• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

KKTC'li hukukçular Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı: Haddi aşan ifadeler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki bazı hukukçular, Kur'an kurslarının kapatılması kararı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldılar.

Yeniakit Publisher
2021-04-19 23:58:00 - 2021-04-20 00:58:59
KKTC'li hukukçular Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı: Haddi aşan ifadeler!

 Yeniakit.com.tr 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de alınan Kur'an kurslarının kapatılması kararını eleştirince, ülkedeki bazı hukukçuların hedefi haline geldi.

'Yargı organımıza yönelik ağır bir saldırı'

KKTC'li bazı hukukçular, Lefkoşa Yüksek Mahkemesi önünde basın toplantısı düzenledi. "Yargılama süreçleri bağımsız bir şekilde yürütülmezse, varılacak kararlar siyasi iktidarın tekeline kalır ve adalete değil ideolojilere hizmet eder." denilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı haddi aşan ifadelerle hedef alan hukukçular, "Anayasa Mahkemesi tarafından 15.4.2021 tarihinde verilen kararın ardından, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok yetkilinin, kararın içeriğini bilmeden ya da kasten çarpıtarak yaptığı açıklamalar, yargı organımıza yönelik ağır bir saldırıya dönüşmüştür." ifadeleri kullanıldı.

'Açıklamalar, toplum içinde hınç ve linci körüklemeye yöneliktir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türk yetkililerin de hedef alındığı açıklama şöyle devam etti:

"Kararın açıklanmasından sonra, yalan haberlere dayanılarak verilen kışkırtıcı demeçler, toplum içinde hınç ve linci körüklemeye yöneliktir. Mahkemenin kararı, Kıbrıs Türk toplumunu var eden en temel değerleri saldırı altına almak için mazeret olarak kullanılmıştır. Bu noktada hukukun üstünlüğünü ve hakikate dayalı adaleti savunabilmek için başta hukuk uygulayıcılarının ve toplumun her kesiminin gereken tepkiyi göstermesi çok önemlidir. Yargı bağımsızlığı, sadece mahkemelerin değil; siyaset ve demokrasinin de güvence altına alınması için elzemdir. Toplum içindeki farklılıklara eşit mesafede durup, tüm kesimlerin hak ve özgürlüklerini koruyacak olan yargı organıdır."

'Gelecek nesillere izah edilebilecek bir durum değil'

"Mahkeme kararının ardından başka bir ülkenin siyasi liderliğinin, KKTC Yüksek Mahkemesi’ne, tehdit ve hakaret dolu bir jargon kullanmasını; hedef göstermesini bir kırılma noktası olarak görüyoruz. Ama daha da önemli olan Anayasa'ya göre yürütme erkini kullanan KKTC’deki yetkililerin, yargının bağımsızlığına yönelik tek bir açıklama dahi yapmamalarıdır. Bu, kabul edilebilir değildir. Bu gelecek nesillere izah edilebilecek bir şey değildir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bozok

İşinize gelmedi mi Rum tohumları?
 • Yanıtla

Zaralı Murat

hoşşt rum kalıntıları sizi.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23