• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Haydar Baş'ın cenazesiyle ilgili dikkat çeken karar

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Baş'ın cenazesine yakınları ve din görevlileri dışında kimse alınmayacak.

Yeniakit Publisher
2020-04-14 14:08:00 - 2020-04-14 15:39:31
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Haydar Baş'ın cenazesiyle ilgili dikkat çeken karar

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, Trabzon'da koronavirüs hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Haydar Baş’ın cenazesi, yarın öğle vakti toprağa verilecek. Cenazeye, Baş'ın yakınları ve din görevlileri dışında kimsenin alınmayacağı açıklandı.

Yaklaşık bir hafta önce rahatsızlanarak Akçaabat ilçesinde özel bir hastaneye kaldırılan BTP Genel Başkanı Haydar Baş, koronavirüs testi pozitif çıkınca dün Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan 73 yaşındaki siyasetçi Haydar Baş’ın dün akşam durumu iyiye gittiği açıklanırken, bu sabah saatlerinde vefat ettiği haberi geldi. Haydar Baş, koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Polis evin çevresini bariyerlerle kapattı

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sabah saatlerinde hayatını kaybeden Baş’ın cenazesi, hastane morgundan alınarak, Bostancı Gasilhanesi’ne getirildi. Baş’ın toprağa verileceği Akçaabat ilçesine bağlı Sarıtaş Mahallesi’nde de önlemler alındı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan mahallenin giriş ve çıkışları kapatılırken, özel kıyafetli görevliler, Haydar Baş’ın evinin çevresini de bariyerle çevirdi. Taziye için gelen, Baş’ın birinci dereceden akrabaları dışındakiler eve alınmazken, akrabalarının da kimlik kontrolünün ardından maske ve eldiven takarak eve girişine izin veriliyor. Mahalleye gelen Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper de alınan önlemleri denetledi.

Cenazesi yarın toprağa verilecek

Haydar Baş’ın cenazesi, yarın öğle vakti Sarıtaş Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verilecek. Cenazeye, Baş'ın yakınları ve din görevlileri dışında kimsenin alınmayacağı açıklandı.

Başkan Erdoğan'dan başsağlığı mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş için başsağlığı mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"KOVİD-19 sebebiyle hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş’ın vefatından derin üzüntü duydum.

Sayın Baş'a ve aynı hastalıktan vefat eden tüm vatandaşlarıma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânları cennet olsun."

Haydar Baş kimdir?

Prof. Dr. Haydar Baş 1947 yılında Trabzon'da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasının ardından; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olmuştur.

Lisansüstü eğitimini ve doktorasını “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamış ve bu üniversitede göreve başlamıştır. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden almıştır.

Dokuz yıldır Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Prof. Haydar Baş, Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde de çalıştı. 

Akademik kariyerini eğitim sahasında yapmasına rağmen, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Baş'ın hayatından bazı kesitler şöyledir:

Mefkureci Öğretmenler Derneği'nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yapmıştır.

Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.

İPA A.Ş.'nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür.

BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.'nin ve BAŞ Isı Sanayi'nin kurucusudur.

İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.

Milli Basın Kurultayları'nı tertip eden Basın Kurulu'nun başkanıdır.

Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Başkanlığı yapmıştır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Seyfullah

çakma profesör Allah layıkıyla muamele eylesin
 • Yanıtla

Uğur Yolcu

Toprağı bol olsun ışıklar içinde uyusun.Sevdigine komşu olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23