• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mars'ta medeniyet kurmak için kaç kişi gerekiyor?

İnsanlığın Mars'ta kendini idame ettirebilecek medeniyet kurması için en az 110 kişinin gezegene gitmesi gerektiği düşünülüyor.

Yeniakit Publisher
2020-07-08 23:30:00 -
Mars'ta medeniyet kurmak için kaç kişi gerekiyor?

Bilim insanları Mars'a giden ve gelen uçuşların önce Venüs'e uğraması gerektiğini öne sürdü.

Uzay keşfi dergisi Acta Astronautica'da hakem onayına sunmak üzere bir teknik rapor kaleme alan araştırmacılar, Venüs'ü bir yakın geçiş fırsatı olarak kullanmanın Mars'a ulaşmada elzem olduğunu yazdı.

Makalede şu ifadeler kullanıldı:

Bir yıl sürecek özel bir Venüs yakın geçiş görevi, ilk insanlı Mars görevi için gereken derin uzay taşıma sistemleri için değerli bir 'alıştırma seferi' işlevi görebilir.

İnsanları Mars'a ulaştırmak iki şekilde gerçekleştirilebilir: İlki yörüngeleri hizalandığında iki gezegen arasında bir uzay aracı uçurmak.

Böyle bir planın dezavantajı, astronotların Dünya'ya dönmek için bir buçuk yıla kadar beklemesi gerekmesi.

İkinci yaklaşım ise Venüs üzerinden yerçekimsel sapan manevrası. Bu manevra, uzay aracının rotasını değiştirmek için gezegenlerin yerçekimini kullanıyor.

Böyle bir seçenek yolculuk için gerekli enerji miktarını azaltabilir, yakıt tasarrufu yapabilir ve dolayısıyla maliyeti düşürebilir.

Aynı zamanda uzay ajansları da daha sık sefer düzenleyebilir. Mars ve Dünya yörüngeleri bir görev için yalnızca 26 ayda bir hizalanıyor. Ancak Venüs'ü kullanan bir uzay görevi 19 ayda bir gerçekleşebilir.

Araştırmacılar, "Bu yakın geçişler, daha uzun süreli ve uzun aralıklı Mars uçuşlarını gerçekleştirmeden önce, mürettebatlı derin uzay operasyonlarında deneyim kazanmak için fırsat, Dünya'ya güvenli dönüş için de sayısız seçenek sunabilir" diye yazdı.

Özel Mars görevlerinin parçası olarak yapılacak Venüs yakın geçişleri de ikinci bir gezegene yönelik 'insan destekli' bilimsel araştırmaya da olanak tanır.

Bu yaklaşım, öncelikle Venüs'e giderken uzay görevinde bir şeylerin yolunda gitmemesi durumunda da astronotların rotayı hızla değiştirmesine ve Dünya'ya daha erken dönmesine olanak tanıyabilecek. Böyle bir şey, tehlikeli bir görev için çok önemli olabilir.

Makaleyi hazırlayan ekipte yer alan Johns Hopkins Üniversitesi'nden gezegensel jeomorfolog Kirby Runyon Space'ye konuştu ve "Mars'a gidişin lojistiğini büyük oranda basitleştirmiş oluyorsunuz, özellikle de mürettebatın sağlığı açısından" dedi.

Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi'nden gezegensel jeolog Paul Byrne da, "İki ayrı mürettebatlı görevden çok daha düşük bir maliyete, iki gezegende birden bilim yaparsınız" ifadelerini kullandı.

Mars görevleri hali hazırda geliştiriliyor. NASA, Mars'ta motor tahrikli uçuşların mümkün olabileceğini göstermek için gezegende bir helikopter uçurmayı planladığını duyurdu.

Independent'in haberine göre; Şubat 2021'de Mars'a iniş yapması öngörülen görevin fırlatılış tarihi, en erken 30 Temmuz'a ertelendi.

Ancak uzay görevinin başlatılması 15 Ağustos'tan öteye ertelenirse, mühendislerin gezegenlerin yeniden hizalanacağı 2022'ye kadar beklemesi gerekecek.

Geçmişteki yaşama dair izleri araştıracak ve Dünya'da incelenmek üzere numuneler toplayacak Perseverance isimli yer aracını Mars'a ulaştırmanın yaklaşık 3 milyar dolara (20,6 milyar TL) mal olması bekleniyor.

Eğer insanlık Kızıl Gezegen'de kendini idame ettirebilecek medeniyet kurmak istiyorsa en az 110 kişinin gezegene gitmesi gerekeceği düşünülüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ismet soner

türkiye 10 sene sonra urfa'ya bir roket fırlatma üssü kurar, 15. sene kendi uydularını fırlatmaya başlar, 25. sene aya ve marsa, insanlılardan çok daha ucuza malolup çok daha az enerji harcayacak insansız otonom cihazlarını gönderip mâden araştırmalarına başlatır. mı acaba? hükümette böyle ileriyi görüp hesaplar, planlar yapan birileri var mıdır ki?
 • Yanıtla

Mars'ta medeniyet kurmak için kaç kişi gerekiyor?

Hanefiye göre 3, Şafiye göre 40; mezhepsiz zübüklere göre farketmez, doldur çuvala, nasıl olsa iner inmez ölecekler ibneler..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı