• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Küstah 'savaş' hamlesi! Yunanistan'ın ardından Güney Kıbrıs'tan provokasyon!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Fransız "Airbus Helicopters" şirketiyle altı adet savaş helikopteri alımına ilişkin anlaşma imzaladı. Savunma Bakanı Petridis, "Türk askeri varlığı karşısında savunma alanında rehavete kapılamayız" dedi.

Yeniakit Publisher
2022-06-25 00:50:00 -
Küstah 'savaş' hamlesi! Yunanistan'ın ardından Güney Kıbrıs'tan provokasyon!

AB üyesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Fransız "Airbus Helicopters" şirketiyle H145M tipi altı adet savaş helikopteri satın alma anlaşması imzaladı. Anlaşmada altı helikopter daha satın alınması seçeneği de yer alıyor.

Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, helikopterlerin alımıyla "bölgedeki devletlerle işlerlikteki uyumu artırarak çeşitli uluslararası ve bölgesel ortaklıkların mevcut çerçevesini de güçlendirebileceklerini" söyledi.

"Türkiye'ye karşı rehavete kapılamayız"

Petridis, anlaşmanın Güney Kıbrıs'ın savunması için büyük önem taşıdığını ve aynı zamanda Fransa ile diplomatik ilişkileri derinleştiren bir adım olduğunu kaydetti. Türkiye'nin Ada'nın kuzeyindeki askeri varlığının kendilerine savunma konusunda rehavete kapılma imkanı tanımadığını belirten Petridis, "Vatanımızın savunması ve ulusal güvenliği tartışmaya açık değildir" ifadesini kullandı.

Airbus Helicopters adına anlaşmayı Başkan Yardımcısı Olivier Michalon imzaladı. Ancak imza töreninde anlaşmanın mali boyutuyla ilgili bilgi verilmedi. Rum medyasına yansıyan haberlerde helikopterlerin toplam maliyetiyle ilgili 140 milyon euro rakamı telaffuz edilmişti.

Sovyet helikopterleri elden çıkarılacak

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, envanterindeki Sovyetler Birliği döneminden kalma silahları elden çıkararak silah sistemlerini AB üyesi devletlerle uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Ülkenin, 20 yıl kadar önce satın aldığı 11 adet Sovyet yapımı Mi-35 savaş helikopterini eskiyen elektronik sistemleri (aviyonik) ve yüksek bakım masrafları nedeniyle satmaya çalıştığı biliniyor. Sırbistan, helikopterlerle ilgilendiğini açıklamıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetimi ise Güney'in savaş helikopteri satın alma girişimini, "bölgesel istikrarı tehlikeye atan bir provokasyon" olarak nitelendirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

TARIK

YAPILAN ZAM BAHANESİYLE BU MİLLETİN PEK ÇOĞU CHP, HDP, İYİ PARTİ YE OY VEREREK YUNANİSTAN IN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAKLAR. PKK LI YÖNETİCİ CEMİL BAYIK DA OYLARINIZI CHP VE İYİ PARTİ YE VERİN SÖZÜNÜ BOŞUNA MI SÖYLEDİ . GİDİYORUZ AMA NEREYE SORGULAYAN YOK. MESELE BEKA MESELESİ ANLAYANA
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23