NASA şaşkına döndü! Türk bilim insanına sordu

NASA’nın 2020’de Mars’a yollamayı planladığı uzay aracına isim göndermek için başvuran 4 milyon kişiden yaklaşık 2 milyonu Türkiye’den. Bu ilgiye şaşıran NASA yetkilileri kurumun Türk çalışanı Dr. Umut Yıldız’a "Neler oluyor?"diye sordu.

26 Mayıs 2019 Pazar 08:53
NASA şaşkına döndü! Türk bilim insanına sordu

Mars 2020 projesini yürüten NASA/JPL, Twitter’dan yayımladığı teşekkür mesajında, Türkiye’nin katılımda lider olduğunu açıklayınca gözler ülkemize çevrildi. Biz de kampanyayı Türkiye’deki takipçilerine duyuran NASA çalışanı Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız’a ulaştık. Yıldız, “Beni Mars Public Relations’dan aradılar. Kampanyayı yapanlar çok şaşırmıştı. Bayağı mutlulardı, gülerek karşıladılar. ‘Türkiye’de neler oldu da bu şekilde büyüdü?’ diye sordular. Onlara olayın sosyal medyada büyüdüğünü daha sonra gazeteler, internet siteleri ve televizyonlar haber yapınca ulusal bir isim gönderme kampanyasına dönüşen bir hal aldığını söyledim. Aileler, çoluk çocuk isim yazdı, sınıflarda Mars aktiviteleri düzenlendi” dedi.

Dr. Umut Yıldız projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Mars 2020 projesi NASA’nın bir sonraki Mars robotu. Geniş bir jeep büyüklüğündeki araç, Mars’ta yaklaşık yedi yıldır görev yapan Curiosity robotunun neredeyse bir kopyası. Curiosity, Mars’ta daha çok toprak, kaya oluşumları gibi jeoloji araştırmaları yapıyor. Mars 2020 ise şimdi ya da daha önceden var olma ihtimali bulunan yaşam araştırması yapacak. Yani çok büyük sorular cevaplayacak. Milyonlarca isim küçük bir çipe yazılacak ve araca monte edilecek.”

Kalkış: Florida iniş: Jezero-Mars

Kızıl gezegene isim göndermek için mars.nasa.gov adresine isim ve ülke bilgileri girmek yetiyor. Böylece hatıra biniş kartı oluşturuluyor. Kartın üzerinde isimle birlikte ‘Biniş Kartı: Mars 2020’ yazıyor. Kalkış yeri ‘Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu, Florida-Dünya’ olarak gösterilirken, varış yeri ise ‘Jezero Krateri-Mars’ diye belirtiliyor. 2020 yazında fırlatılacak olan araç 18 Şubat 2021’de Mars’a iniş yapacak.

İşte listedeki ilk 10 ülke

Ülke Sayı*

Türkiye: 1.946.289

Hindistan: 504.579

ABD: 481.570

Meksika: 102.958

Tayland: 97.293

Çin: 95.389

Mısır: 76.997

İtalya: 71.253

İngiltere: 69.871

S. Arabistan: 62.075

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Mayıs 2019 Pazar 08:53

YORUM YAZ

 • Hakan`a Şükür`ler olsunHakan`a Şükür`ler olsun29 gün önce
  Siz Türkler ucmayi cok seviyor, o yüzden hep cakiliyor.
 • Asabi Asabi 29 gün önce
  Kozmonot osman sana bir haller olmuş anlaşılan çok çileler çekmişsin
 • hakhak29 gün önce
  ya niye uğraşıyorlarki ,100 000dolar verseler herşyi onlara söylecek olan allame cihan cukkalı ahmete sorsunlar o bu konularda uzmandır en son cennet götüren telik ve yanmaz kefen icad etmişti. nasa böyle boş işlerle uğraşacağına cukkalıdan biraz ders alsın.
 • HaşmetHaşmet1 ay önce
  En gerizekalı topluluk bizde çokmuş demek oluyor
 • MahmutMahmut1 ay önce
  Boş işlerde üzerimize yok.gönderen seni uzaydan izleyecek üzerinde türk ün ismi yazacak.hıyar tarlasına isim yazdıracağım isteyenler twit atsın.
 • Turkiyeli Turkiyeli 1 ay önce
  Kettullah kulen adlı fetocu chp li karışımı yorumcu. Seni. Ve senin gibi.Fetöşleri cehenneme göderelim. Cennete bakmayan tarafına.
 • amerigan rüyasiamerigan rüyasi1 ay önce
  sapik chp zihniyeti ucak fabrikalarini tencere tava imalathanesine cevirmese türk insani baska galaksilere bile cikardi. putperest sapik sapka devrimcisi zihniyet izinden bir dönmedi gitti.
 • ismetismet1 ay önce
  ben de adımı yazdıracağım 4000 de bir ihdimal100 kişi alınacak işe 2000 kişi mürecat ediyor ya çıkarsa diyeçıkarsa kredi kullanırım haram kalmadığı için sonrada ödemem kul hakkı olmayacağı için ne biçim havam olur dönüşde bize ekmek degil hava desinler lazım
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Türkiyeden milyonlarca genç2020 yazında fırlatılacak olan araçla 18 Şubat 2021’de Mars’a iniş yapacak. Ama böylelikle dönüşte Amerikaya inecek ve orda kalacak. Bre cahiller, bre dalkavuklar gençlerimiz iş bulamıyor, yaşlılarımızın memlekette yaptıkları yolsuzluk ve ümitsizlikler gençlerimizin canlarına tak etmiş vaziyette. Türkiyede yaşamla ilgili ümitleri kesiliyor. Neden bunu anlamak istemiyor ve kendimize ceki düzen vermek istemiyoruz. Devir ve devran degişti.
 • DanDan1 ay önce
  @Hans MollaogluValla dogru soyluyorsun. Insanimiz bos islerler o kadar ok vakit gecirmeyi seviyor ki.
 • Sayın NASA:Sayın NASA:1 ay önce
  Bu konuyu eşşeğime danıştım; "âbi yol boyu ihtiyacım olan saman havalelidir biraz, hacim tutar, ayrıca eşşeğiz biz olur olmaz yerde işer sıçarım, surat yaparlar olmaz!" dedi. Gelmiyorum kardeşim ben, yürün gidin lan!
 • Ahmet Batuhan PoyrazAhmet Batuhan Poyraz1 ay önce
  para bol, hayvan gibi parayı nereye harcayacaklarını bilemiyorlar.
 • Hans MollaogluHans Mollaoglu1 ay önce
  ilk iki sira hindistan ve türkiye :) isi gücü olmayan insanlarin, bos bos internette dolasdigini gösteriri bu, okadar... almanya, hollanda vs... orada insanlar baska isler ile ugrasmakta, bundan haberleri bile yok, yok nasa mars´amekik yollayacakmis... orada insanlar, yasiyorlar, geziyorlar, doga´da , tatil´de, bisiklet, karavan, tiyatro falan filan... üzücü, bizim ve hindistan gibi ülkelerde ise umutsuz yiginlar evlerinde tek sahip olduklari internet üzerinden, sörf yapa yapa, beyin travmasi gecirmekteler...
 • Kettullah Külen Hersey Güzel Olsun !Kettullah Külen Hersey Güzel Olsun !1 ay önce
  RTE ve yandaslarina tek yön bilet alip Marsin öbür tarafina gönderin. Dünyaya bakan kismina degil.
 • yasinyasin1 ay önce
  Ne olacak ülke öyle bir haldeki millet gideyim de neresi olursa olsun diyor
 • egeliegeli1 ay önce
  Millet ülkenin geleceğinden umutsuz,onun için Marsa gitmeyi bile gitmeyi göze aldı algısı yaratılmaya çalışılıyor.Bunun altında FETÖ olduğuna kalbımı basarım.Bu haberi bir süre sonra Tayyip Erdoğan hakkında olumsuz bir propagandaya dönüştürecekler
 • halk soruyorhalk soruyor1 ay önce
  Ülke yaşanılır halde, bu kaçanlar olsa olsa her zamanki bilinen tipler. Memleketin kaymağını yiyen ama memleket insanından hazzetmeyen, ver kurtulcu, kafa hep başka yelere bağlı olan tipler.Biz hep buradayız, hep burada olacağız.
 • KozmonotOsmanKozmonotOsman1 ay önce
  Ben askerliğimi Marsta karargah bölüğünde yaptım. Bütün bunlar oyun, orada Müslüman Marslılar esir konumunda, gelen ezan seside Marslı Müslüman camilerinden. Bu aralar Mars hakkında bu kadar reklam yapılmasının sebebi insanları Marsa alıştırmak. yalnız Amerika oradaki Müslüman uzaylıları asimile etmeye çalışıyor, camileri ahır yapıyorlar. Ve camiye botları ile giriyorlar. Müslüman marslılara tecavüz ediyorlar. bir kaç Amerikalıyı bu yüzden dövdüm. Bir kaç gün Marstaki askeri hapisanede yattım, sonra beni ordan aldılar Hakkari ’ye gönderdiler. Müslüman uyuma...
 • Türk İnsanı en öndeTürk İnsanı en önde1 ay önce
  Adem İnsanı veya Havva Kadını günün birinde Marsa ayak basar mı; bilemem; bildiğim şu ki;türk insanı şimdilik arsa anlaşmazlıkları dolayısıyla birbirini kurşunluyor. Kurşunun erişmeyeceği mesafede bıçak sokmak daha hızlı sonuç veriyor. Türk insanına şimdilik bu daha eğlenceli geliyor. Marsdaki arsaların imar durumuna göre bakarız ona da sonra..
 • geliyim bari, napiymgeliyim bari, napiym1 ay önce
  Şöför arkasının yanı ilk üç sırada münhal bir yer var mı? 30 ağustos indirimli bileti satıyor musunuz? Eşşeğimi de yanıma alsam bagajınız müsait mi? Bu şartlarda gelebilirim, düşünün bunu!
 • KaçışKaçış1 ay önce
  Ülke öylesine yaşanmaz hale geldi ki insanlar kaçacak yer arıyor, Mars'a bile razı. İktidar 250 bin dorarlık ev alana vatandaşlık reklamını boşuna vermiyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019