• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mehmet Acet yazdı: Kılıçdaroğlu ile Destici ne görüştü?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaretinin perde arkasını kaleme aldı.

Yeniakit Publisher
2021-02-22 22:43:00 -
Mehmet Acet yazdı: Kılıçdaroğlu ile Destici ne görüştü?

 Yeniakit.com.tr 

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet bugünkü köşe yazısında Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaretini yazdı. Destici'nin ziyaret sonrasındaki açıklamalarını hatırlatan Acet, "BBP Genel Başkanı Destici, Kılıçdaroğlu’nun çelişkilerini, PKK konusunda artık iyice gün yüzüne çıkan tuhaf tutumunu, nazik bir şekilde afişe ederek şöyle şeyler söyledi: 'Asıl hedef alınması gereken evlatlarımızı kahpece öldüren terör örgütüdür. Kınanması gereken PKK’dır. Bu meselede en önemli sorumluluğumuz bir siyasetçi olarak bir ve beraber hareket etmektir' Devamında HDP’den söz açıp sözlerini sertleştirdikten sonra, 'Ha Kandil’de Karayılan, ha Meclis sıralarında oturan kara çiyan, ha Duran Kalkan, ha Pervin Buldan' dedi." ifadelerini kullandı.

Destici Kılıçdaroğlu'nu neden ziyaret etti?

"Ziyaretin asıl amacı anayasa konusunda destek istemek." diyen Merhmet Acet, şunları söyledi: "Destici, o açıklamalar sırasında, biraz da ziyaretin nezaketi gereği, Kılıçdaroğlu’nu HDP’den ayrı tutan sözler de sarf etti.Ancak, burada önemli olan, 'Asıl hedef alınması, kınanması gereken PKK’dır' sözleriyle Kılıçdaroğlu’nun yanında, kendisinin bu konularda yaygın şekilde eleştiri alan duruşunu açığa vurmasıydı. Ayrı ayrı mekânlarda, ayrı ayrı zamanlarda bu iki görüş karşımıza çıkmış olsaydı, çok da ilgi çekici bir durum olmayabilirdi ama iki isim yan yana iken böyle bir tablo ortaya çıkınca, mesele iz sürmeye daha fazla değer hale geldi."

'Demokratik ve sivil anayasanın bütün partilerin katılımıyla yapılması fikri'

"Büyük Birlik Partisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısını çok önemli buluyor. Mevcut Anayasa’nın 12 Eylül döneminde darbeciler tarafından yapılmış olan anayasa olma özelliğini koruduğu gerçeğinden hareketle, sivil ve demokratik bir anayasanın bütün partilerin katılımıyla yapılması fikri savunuluyor. Destici’nin CHP’nin kapısını çalmasının temel gerekçesi de bu zaten."

"Görüşmede Erdoğan’ın çağrısında herhangi bir dayatma olmadığı, kendilerinin de bu çalışmalara bir şans vermesi gerektiği yönündeki görüşünü, Kılıçdaroğlu ve beraberindekilere anlatmış. BBP Genel Başkanı’nın bu çabasına CHP’nin verdiği yanıtı, daha önceki tecrübelerden yola çıkarak herkes tahmin edebilir. 2011’de kurulan komisyon, 60 maddede uzlaşma sağlamıştı. Sonra dağıldı ama hiç olmazsa bu uzlaşılan maddeleri Meclis’ten geçirelim yönünde yapılan çağrılara CHP yönetiminden olumlu yönde bir destek gelmedi."

'Gara katliamı da konuşulmuş'

"Ben asıl, Destici ile Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmede Gara katliamı konusunun gündeme gelip gelmediğini, iki ismin aralarında bu konuyu konuşup konuşmadıklarını merak ettim. Evet, konuşulmuş. Destici, Kılıçdaroğlu’nun PKK yerine sadece iktidara siyasi fatura çıkarma çabalarını görüşme sırasında da gündeme getirip karşı duruşunu ortaya koyuyor. Kılıçdaroğlu 'İnsanlarımız kurtarılamadı, bu işin bir siyasi sorumlusunun olması lazım' deyince, Destici cevaben, 'Bunlardan önce bir terör örgütü var. Bu işin esas müsebbibi onlar. Bu insanları kaçırmamış olsalardı, öldürmemiş olsalardı böyle bir gündem olmayacaktı. Esas bunu hep beraber kınamamız lazım' şeklinde karşılık veriyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Halim

Allah samimiyetini ve cesaretini daim eylesin Destici’nin 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23