• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Malul sayılmayan gaziler hâlâ mağdur

Terörle mücadele sırasında girdikleri çatışmalarda çok sayıda mermi, şarapnel parçalarıyla yaralanan gazilerimiz, yaşadıkları onca sağlık sorunlarına rağmen 1953 tarihli köhne nizamname yüzünden hâlâ gazi sayılmıyor.

Yeniakit Publisher
2019-09-19 11:24:00 - 2019-09-19 11:25:02
Malul sayılmayan gaziler hâlâ mağdur

 Çınar Demir  Ankara 

Bugün 19 Eylül Gaziler Günü… Ancak 1953 tarihli köhne nizamnamenin bir türlü değiştirilmemesi yüzünden tam 19 bin vatan evladı gazi, hâlâ malul gazi sayılmadığından gaziler gününü bile kutlayamıyor. Terörle Mücadelede Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği (TMSY) Başkanı Atilla Polat, Akit’e yaptığı açıklamada gazilerin durumunu şu sözlerle özetledi: “Türkiye’de 12 bin asker, 5 bin polis ve 2 bin kişi de köy korucusu ve sivil kamu personeli olmak üzere toplam 19 bin malul sayılmayan gazimiz hâlâ mağdurdur.  684 Sayılı KHK çıkarıldı bizler için 2016 yılında. ‘Gaziler arasında ayrımı kaldırdık ve 19 bin mağdur vatan evladımızı gazi saydık’ dediler ama maalesef hiç kimse gazi sayılmadı. Bu kanun sadece 63 kişiyi kapsadı, SGK yeni bir genelge ile önümüzü yine kapattı. Artık bu kanayan yaranın biran önce kapanması gerekiyor. Artık yeter.

“Biz kim için vurulduk?”

Polat, “Bizler, mecburi askerlik görevimizi yaparken Güneydoğu’da terörle mücadele sırasında bölücü terör örgü ile girdiğimiz silahlı çatışmalarda yaralandık. Vücutlarında mermi ve şarapnel parçalarıyla yaşayan bu vatan evlatlarına maalesef Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği’ni dayatarak, yüzde 40 altı yaralanmayı,  gazilik için yeterli saymadığından bizler gazi olamıyoruz. Mecliste bizden haberdar olmayan bir milletvekili kalmadı ama çözüm yine yok. Bizler hangi ülkenin askeriyiz ve biz kim için vurulduk? Suçumuz bu vatanı savunmak ve ay yıldızlı bayrağın dalgalanması için cephede teröristlerle girdiğimiz silahlı çatışmada yaralanmak mı? Oysa çok şey istemiyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız bir Gazilik Madalyası ve öldüğümüzde ay yıldızlı bayrakla defnedilmek. Bu da bizim hakkımız, bunu bize çok görmeyin” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımız artık bu kanayan yarayı kapatın”

16 Temmuz 2016 günü dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın, AK Parti gurup toplantısında “15 Temmuz darbe girişiminde yaralananlardan yüzde 40 oranı kaldırılmıştır, herkes gazi olacak” diye açıklama yaptığını hatırlatan Atilla Polat şöyle devam etti: “PKK mağdurları asker ve polisler kapsam dışı bırakıldı. 15 Temmuz’da şehit olan ve gazi olan bütün vatandaşlarımız, başımızın tacıdır. Gazilik de analarının ak sütü gibi haklarıdır. Bizler de bu vatan için savaştık, yaralandık ama gazi sayılmadık bu güne kadar. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, artık bu kanayan yarayı kapatın, bu vatan evlatlarına sahip çıkın.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

aslan akbey

bu gaziler şarkıcı sıla gibi şiddete uğradım deselerdi devletin her türlüyardımını alırlardı. aile bakanı zahra denilen bayan tüm bakanlığını seferber ederdi. falan filan inter milan. gazilerimizin bir kadın kadar değeri yok bu ülkede.nokta.
 • Yanıtla

hmd

Ben 33 yaşında geçirdiğim trafik kazasında % 87 raporum var. bu raporla şehir içi ulaşım hariç hiçbir avatajım yok. şuan 59 yaşmd. 5 bin gün üzerinden normal ssk emeklisiyim. % 40 ın altında sakatlığım olsa da, vatanım içinde olsa gene devletten hiçbirşey beklemem. Beterin beteri var. Mükafatımı kuldan değil Haktan isterdim..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23