• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Korkutan deprem açıklaması! "Daha çok insan ölecek" deyip uyardı

İstanbul'a göçün rekor seviyelere ulaşmasına tepki gösteren Prof. Övgün Ahmet Ercan, "Türkiye'de en olası deprem bekleyen yerleşim yeri İstanbul. Birim alana düşen kişi yoğunluğunun yüksek olması ölü ve yaralı sayısını artıracak. Kurtarmacılık konusunda öncelikle 1. Ordu ivedilikle eğitilmelidir" dedi.

2020-02-09 17:06:00 -
Korkutan deprem açıklaması! "Daha çok insan ölecek" deyip uyardı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre İstanbul'un rekor göç aldığı ortaya çıktı. Şehrin nüfusu bir önceki yıla göre 451 bin 543 artışla 15 milyon 519 bin 267 kişiye ulaştı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan jeofizik yüksek mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan, yıllardır konuşulan büyük deprem beklentisinin bile İstanbul'a göçü önlemediğine vurgu yaptı.

"Kilometrekareye 2 bin 576 kişi düşüyor"

Ercan, "Türkiye'de en olası deprem bekleyen yerleşim İstanbul olmasına karşın, Doğu ile Güney-Doğu bölgelerinden başta İstanbul olmak üzere batı kentlerine, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara'ya büyük bir göç vardır. Türkiye'de kilometrekare başına ortalama 86 kişi düşerken, İstanbul'da 2 bin 576 kişi düşmektedir. İstanbulluların yüzde 65'i yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. Birim alana düşen kişi yoğunluğu yüksek olması, yapıların yüzde 70'nin dayanıksız olması, ölüm ile yaralıların artmasına, kurtarmacılığın başarısızlığına neden olacaktır" dedi.

Ercan değerlendirmesinin devamında şunları söyledi:

"1. Ordu acilen eğitilmeli"

"Kurtarmacılık konusunda öncelikle 1. Ordu ivedilikle eğitilmelidir. Her ne kadar depremleri 2045 yılına dek beklemesem de, yarın 7.5 büyüklüğünde deprem olacakmış gibi tetikte olmak gereklidir. Zeytinburnu'ndan-Büyükçekmece Mimarsinan'a uzanan kolda 6.4-6.7, Büyükçekmece'den, Şarköy'e uzanan Tekirdağ kolunda 7-7.2 arası… Bu depremlerin etki alanı doğu-batı doğrultusunda 150 km, kuzey-güney doğrultusunda 80 km'dir."

Depremden etkilenecek ilçeler

"Karadeniz'den, Marmara Denizi güneyine, Çanakkale'den Kocaeli'ye kadar olan yerlerdeki yerleşim alanlarını etkileyecektir. İstanbul kolunun en çok etkileyeceği yerler; Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Fatih'tir. Marmaraereğlisi-Silivri depremi ise Tekirdağ, Şarköy, Çanakkale, Karabiga, Mudanya, Kumburgaz, Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Zeytinburnu, Fatih'i etkileyecektir."

1. Ordu Komutanlığı hakkında

1. Ordu Komutanlığı, Türk Kara Kuvvetleri'ne bağlı 4 ordudan biridir. Komutanlığı İstanbul'da Selimiye Kışlası'nda bulunmaktadır. Trakya, Boğazlar ve İstanbul ve Marmara Bölgesi'nden sorumludur. Ordu, mekanize ve zırhlı birliklerden oluşmaktadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yazık

Muhtemel bir İstanbul depreminde ölen kurtulmuş olur. Aile fertlerinin birbirini bulması mucizelere bağlı. Temiz su, ekmek, elektrik,ısınma, hele acil yardım mümkün değil.
 • Yanıtla

Turgut

Beklenen Istanbul depremi 7.8 buyuklugunde olacak. Devlet nasil bu isin altindan kalkacak.. Depreme dayaniksiz bina cok. Mal sahibi insanlar bu isi ciddiye almiyor. Kiracilari ise, idami onaylanmis mahkumlar gibi ancak onlarda idam olacaklarini bilmiyor.. Cumhurbaskanini dinleyen yok... kensel donusum yapin diyor.. kimse aldiris etmiyor..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı