Köylüler tedirgin! Ayılar için önlem alındı

Ordu'da bazı üreticileri, arı kovanlarına zarar veren ayı saldırısının bir daha yaşanmaması adına önlem alıyor.

23 Nisan 2019 Salı 17:06
Köylüler tedirgin! Ayılar için önlem alındı

Ordu'nun Altınordu ilçesinde bazı üreticilere ait arı kovanları, ayı saldırısı sonucu zarar gördü.

Alınan bilgiye göre, ilçenin Saraycık Mahallesi'ndeki bazı bal üreticilerine ait arı kovanlarına, gece saatlerinde ayı saldırdı.

Sabah saatlerinde kovanların başına gelen üreticiler, bazı kovanların tamamen parçalandığını, bir kısmının ise zarar gördüğünü tespit etti.

Köylüler tarafından zaman zaman görüldü

Üreticilerden Kadir Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada, başlarına ilk defa böyle bir olay geldiğini belirterek, yaşadığı üzüntüyü dile getirdi.

Yaklaşık 50 kovanından 15'inde ciddi, diğerlerinde ise kısmi zarar olduğunu ifade eden Keleş, benzer durumun yakın komşularının da başına geldiğini söyledi.

Keleş, bir ayı ve iki yavrusunun köylüler tarafından zaman zaman gece saatlerinde görüldüğünü, bundan sonra arılarını yaban hayvanlarına karşı korumak için daha sıkı önlem alacağını belirtti.

Kendilerince önlem alıyolar

Reşat Koç da kovanlarına ayının saldırdığını ifade ederek, kendi mahallesinde ve yakın mahallelerdeki kovanlarda da çok fazla zarar olduğunu söyledi.

Ayının, bölgede bulunan yüksek rakımlı ormanlardan geldiğini tahmin ettiklerini dile getiren Koç, tedirgin olduklarını ve ilerleyen zamanda saldırıların daha da artmasından dolayı korktuklarını ifade etti.

Mustafa Keleş de ayıların geriye kalan kovanlara zarar vermemesi için kendilerince bazı önlemler alacaklarını belirterek, bölgede arıcılık yapan vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Nisan 2019 Salı 17:06

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019