MEB yanlıştan döndü! Skandal ibare resmen kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü' tarafından hazırlanan 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Rehberlik Programı'ndaki 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' ibaresi Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kaldırılırken, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ile Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hayati Cankaloğlu ise görevlerinden alındı.

12 Eylül 2019 Perşembe 16:59
MEB yanlıştan döndü! Skandal ibare resmen kaldırıldı

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması ile okullara gönderilen Rehberlik Faaliyetleri yazısında geçtiğimiz yıl tartışmalara sebep olan 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' maddesi ilk hedef olarak yer almıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın LGBT'ye giden yolu açan, 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' projesini yeni yılda da uygulama planı içine alması kamuoyunda tepkilere sebep olmuştu.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan 'Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 3. Maddesi ile 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

İlgili Madde

Madde 3: Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'toplumsalcinsiyeteşitliği' ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ile Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hayati Cankaloğlu'nun da görevlerinden alındığı duyuruldu.

Güngör yönetimindeki Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz Temmuz ayında başörtüsüne 'çağdışı' diyen ve 'ortaokullardabaşörtüsüserbestisi' için Danıştay'a iptal davası açan Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği'nin de katılımıyla 'Çocuğa Yönelik İhmal ve İstismarın Önlenmesi Çalıştayı' düzenlemiş ve bu etkinlikte kamuoyunda tepkilere sebep olmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 16:59

YORUM YAZ

 • İsmailİsmail6 gün önce
  Remzi 1461 'e katılıyorum.İvedilikle Milli Eğitim ve Aile çalışma bakanları görevden alınmalı.
 • Rasim DUMANRasim DUMAN6 gün önce
  "Yetmez ama, EVET". Bu guzel bir gelisme. Amma MEB'in bu sakim, sakat ve "hain" zihniyetten, tamamen temizlenmesi lazim. Bu zihniyet MEB'de adeta bir "celik cekirdek" gibi varligini devam ettiriyor maalesef. Bakan Bey de bu konularda cok zayif ve pasif bir profil sergiliyor. Bakanlik burokrasisinin, tasra teskilatinin, okul mudurlerinin ve butun ogretmenlerin yeniden bir "eleme"ye tabi tutulmalari gerekiyor. En basta da, Talim ve Terbiye Kurulu ile, Teftis Heyeti'nin...
 • KassamKassam6 gün önce
  Bu oğlanlar neden bu toplumsal cinsiyet eşitlik projesini her kuruma koymaya çalışıyor bunların amacı toplumu ifsad etmek Allah fırsat vermesin
 • selim ustaselim usta6 gün önce
  sesini cikarmazsan hic birsey olmuyor kendiliginden. Allah a sükür Akit var
 • saddisaddi6 gün önce
  hain o kadar çok ki, görevden almakla bitmez. bitömesin diye avrupa idamı kaldırrtı. ıdam gelmeli 
 • Ahmet TanerAhmet Taner6 gün önce
  Reis bey AKP ya milletin istediği çizgiye gelecek, yada sonun siyasi felaket olacak, niye olsun... Onca hizmetine yazık olacak....
 • Islâm Islâm 6 gün önce
  Tüm dünya OSMANLI DEVLETINi örnek alırken bizim MEB neden ingiliz modelini almaya calisiyor iclerinde islama uygun model yapacak yazacak hicmi insan yok yoksa yahudimi oldularda haberimizi yok kaldirmalari isabet olmuş inşaallah birseyle değişmemişlerdir.
 • Remzi-1461Remzi-14616 gün önce
  Bu çok mühim bir gelişme!Bu yanlışı büyük ihtimal Sayın Cumhurbaşkanı düzeltmiştir diye düşünüyorum.Bu tür düzeltmeler Ak parti seçmeninin deistemediği milli eğitim,aile ve kültür bakanlarının da değişmesiyle devam etmesi beklentimizdir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Eylul 2019