• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

MEB duyurdu! Öğretmen olmanın şartları değişiyor

Yeniakit Publisher
2024-06-24 10:01:49 - 2024-06-24 10:01:49
MEB duyurdu! Öğretmen olmanın şartları değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlik meslek kanununda köklü değişiklikler yapmayı planlıyor. Buna göre, adaylar önce öğretmenlik Akademisi'nde eğitim alacak ve ardından atanacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda köklü değişiklikler içeren bir teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunmaya hazırlanıyor. Önerilen kanun değişiklikleri arasında, öğretmen adaylarının eğitim sürecinin yeniden düzenlenmesi ve atanma şartlarının belirlenmesi yer alıyor.

MEB tarafından yapılan açıklamalara göre, yeni düzenleme kapsamında öğretmen adayları için Milli Eğitim Akademisi kurulacak. Bakan Yusuf Tekin, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, mevcut öğretmen yetiştirme sürecindeki eksiklikleri gidermek için bu adımın atıldığını vurguladı. Tekin'e göre, dünya genelindeki öğretmen yetiştirme uygulamaları da göz önünde bulundurularak Türkiye'de lisans eğitimine ek olarak formasyon eğitimlerinin de sağlanacağı bir sistem benimsenecek.

Öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri de artık Akademi bünyesinde düzenlenecek. Bakanlık, bu eğitim sürecini eğitim fakülteleri ile iş birliği içinde yürüteceklerini belirtti.

Öğretmenlere ek eğitim imkanı

Kanun teklifi ayrıca, mevcut öğretmenler için de düzenlemeler içermekte. Bu kapsamda, öğretmenlerin sürekli olarak değerlendirilmesi ve gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla yeni bir eğitim planlaması yapılacak. Okullarda yapılan denetimler sonucunda yetersiz bulunan öğretmenlere ek eğitim imkanı sağlanacak veya genel idare hizmetine alınabilecekleri belirtiliyor.

Öğretmenlik mesleği için öngörülen hazırlık eğitimi süresi dört dönem olarak belirlenirken, adayların güvenlik soruşturmasından geçmeleri gerekecek. Akademideki eğitim süreci, teorik dersler ve uygulamalı sınavlar üzerinden ilerleyecek ve başarı şartları belirlenecek. Disiplin ihlalleri, öğrencilere yönelik şiddet ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden davranışlar gibi durumlarda ise disiplin cezaları uygulanacak.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Öğretmenlere tanınan devamsızlık hakkı ise her dönem için beş gün olarak belirlenirken, sağlık raporu ile uzun süreli devamsızlık durumunda kayıtların dondurulabileceği veya akademiden uzaklaştırılabileceği bildiriliyor.

Bu yeni düzenlemelerle birlikte, Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin niteliğinin artırılması ve eğitim standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bir öğretmen

Ak parti uyusun bu bakan tek başına chp den çok oy kaybettirdi ve kaybettirmeye devam ediyor...ücretli öğretmenlik gibi bir garabet devam ederken bu torpil düzeni bu meb bakanı olduğu müddetçe bir ak partili olarak asla oy vermeyeceğim

vlkn

her atadığınız bakan bir öncekinden nasıl oluyor da daha kötü oluyor??? bunu sistemli bir şekilde mi yapıyorsunuz gerçekten çok merak ediyorum. dört sene boyunca akademik eğitim almış bir insanı tekrardan bir eğitime tabi tutmak büyük bir saçmalık. ama amaç eğitimi kaliteli hale getirmek değil, tam tersi okumak ve okutmak isteyenin önüne set çekmek. ama alıştık 22 yıldır ak parti zihniyetinin bu olduğunu okuyan insana alerjiniz olduğunu çok iyi biliyoruz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23