Memurlukta sigorta borçlanması nasıl olur? Kaç yaşımızda sigortalı olursak kazançlıyız?

Eski memurun sigorta borçlanması nasıl olur? Genç yaşta sigortalı olan ne kadar kazançlı? Akit sizler için hazırladı

14 Haziran 2018 Perşembe 10:31
Memurlukta sigorta borçlanması nasıl olur? Kaç yaşımızda sigortalı olursak kazançlıyız?

SORU: Devlet memuruyum. 8 aylık askerliğimi borçlanmak istiyorum. Nereye başvurmam gerekiyor, Borçlanma miktarı ne kadar olur? Rasim K.

CEVAP: İlk defa 15 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olan yani sigorta statüsü açısından eski memur olarak nitelendirdiğimiz kamu çalışanları borçlanmaya başvurduğu tarihte öğrenim durumları itibariyle göreve giriş derece/kademe göstergesi dikkate alınarak borçlanma işleminin yapılacağı tarihteki memur maaş katsayısına göre borç tutarı tespit edilir. Borçlanmaya esas bilgilerinizi vermediğiniz için miktar hakkında yorum yapamıyoruz. Borçlanma müracaatınızı ise kendi kurumunuza yapacaksınız, kurumunuz sizin başvurunuzu SGK’ya iletecek. İlk defa 15 Ekim 2008 tarihi sonrası memur olmuşsanız borçlanma müracaatınızı SGK Müdürlüklerine yapmalısınız. Borçlanma tutarını kendiniz tayin edeceksiniz. Yani seçeceğiniz prime esas kazancın yüzde 32’si kadar prim ödeyeceksiniz. Asgariden seçim yapsanız her gün için ödemeniz gereken 21,65 TL.

GENÇ YAŞTA SİGORTALI OLAN KAZANÇLI

SORU: Geçen haftaki yazınızda askerlik üç yıl erken emekli edebilir demiştiniz. Babam 1962 doğumlu, ilk defa 7.10.2000 tarihinde sigortalı olmuş. Askerlik borçlanmasının babama böyle üç yıllık faydası var mı, ne kadar borçlanma yapılmalı?Elif Ö.

CEVAP: İlk defa 8.9.1999 tarihi öncesi sigortalı olanların emeklilik yaşı sigorta başlangıç tarihine göre değişiyor. Bu yaş erkekler için 44’den başlayıp 60’a kadar uzanıyor. Burada emeklilik açısından önemli bir şart daha bulunuyor. Bu şart ise erkekler için 25 yıl sigortalılık süresini tamamlama şartı. Yani ilk sigorta başlangıç tarihi üzerinden 25 yılın geçmesi şartı bulunuyor. Bu nedenle babanız en az 13 ay borçlanma ödemek suretiyle ileri yaştan yani 60 yaş şartından emekli olabiliyor. Babanız ileri yaşta. 25 yıl sigorta şartına takılıyor, genç yaşta biri olsa emeklilik yaşı 58 olacaktı. Bu anlattığımız SSK emekliliğiyle ilgili. Eğer babanız Bağ-Kur statüsünde ise 13 ay askerlik borçlanmasıyla 58 yaşında emekli olabilir.


Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 10:31

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mart 2019