• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

LGS sonuçları bu hafta açıklanır mı? | Lise tercihleri ne zaman 2020

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS 20 Haziran Cumartesi günü yapıldı. Sınavın ardından soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı. Hayallerindeki liseye yerleşmek isteyen milyonlarca öğrenci puanları yaklaşık olarak hesaplama başladı. Ancak öğrenciler sonuçların ne zaman açıklanacağını ve tercih sürecinin ayın kaçında başlayacağını merak ediyor. Öğrenciler “Lise sınavı sonuçları ne zaman açıklanır?” , “LGS sonuçları ayın kaçında açıklanır 2020”, “Lise tercihleri ne zaman başlıyor?” sorularının cevaplarını araştırıyor. İşte, detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-07-05 16:18:00 -
LGS sonuçları bu hafta açıklanır mı? | Lise tercihleri ne zaman 2020

Koronavirüs salgını sebebiyle LGS 7 Haziran’dan 20 Haziran’a ertelendi. Milyonlarca öğrenci hayallerini süsleyen liselere yerleşmek için ter döktü. Sınav sonrasında ise en çok merak edilen konu sonuçların ne zaman açıklanacağı oluyor.

LGS sonuçları bu hafta açıklanır mı? | Lise tercihleri ne zaman 2020

LGS 20 Haziran Cumartesi günü yapıldı. LGS sebebiyle 20 Haziran’da 81 ilde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulandı. Sınava giren öğrenciler kadar veliler de sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Geldik merak ettiğiniz sorunun cevabına. LGS sonuçları 16 Temmuz Perşembe günü açıklanacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih süreciyle ilgili bilgilendirme de yapılacak.

LGS puanı nasıl hesaplanıyor?

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır. 

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı