarak Erdoğan ‘düşman unsur’ olarak tanımlanmıştı.

NATO ile Türkiye’yi açıkça karşı karşıya getirmeyi amaçlayan Trident Javelin tatbikatında bu tablo ortaya çıkınca tatbikattaki askerlerimiz geri çekilmiş ve diplomatik bir kriz yaşanmıştı. NATO yönetimi ise skandalı, ‘dahil olmadığı kişisel bir olay’ olarak yansıtmış, Türkiye kökenli Norveçli bir subay ile bir sivil teknisyenin görevden uzaklaştırıldığı duyurulmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de özür dilemişti. Ancak tatbikatın büyüklüğü ve planlamanın seviyesi böyle bir hataya imkan verilebilmesini neredeyse sıfır ihtimale düşürürken olay tek bir subaya mal edilerek kapatılmıştı.

Bu ilk değil

Time dergisinin kapağındaki o fotoğrafta yer alan liderlerin kimliği ve bu resmin bir NATO tatbikatında kullanılmış olması ‘rastgele bir fotoğraf kullanımı’ olarak görülmekten hayli uzak. Putin, NATO’nun kurulma sebebi olan Sovyet tehdidine işaret eden Rusya’nın lideri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürüttüğü milli politikalarıyla küresel işgalcilerin eleştiri oklarını üstüne çeken bir isim. Erdoğan, henüz bir yıl önce NATO’nun Trident Javelin tatbikatında da açıkça hedef alınmıştı. Macaristan Başbakanı Victor Orban ise Macar asıllı Amerikalı işadamı, CIA güdümlü George Soros’u ülkesinden kovan lider olarak tanınıyor. Yine Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo_Duterte">Rodrigo Duterte ise eski ABD Başkanı Obama’ya, kendisinin yürüttüğü uyuşturucuyla mücadelede yargısız infazların yaşandığı iddiası üzerine ‘sürtüğün oğlu’ demişti.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mart 2019 Çarşamba 06:55

YORUM YAZ

 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM2 ay önce
  RECEP TAYYİP ERDOĞAN DÜNYA ONA HAYRAN.YÜRÜ BE REİS TÜRKİYE SENİNLE
 • mustafamustafa2 ay önce
  sayın cumhurun dediği gibi hemen gaza gelmeyelim. ayasofya için öyle demişti madem öyle cumhur içinde hemen gaza gelmeyelim.
 • ... ... 2 ay önce
  Nato ve bm yeni zelanda ve dünyanın geri kalanındaki terörü dizayn eden iğrenç örgütlerdir.
 • Biz Biz 2 ay önce
  S.Aleyküm. nedn o zaman tatbikattan çekilmedik.ozaman şikayet etmeye hakkimiz yok .daha neler yapsın diye göz yumarsan daha çok şeyler yaparlar.S.ALEYKUM...
 • earphoneearphone2 ay önce
  NATO bitiyor
 • KılıçaslanKılıçaslan2 ay önce
  Bu yapilan ayıp değil ki? Yillardir sure gelen art niyetlilik kasitlilik. Bir an once savunma sanayiimiz dahada oranini yukseltmek ve artik savasa dahada iyi odaklanmamiz lazim. Aksi halde sadece kendimizi savunuruz. İleriyede gitmek gerek boyle bir anda
 • Mehmet ErtürkMehmet Ertürk2 ay önce
  Namussuz batı tarih boyunca hep serefsizce davranmış, taAtilladan beri ruhlarına korku girmiş. Aynı Osmanlı ve Nihayet Türkiye. Dede'den toruna, korku miras kalmış. Bizi bı anlasalar. Insanlığın ve Türk medeniyetinin ne bir cevher olduğunu da anlayacaklar. Lakin bunlar Natoyu bizim dışımızda tutmanın yolları ni tuzaklarini hazırlıyorlar. Sanırım!.. Rusya bahane edilerek Rusya ve Nato işbirliği içinde Savaş meydanının Türkiye üzerinde Akdeniz'de Abd, Karadeniz ve doğudan Rusya, Avrupa yakasından nato emperyalist emellerine ulaşmak için dört taraftan kusatacaklar. Bilmedikleri birşey var! Oda Cenaballahin bizimle olması. Hadi bakalım ya af dileyecek ya da yok olmaya mahkum kalacaksiniz. İslam sancağıni birkez daha Avrupa nin ortasına dikeriz inşaallah. Zafer, Allah razı için savaşanların hakkıdır. En büyükşan şöhret Şehit olmayı dilemek o da Cenaballahin izniyle nasibi olana verir. AMİN AMİN AMİN."Biz buradayız, Basaramiyacaksiniz, gelinde görelim, ya tabut la yada denizde boğularak, yada yalınayak, Geldiğiniz gibi gideceksiniz". Bizim nasibimiz; SUNGUNUN UCUNDA' dir. Ordan almak yürek ister yürek. Selam ve saygılarımla.
 • ihsanihsan2 ay önce
  natodaki türk delege uyuyormu
 • turkturk2 ay önce
  VE TURKIYE NATO UYESI. EN GUCLU NATO UYESINE BOYLE BIR HAKARET YAPMAK TURKIYEYYI CABUT OLARAK KULLANDIKALRINDAN TURKIYENIN NATODA YERI AGIR DEGIL EGERKI BIZE SALDIRSALAR NOTO ARKASINI DONER MAL ABAGLAR BENCE TURKIYENIN COK ISI VAR DOSTUNU DUSMANINI BILMIYOR
 • Kocasolak Kocasolak 2 ay önce
  Düşmanın karargahında savaş tatbikatına katılırsan, göreceğin budur.
 • AbidAbid2 ay önce
  Sanki kapağa taşımasalar haçlı zihniyetinde aynı olgu yatıyor olmayacaktı.
 • Hy-hyHy-hy2 ay önce
  Adamların genetiğine işlemiş...
 • SemihSemih2 ay önce
  Zaten düşmanımız pe.evenkler,niye şaşırıyorsunuz.sadece malumun ilanı
 • KahramanKahraman2 ay önce
  Nato haçlı kazanıdır diyordu Erbakan hoca nato müslümanların enbüyük düşmanıdır ama kemalkılıçtaroğlunun candan dostudur.
 • KahramanKahraman2 ay önce
  Nato haçlı kazanıdır diyordu Erbakan hoca nato müslümanların enbüyük düşmanıdır ama kemalkılıçtaroğlunun candan dostudur.
 • KahramanKahraman2 ay önce
  Nato haçlı kazanıdır diyordu Erbakan hoca nato müslümanların enbüyük düşmanıdır ama kemalkılıçtaroğlunun candan dostudur.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019