Merakla beklenen tarih belli oldu! Ehliyet tarihe karışacak

Teknolojik gelişmelerin en yoğun yaşandığı sektörlerden olan otomotiv sektöründe yakın zamanda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanacak. SETA uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre; 5G mobil internet teknolojinin devreye girmesiyle 2020’ye kadar otomotiv sektöründe üretilen araçların çoğu akıllı araç haline gelecek.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:35
Merakla beklenen tarih belli oldu! Ehliyet tarihe karışacak

 İsmail Uğur  yeniakit.com.tr 

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) araştırmacıları Nurullah Gür ve Yunus Furuncu tarafından yapılan “Küresel Otomotiv Sektörünün Değişimi” başlıklı araştırmada ilginç bilgiler yer aldı.

Otonom araçlar yakın gelecekte yollarda

5G mobil internet teknolojisi, birçok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de devrim niteliğinde değişimlere yol açacak. 2020’de üretilen araçların çoğu birbiriyle haberleşme özelliğine sahip akıllı araçlar olurken, 2025’ten itibaren otonom (sürücüsüz) araçlar da yollara çıkmaya başlayacak. Otonom araçların üretimiyle birlikte otoyolların yapım şekilleri de değişecek. Otoyollar dijital sensörlerle ve kablosuz şarj üniteleriyle entegre hale gelecek şekilde teknolojik alt yapıyla donatılacak. Otonom araçların üretiminde; yazılım, haritalama gibi sektörlerin payı da artacak.

Trafik kazalarında kim sorumlu olacak?

Otonom araçlarının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, trafik kazalarında ‘kimin sorumlu tutulacağı’ konusu da hukuki olarak tartışılır hale gelecek. Otonom araçların yapacağı kazalarda, arabanın sahibi ve üreticisi, dijital haritayı yapan ve güncelleyen firma, yol altyapısından sorumlu yerel yönetimler veya arabanın yazılımını gerçekleştiren firmalardan hangisinin tam olarak sorumlu tutulacağının net bir cevabı bulunmuyor. Ancak yazılım ve sensörlerin sürücülerden kontrolü aldığı otonom araçlarda kazalar ile ilgili sorumluluk konusunda araç üreticilerinin ve sistemi kumanda edenlerin ön plana çıkacağı tahmin ediliyor.

Sürücü Ehliyeti tarihe karışacak

Bugün otonom araçların birinci ve ikinci seviyelerinin tamamının, üçüncü seviyenin ise kısmen bulunduğu otomotiv sektöründe yakın gelecekte dördüncü ve beşinci seviye otonom arabaların da pazarda önemli bir konuma geleceği tahmin ediliyor. Beşinci seviye otonom ile farklı bir boyut kazanacak olan arabalar için sürücü ve sürücü ehliyetinin tarihe karışacağı öngörülüyor. Tam otonom bir arabada direksiyonda bir şoför olmadan yola devam edilmesiyle trafik kurallarına uyumlu ve sağlıklı bir ulaşım sistemi de modern şehirlerde yerini alacak. Gereksiz zaman kayıpları ve yakıt tüketiminin önüne geçecek olan bu sistemin özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan insanların hem trafik stresinden kurtulmalarında hem de trafikte geçirilen zamanın azalmasıyla birlikte aynı zamanda tüketilen yakıtın düşmesinde önemli bir yeri olacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:35

YORUM YAZ

  • turkturk7 gün önce
    he de he

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019