Krize giren Esed, PKK ile anlaştı!

Suriye’de yüz binlerce sivili katleden ve ülkeyi ABD destekli teröristlerden arındıramayan Beşşar Esed, petrol krizi yaşamaya başlayınca YPG/PKK ile masaya oturdu.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 16:59
Krize giren Esed, PKK ile anlaştı!

Suriye'de akaryakıt krizi yaşayan Beşşar Esed rejimi, petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70'ini işgal eden terör örgütü YPG/PKK ile yeni petrol anlaşması yaptı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, akaryakıt krizini aşmaya çalışan Esed rejimi ile terör örgütü YPG/PKK ham petrol satışı konusunda anlaştı.

41 dolara Esed'e satacak

Anlaşmaya göre, YPG/PKK, Irak sınırına hakim Deyrizor'un doğu kırsalında yer alan Tanak petrol sahasından çıkardığı ham petrolün varilini 41 dolardan Esed rejimine satacak.

Ülkedeki bütün petrol rafinerilerinin kontrolünü elinde bulunduran rejim güçleri, ham petrolü işleyerek akaryakıt krizinin önüne geçmeyi planlıyor.

YPG/PKK ve Esed rejimi, geçen sene haziran ayında Deyrizor'da örgütün işgalindeki en büyük yataklardan El Ömer'den çıkartılan petrolü takas etme konusunda anlaşmaya varmıştı.

Rejim ve YPG/PKK, yaklaşık iki yıl önce Suriye'de örgütün işgal ettiği Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirini paylaşma kararı almıştı.

ABD destekli terör örgütü, Suriye'de petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70'ini işgal ediyor.

Bölgedeki enerji kaynakları

Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına sahip. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri'nin doğusu Suriye'nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

Bu petrol sahaları, tahmini hesaplamalara göre Suriye'nin enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Terör örgütü, Deyrizor'un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi Koniko'yu 23 Eylül 2017'de ele geçirmiş, 22 Ekim 2017'de de Suriye'nin en büyük petrol sahası El Ömer'i işgal etmiş

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 16:59

YORUM YAZ

 • Karamanlı Karamanlı 24 gün önce
  Esed PKK’dan petrol alıyor diye seviniyorlar. Esedigöndercez diye, PKK yı toprak sahibi petrol satan devlet haline getirenler.......ne diyemçok akılısınızya..
 • SaitSait24 gün önce
  Erdoģanin dostu potin bu ise neden susyor
 • BESLE KARGAYI OYSUN ............ÜSENİNGİBİ ŞEREFSİZLERE İBRETOLSUN BESLE KARGAYI OYSUN ............ÜSENİNGİBİ ŞEREFSİZLERE İBRETOLSUN 24 gün önce
  şerefsiz kırksene baban sen türkiyeye karşı pkk desteklediniz allah belanızı verdi sen babanın ve babangibilerin cehenm azabı bololsun fitne ciler
 • hasnidorhasnidor24 gün önce
  suriyenin petrolerini isgal eden sözde pkk asil patron amerikadir pkk amerikanin bir maskesidir aslindabütün teröristler amerikaya calisiyor amerika teröristlere eski silahlarini satiyor karsiliginda petrol aliyor yani amerikanin yeni mütefileri teröristlerdir.
 • çokgüzel yapmışlar seni esed bu rezillik sana ve senin gibilere azbile ama neyapalım şerefsiz çokgüzel yapmışlar seni esed bu rezillik sana ve senin gibilere azbile ama neyapalım şerefsiz 24 gün önce
  oh besledikleri ilköncesahibini soktu oholsun çok güzel şerefsizlere ibretolsun
 • Vanlı Vanlı 24 gün önce
  Vay be esed denilen şerefsiz kendi petrolünü pkk/ypgden satın alıyor,yazıklar olsun,ülkeni katil amerikanın taşeronları ypg/pkk ya peşkeş çekersen o şerefsizler de seni işte böyle allah belanı versin inşallah manyak esed

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Haziran 2019