• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kukla Sisi yönetimi başkaldırdı! ABD'nin tehditlerine böyle cevap verildi

ABD'nin Ortadoğu'daki en sadık kuklalarından darbeci Sisi yönetimi sahibine diş gösterdi. Bölgedeki en çok silah satışı yaptığı ülkelerden biri olan Mısır'ın Rusya ile yakınlaşmasını engellemek isteyen ABD yönetimi, darbeci Sisi yönetiminin Su-35 alması halinde yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunmuştu. Tehdide ilişkin açıklamada bulunan Mısır Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi Yahya Kidvani, Washington'un diplomasi normlarını ihlal ettiğini vurguladı.

2019-11-24 15:25:00 -
Kukla Sisi yönetimi başkaldırdı! ABD'nin tehditlerine böyle cevap verildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Benim favori diktatörüm" dediği Sisi'nin yönetimindeki Mısır, ABD'ye başkaldırdı. İki ülke arasında Rus yapımı Su-35 savaş uçağı nedeniyle yaşanan kriz yeni bir boyut kazandı.

ABD'nin Mısır'a yönelttiği 'Rusya'dan Su-35 savaş uçakları alması durumunda yaptırımla karşı karşıya kalabileceği' tehditlerini değerlendiren Mısır Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi Yahya Kidvani, Washington'un diplomasi normlarını ihlal ettiğini vurguladı.

"Kabul edilemez"

Sputnik'te yer alan habere göre, Yahya Kidvani, Mısır'a bağımsız dış politikası ve Rusya'yla askeri işbirliğini geliştirme arzusu nedeniyle ABD tarafından uygulanan baskıyla son dönemdeki tehditlerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Kidvani, "Rusya'yla yaptığı askeri işbirliği, silah anlaşması nedeniyle Mısır'a Amerikan yaptırımları uygulanacağı konusu, diplomatik norm çerçevesinin dışına çıkıyor ve kabul edilemez bir tutum" dedi.

"Washington'un baskısına boyun eğmeyeceğiz"

Mısır'ın egemen bir ülke olduğunu dünyanın diğer ülkeleriyle askeri işbirliği konusundaki kararlarını bağımsız olarak aldığını kaydeden Kidvani, "Mısır'ın stratejisi silah kaynaklarını çeşitlendirmeyi öngörüyor. Bu alanda Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve ABD'yle işbirliği yapıyoruz. Washington'un baskısına boyun eğmeyeceğiz, Rusya'yla işbirliğinden askeri alan da dahil hiçbir alanda vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kidvani, Mısır'ın büyük bir ülke olduğunu, ulusal çıkarlarına göre hareket ettiğini ve dışarıdan dikteyi kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

II.Murat

Sizin kafaniza göre:Rest cektiginde Kukla Sisi,Rest cekmediginde,Amerikanin suyundan gittigindede Kukla Sisi. Nasil bir anlayistir bu,Nasil bir Ahlaktir bu?
 • Yanıtla

Ovalı

Bu kafa sizde olduktan sonra siz daha ABD önünde çoooook egilirsiniz . Allah Muhammed Mursi'nin hesabını size soracak.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı