• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Milli Görüş'ün Lideri rahmetle anılıyor

Yeniakit Publisher
2024-02-27 09:48:00 -
Milli Görüş'ün Lideri rahmetle anılıyor

Türk siyasetinin Erbakan Hoca’sı, milli görüşün lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ahirete irtihalinin 13. sene-i devriyesinde rahmetle anılıyor. Türkiye’nin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan, Müslümanların siyaset sahnesinde söz sahibi olması için büyük çaba sarfeden Erbakan Hoca, “İman varsa imkan da vardır” diyerek ağır sanayi hamlesi başlatarak birçok projeyi hayata geçirmişti.

Sebahattin Ayan  İstanbul

Emperyalist düzene karşı Müslümanların bir araya gelmesi gerektiğini haykıran ve fikirleri ile Türk siyasi hayatına yön veren, on üç yıl önce bugün rahmet-i Rahman’a kavuşan Millî Görüş hareketinin kurucu lideri ve Türk siyasetinin “Erbakan Hoca”sı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefat yıl dönümünde hayırla ve dualarla yâd ediliyor. Gümüş Motor, Devrim Otomobilleri gibi pek çok bilimsel çalışmanın altında imzası olan, ASELSAN ve ROKETSAN’ın temelini atan Erbakan Hoca’nın geniş ufku halen ülkemize yol göstermeye devam ediyor.

Şehadet ayında Hakk'a yürüdü

Şehadet ayı şubatta vefat eden Millî Görüşün efsanevi lideri ve Türkiye Cumhuriyeti 54. Hükümeti Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, dar-ı bekâya irtihalinin 13. sene-i devriyesinde, dualarla anılıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 27’nci başbakanı merhum Erbakan, ülkemizin bugünlere gelmesinde büyük emek sahibi liderlerin başında geliyor. 29 Ekim 1926’da Sinop’ta dünyaya gelen ve 27 Şubat 2011’de Ankara’da tedavi gördüğü hastanede emaneti Hakk’a teslim eden Necmeddin Erbakan’ın ömrü İslam’a hizmetle geçti. Başarılı bir eğitim hayatından sonra parlak bir akademik kariyer edinen Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1969 yılında bağımsız aday olarak girdiği seçimlerde Konya’dan milletvekili seçildi. Bağımsızlar Grubu olarak Meclis’e girdikten sonra 17 arkadaşıyla Milli Nizam Partisi’ni kuran Erbakan, İslam’dan bahsetmenin zor olduğu yıllarda Müslümanların hakkını Meclis kürsüsünden haykırdı.

“İman varsa imkân var” dedi

“İman varsa imkân vardır” sözü ile milletimize yılmaz bir mücadele şuuru aşılayan Erbakan Hoca, Türkiye’nin çehresini değiştiren projelere imza attı. Erbakan Hoca başlattığı ‘Ağır Sanayi Hamlesi’ ile 13 şeker fabrikası, 18 çimento fabrikası, 12 gübre fabrikası, 6 kâğıt fabrikası. 28 Sümerbank fabrikası, 2 nebati yağ fabrikası, 27 Et kombinası. 7 filtresiz sigara fabrikasının yapımını tamamladı. 40’a yakın barajın temelini atan ve yapımını tamamlayan Erbakan Hoca, savunma sanayinde de devrin niteliğinde adımlar gerçekleştirdi. ASELSAN ve ROKETSAN’ın temellerini atan Erbakan Hoca, Tank fabrikası, Top fabrikası, Roket fabrikası, Harp gemisi fabrikasının da alt yapısını oluşturdu. Leopar Tanklar’ın motorunu yapan Erbakan Hoca, ülkemizdeki tank sanayinin gelişmesinde de öncü oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Motorlar Laboratuarında yüzde yüz yerli ilk motoru yaptı ve devamında 1956 yılında motoru seri halde imal edecek olan 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.yi kurdu. Erbakan Hoca, ilk yerli otomobil olan Devrim Otomobilinin yapımında da yer aldı. 54. Hükümetin başbakanı olan Erbakan döneminde ilk defa denk bütçeyi kurdu, memura ve işçiye yüzde 50’yi aşan zamlar yaptı.

Ümmet de el uzattı

Erbakan Hoca, ümmet coğrafyasıyla koparılmak istenen kadim bağlarımızı da onardı. Rumların Kıbrıs’taki zulmüne daha fazla seyirci kalamayan merhum Erbakan’ın girişimiyle 1974’te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıs Türkleri kurtuldu. Erbakan, Başbakanlığı döneminde Türkiye ile İslam ülkeleri arasındaki ilişkileri canlandırmakla kalmayarak ‘İslam Ortak Pazarı’nın ilk adımı sayılacak olan ve tüm dünyada yankı bulan İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı D-8’i kurdu. 20. yüzyılın en büyük dış politik açılımı olan D-8’de, Türkiye liderliğinde bir araya gelen Müslüman ülkeler arasında, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır, İran ve Nijerya bulunuyordu. 1992-1995 yılları arasında Bosna’da devam eden savaşa maddi manevi destek veren Erbakan Hoca, Boşnak Müslümanların gönlünde sarsılmaz bir yer edindi. Aynı dönemde Çeçenistan’da devam eden savaşta da Müslümanlara kol kanat geren Erbakan Hoca, ümmet içinde sembol hale geldi. Yaptığı her konuşmada Siyonist tehlikeye en yüksek perdeden dikkat çeken Erbakan Hoca, Gazze’deki insanlık dramını uluslararası kamuoyunun gündemine taşıyan ilk lider oldu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa 58

Allah rahmetiyle muamele etsin inşallah

A g

Yahu şu adam ne yapmış ki öldükten sonra kıymete geçti gerçek ama anlayamiyorum
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23