• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mete Gündoğan, Putin’in hedefini açıkladı: Çağı yakalayan değil çağın üzerine çıkmayı hedefleyen bir kurgu

Prof. Dr. Mete Gündoğan, Rusya Lideri Putin başbakanlık görevine Mihail Mişustin'i atamasıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gündoğan, Putin’in hedefininin "çağı yakalayan değil çağın üzerine çıkmayı hedefleyen bir devlet kurgusu" olduğunu söyledi.

2020-01-19 15:16:00 - 2020-01-19 15:51:03
Mete Gündoğan, Putin’in hedefini açıkladı: Çağı yakalayan değil çağın üzerine çıkmayı hedefleyen bir kurgu

 yeniakit.com.tr  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Dmitriy Medvedev'in istifasının ardından boşalan başbakanlık koltuğuna Mihail Mişustin'i atadı. Medvedev’in istifasının ardından Putin, Mişustin'i başbakan olarak önermiş ve olumlu yanıt almıştı.

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da yapılan oylamada Mişustin'in adaylığı oybirliğiyle kabul edilmişti. Milletvekillerinin 383’ü olumlu yönde oy verirken, 41’i çekimser kalmış, adaylığı desteklemeyen milletvekili ise çıkmamıştı. Böylece Rusya tarihinde ilk kez bir başbakan tek bir milletvekilinin bile ret oyu olmadan seçildi.

Mişustin, Duma'daki oylama sonrası yaptığı konuşmada, "Halkın değişimi hissetmeye başlaması gerekiyordu ama bu şu an (Rusya genelinde) gerçekleşmekten uzak" dedi. Mişustin, hükümetin çok çalışacağını ve eleştirilere de açık olacağını söyledi.

2010 yılından bu yana Rusya Federal Vergi Servisi Başkanlığı görevini yürüten Misuştin, disiplinli ve iyi bir yönetici olarak biliniyor. Görev süresi boyunca devletin vergi gelirlerini artıran Misuştin hakkında en dikkat çeken detay ise "Sistem Mühendisi" olması.

Prof. Dr. Mete Gündoğan, Putin'in başbakanlık görevine Misuştin'i atamasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Gündoğan, "Putin, Mihail Misuştin'i başbakanlık görevine atadı. Misuştin 2010'dan bu yana Rusya Federal Vergi Servisi Başkanlığını yaptı. Disiplinli ve iyi bir yöneticilik gösterdi. Bu dönemde devletin vergileri katlandı. Ancak daha önemlisi Misuştin bir Sistem Mühendisi. Moskova Devlet Teknoloji Üniv. STANKİN'den 1989'da mezun olmuş. Üniversiteyi bitirdikten sonra da bir teknoloji kuruluşunda yöneticilik yapmış biri. Sistem Mühendisliği perspektifi, yeni paradigmalar üreten bir perspektiftir. İsabetlidir." ifadelerini kullandı.

Misuştin'in geçmiş dönemde yaptığı bir açıklamayı hatırlatan Gündoğan, "Misuştin'in geçen yıl bir açıklaması var; 'dijital teknoloji ve yapay zeka alanındaki gelişmeleri kaçırıp eski düzenin bi parçası olarak kalırsak yeni dünya düzeninin kurbanı oluruz' On numara beş yıldız bir açıklama!" dedi.

Putin'in çağı yakalayan değil çağın üzerine çıkmayı hedefleyen bir devlet kurgusu oluşturmaya çalıştığını dile getiren Gündoğan, "Putin yeni bir devlet kurgusu yapıyor. Buna DEVLETİN KURUMSAL MİMARİSİ de diyebiliriz. Bu mimarinin merkezinde dijital teknolojiler ve yapay zeka var. Çağı yakalayan değil çağın üzerine çıkmayı hedefleyen bir kurgu! Başarabilir mi? Evet, deneye deneye başarabilirler" değerlendirmesinde bulundu.

Mihail Mişustin kimdir?

Mihail Mişustin 3 Mart 1966 tarihinde Rusya'nın başkenti Moskova'da doğdu. 1989'da Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi STANKİN'den mezun oldu. Sistem Mühendisliği üzerine eğitim aldı.

Devlet görevine 1998'de vergi memuru olarak başlayan Mişustin, 2010'dan bu yana Rusya Federal Vergi Servisi Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Rus siyaset çevrelerinde teknoktrat bir devlet adamı olarak tanınan Mişustin'in başkanlığı döneminde, federal bütçenin vergi tahsilat gelirleri yaklaşık 3 katına çıkmıştı.

Yönetiminde dijitalleşme sürecine verdiği önemle dikkat çeken Mişustin, Rusya Lideri Vladimir Putin gibi buz hokeyi tutkunu olmasıyla tanınıyor. Putin ve Rus güvenlik servislerinin önde gelen isimleriyle sık sık buz hokeyi maçları yapan Mişustin, CSKA hokey kulübünün ve Rusya Hokey Federasyonunun da yönetim kurulunda bulunuyor.

Ekonomi alanında doktora yapan Misuştin evli ve üç çocuk babasıdır.

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Erdogan tek

Turkiye de Erdogan ayarinda baska siyasetci yok. Buna ragmen sayin Erdogan sigara yasagi yatay mimari vs konusuyor!? Ne kadar ilkel! Aslinda sigara yasagini doktorlar saglik bakani, mimariyi sehircilik bakani muhendisleri konusmasi lazim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı