‘Kudüs anlaşılmadan dünya anlaşılamaz’

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, üniversiteleri bünyesindeki Kudüs Araştırmaları Merkezi ile birlikte açılan Kudüs Araştırmaları Arapça ve İngilizce master programının İslam dünyasında bir ilk olduğunu söyledi.Barca, "Kudüs anlaşılmadan bugünkü dünya anlaşılamaz." dedi.

23 Mayıs 2019 Perşembe 10:40

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

"Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak özgün alanlarda master ve doktora programları açma idealimiz vardı." diyen ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, "Kudüs araştırmaları merkezimizi kurarken Kudüs araştırmaları İngilizce ve Arapça Master programı açtık. Bir adım sonrasında da aynı programın Türkçe versiyonunu açmış olacağız. Daha da önemlisi bir doktora programı açmak niyetindeyiz." ifadelerini kullandı.

Prof. Barca, "Açtığımız Kudüs araştırmaları Arapça ve İngilizce Master programları İslam dünyasında bir ilk." diyerek şunları söyledi:

"Aynı alanda açacağımız doktora programı da dünya da bir ilk olacak. Kudüs anlaşılamadan bugünkü dünya anlaşılamaz. Kudüs Hristiyanlığın ve Yahudiliğin doğduğu yerdir. Tabii ki Müslümanların da ilk kıblesidir."

"Kudüs bizim için bir coğrafya olmanın çok daha ötesinde anlam taşıyor." diyen Prof. Mehmet Barca, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Kudüs araştırmaları ile bünyesinde; kültür,uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, dinler tarihi ve dil biliminin olduğu geniş bir master programı planlıyoruz."   

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 10:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Haziran 2019