THY- Euroleague

National Geographic dergisinden 'ırkçılık' itirafı geldi

National Geographic Genel Yayın Yönetmeni Goldberg, yaptığı açıklamada, derginin uzun yıllar boyunca ırkçı yayınlar yaptığını söyledi.

13 Mart 2018 Salı 21:28
National Geographic dergisinden 'ırkçılık' itirafı geldi

Derginin nisan sayısında, Goldberg'ün "Uzun yıllar ırkçı yayınlar yaptık. Bunu kabul etmemiz gerekiyor." başlıklı bir mektubu yayımlandı.

Geçmişe bakıldığında derginin bugün asla yapmayacağı bir hikâye anlatma şekline sahip olduğunun görüleceğini söyleyen Goldberg, Virginia Üniversitesinden fotoğrafçılık tarihi araştırmacısı John Edwin Mason'ın 1888'de kurulan derginin 1970'lere kadar olan yayınlarını incelediğini kaydetti.

Dergide 1970'lere kadar ABD'de yaşayan renkli tenli insanların göz ardı edildiğini belirten Goldberg, fotoğraflarda bu renkli tenli insanların egzotik, sıklıkla elbisesiz, mutlu avcılar ve kutsal vahşiler gibi gösterildiğini ifade etti.

Derginin İnovasyon Merkezine başkanlık eden Prof. Sami Hüsni, dünyada 30 milyon kişiye ulaşan derginin artık böyle yayınlar yapmamasının önemli olduğunu vurgulayarak dergide azınlık kesimden yazarlara ve fotoğrafçılara daha fazla yer verilerek geçmiş için özür dilenebileceğini söyledi.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 21:28

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Aralık 2019