• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Lübnan Başbakanı: İsrail'in bunu yapmasına engel olun

Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin, Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib'den, terörist İsrail'in, Lübnan'la ihtilaflı olduğu deniz alanında petrol ve gaz arama çalışmalarına başlamasına engel olmak için ilgili uluslararası makamlarla temas kurmasını istediği belirtildi.

Yeniakit Publisher
2021-09-18 21:13:00 -
Lübnan Başbakanı: İsrail'in bunu yapmasına engel olun

Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin, Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib'den, terörist İsrail'in, Lübnan'la ihtilaflı olduğu deniz alanında petrol ve gaz arama çalışmalarına başlamasına engel olmak için ilgili uluslararası makamlarla temas kurmasını istediği bildirildi.

Merkezi ABD'de bulunan çok uluslu Halliburton şirketinin, Lübnan ve işgalci İsrail arasındaki tartışmalı bölgede Tel Aviv için petrol ve gaz arama ihalesi kazandığına dair haberler üzerine Başbakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.

Mikati açıklamada, "Bu konuyu hafife almak ya da Lübnan'ın haklarından feragat etmek söz konusu değil. Birleşmiş Milletler'in (BM) İsrail'i bu işten caydırması ve onu Lübnan'ın haklarına ve egemenlik alanına yönelik mükerrer saldırılarını durdurmaya zorlaması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Mikati, Buhabib'den, bu konuda ilgili makamlarla iletişime geçmesini talep etti.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Buhabib bugün yaptığı yazılı açıklamayla Lübnan'ın BM Daimi Temsilcisi Emel Müdelleli ile ABD'nin Beyrut Büyükelçiliğinden, terörist İsrail'in, petrol ve gaz arama işlemlerinin, Lübnan ile arasındaki tartışmalı deniz bölgesinde olmadığını teyit etmesini istedi.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih el-Berri de daha önce yaptığı açıklamada, işgalci İsrail'in, ülkesiyle ihtilaflı olduğu deniz alanında petrol ve doğal gaz arama hazırlıkları yapmasının, "iki ülke arasında daha önce yapılan anlaşmanın ihlali anlamına geldiğini" belirtmişti.

Lübnan ile işgalci İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. Lübnan müzakere heyeti ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometre olduğunu söylüyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. Terörist İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün işgalci İsrail'in kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Terörist İsrail ayrıca, 87 kilometre uzunluğundaki Lübnan'ın kara sınırında da Şeba Çiftlikleri ile diğer bazı bölgelerdeki işgalini sürdürüyor.

Lübnan ve terörist İsrail arasındaki sınır ihtilafının çözümü için 2010'dan beri ABD'li yetkililerle süreci yöneten Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, geçen yıl BM himayesinde işgalci İsrail'le hem kara hem deniz sınırlarını belirleme müzakereleri için "çerçeve anlaşmasına" varıldığını duyurmuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23