• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mason kulübünün 'Atatürk koşusu' girişimi MEB'den döndü

Bursa Osmangazi ve Gemlik ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Türkiye’deki Mason karargahları arasında yer alan Rotary Kulübü’nün 10 Kasım'da 'Mustafa Kemal' adına düzenleyeceği kros yarışmasını iptal etti. Kamuoyunda memnuniyet uyandıran karar Kemalistleri ise çılgına çevirdi.

Yeniakit Publisher
2019-11-08 10:05:00 - 2019-11-08 10:12:28
Mason kulübünün 'Atatürk koşusu' girişimi MEB'den döndü

 yeniakit.com.tr 

Mason teşkilatı olarak bilinen Bursa Uludağ Rotary kulübü bu yılki kros yarışmasını 'Mustafa Kemal' adına düzenleyecek. "10 Kasım Atatürk'ü Anma koşusu" olarak planlanan Mason kulübünün organizasyonu Osmangazi ve Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin engeline takıldı. Müdürlükler tarafından önceki akşam saatlerinde okullara "Yarışmalara katılmayın" yazısı gönderildi.

Kemalistler tepki gösterdi

Mustafa Kemal’in kendi döneminde kapattığı ileri sürülen Mason kulübünün bu yılki koşuyu Mustafa Kemal’e ithaf etmesi dikkatlerden kaçmazken, söz konusu mason kulübünün düzenlediği koşuya öğrencilerin katılmamasının istenmesi Kemalistleri ise adeta çılgına çevirdi. Kararı "Atatürk karşıtlığı" üzerinden gören Kemalist medya yaygara kopartarak mason kulübünün koşusuna katılıma izin verilmesini istedi.

Sözcü'de konuyla ilgili yer alan haberde yarışmaya katılamayacağını öğrenen öğrencilerin gözyaşlarına boğulduğu ve öğretmenler ile velilerin hayal kırıklığı yaşadığı yalanı uyduruldu.

Mustafa Kemal’in emriyle 1935 yılında Türkiye’deki mason localarının kapısına kilit vurulduğunu iddia eden Kemalistlerin, mason teşkilatı olarak bilinen Bursa Uludağ Rotary Kulübü'nün "Mustafa Kemal" adına düzenlediği yarışmaya MEB tarafından izin çıkmamasını eleştirmesi manidar karşılandı.

Mason karargahı okullara dadandı!

Mason karargahları arasında yer alan Rotary Kulübü, Türkiye’de zihin bulandıran faaliyetlerini yaygınlaştırmak için siyasi destek peşinde koşarken devlet kademelerine de yerleşme çabası içerisinde bulunduğu değerlendiriliyor.

Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı Fatih Akçiçek, 'Rotary Okulda' isimli proje için geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir görüşme gerçekleştirmiş, Bakan Selçuk’un uygulamanın yaygınlaşması için talimat verildiği iddiaları tepki çekince Bakanlık’tan konuya ilişkin açıklama yapılmıştı.

Açıklamada "Bazı medya organlarında yer alan, Bakanlığımızın 'Rotary Okulda Projesi'ne destek verdiği' iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız tarafından bu konuda il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen bir talimat bulunmamaktadır." ifadelerine yer verilmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mikiforov

Şu KADEM Cedaw ve istanbul Sözleşmesi ne zaman kaldırılacak
 • Yanıtla

Tata Tonga

Mustafa Kemal Atatürk mason örgütlerini kapatmıştı. Peki kim açtı bunları? Şeffaf olmayan bütün örgütlerin Hasan Sabbah' ın tarikatından farkı yoktur! Bu örgütler ya yüzde yüz şeffaf olmalıdır (ki bu durumda suç işler iseler suçları açığa çıkar ve kapatılır yani suç işleyemez duruma gelirler) ya da kayıtsız şartsız, sorgusuz sualsiz kapatılmalıdır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23