• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Libya’da Türkiye politikası karşısında hezimete uğrayan Fransa’dan ‘U’ dönüşü! "Biz Hafter'i..."

Türkiye karşısında Libya üzerinde Hafter'i destekleyen sömürgeci Fransa, hezimete uğrayınca Fransız basınının tepkisini çekti. Bunun üzerine açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Biz Hafter'i sadece IŞİD karşısında olduğu için destekledik." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-07-09 11:39:00 - 2020-07-09 11:52:35
Libya’da Türkiye politikası karşısında hezimete uğrayan Fransa’dan ‘U’ dönüşü! "Biz Hafter'i..."

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Libya krizinde basının tepkisi üzerine Fransa'nın taraf tuttuğuna dair iddiaları yalanladı. Ülkedeki "tüm aktörlerle" görüştüklerinin altını çizen Le Drian, taraflardan bazılarını "poker yüzlü" olmakla itham etti.

Fransız Senatosu Dışişleri Komisyonu'nda konuşan Bakan, Fransa'nın taraf tuttuğu iddialarının çerçevesinin doğru çizilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Fransa'nın Mareşal Hafter tarafını seçtiğine dair birçok şey duyuyorum. Bazı şeyleri netleştirmek lazım. Mareşal Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Nisan 2019'da Trablus'un alınmasına girişmeden önce Libya'da yayılmakta olan cihatçı grup IŞİD'e karşı mücadele etti" ifadelerini kullandı.

"Hafter'in Işid mücadelesine destek veriyoruz"

Fransız Dışişleri Bakanı Trablus'a "başarısız" taarruz girişimi ile Libya Ulusal Ordusu'nda bir "değişim" yaşandığını da belirterek, "Bu orduya (Hafter) IŞİD ile mücadelesinde destek veriyoruz. Fakat bu destek çok aktif askeri bir yardımdan çok, öneriler ve siyasi destekten oluşuyor" açıklamasında bulundu.

Macron: Akdeniz'de Türk-Fransız donanmalarının karşı karşıya gelmesi NATO'nun beyin ölümünün ispatı

"Taraflar 'poker yüzlerini' takınıyor"

"Tüm aktörlerle düzenli şekilde görüşüyorum" diyen Le Drian, "Müzakerelerde bulunuyoruz, işlerin ilerlemesi için çabalıyoruz, ama bazen tarafların "poker yüzlerini" takındıklarını görüyorum.

 Paris, Roma ve Berlin'in de konu üzerinde uyumlu bir şekilde çalıştığını belirten Dışişleri Bakanı, "Üç ülke de aynı dili konuşuyor ve Sirte Jufra sınırında istikrarın sağlanması, ateşkes için çalışmalara başlanılması gerektiğini belirtiyor" açıklamasında bulundu.

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Birleşmiş Milletler tarafından tanınan, Trablus merkezli Ulusal Birlik Hükümeti'ne karşı mücadele eden Mareşal Hafter ile 2017 ve 2018'de Paris'te görüşmüştü. Bu sebeple de Paris yönetimi Hafter'e uluslararası bir egemenlik tanımakla sık sık eleştiriliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yandım ali

nasıl dönek ve iki yüzlü olduğunuzu bütün dünya biliyor emperyal güçler genelde böyledir bir şekilde kıvırmayı iyi bilir....
 • Yanıtla

Ulvi

Tarihi geri vitese az kaldı.Sirte ve cufra alındıktan sonra Esas tükürdüğünü yalanlama seansını Macron dan görteceğiz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı