Kirli plan Polonya’da açılıyor!

ABD’nin Varşova’da ev sahipliği yaptığı İran karşıtı zirve başlarken, Tahran’a yeni yaptırımlar bekleniyor. Ayrıca Trump’ın Filistin’e yönelik “Yüzyılın Anlaşması” adlı sözde barış planı da ilk kez tanıtılacak.

14 Şubat 2019 Perşembe 14:54
Kirli plan Polonya’da açılıyor!

ABD, Soğuk Savaş döneminde Sovyet karşıtı operasyonlarının merkezi yaptığı Polonya’yı bu kez İran karşıtı zirve için kullanıyor. ABD Başkanı Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekilip Tahran’a en sert yaptırımları uygulaması sonrası dün Varşova’da İran odaklı iki günlük konferans başlarken Filistin konusu da yine gündemin ana maddesi olacak.

Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz’in yanısıra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in evsahipliği rolünü üstlendiği konferansa şeref misafiri İsrail’in yanı sıra 60 ülkeden aralarında dışişleri bakanlarının da bulunduğu yetkililer katılıyor. İran karşıtlığı üzerinden İsrail’in yanı sıra Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Yemen, Ürdün, Fas ve Umman da zirveye katıldı.

Konferansın bir diğer odak noktası da Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasında önemli rol oynamış damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in Trump tarafından ‘yüzyılın anlaşması’ diye nitelenen İsrail-Filistin barışı planı. Kushner, Varşova’daki konferansta ‘yüzyılın anlaşması’nı ilk kez resmen tanıtacak, ancak ayrıntılarına girmesi beklenmiyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Şubat 2019 Perşembe 14:54

YORUM YAZ

  • talhatalha8 ay önce
    mısır ve katar yok
  • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
    ABD kafir bunda şüphe yok ancak İran’da o zirveye katılan ve katılmayan hangi islam ülkesiyle dost ki? Türkiye dahil bütün islam ülkelerine karşı DÖNEK bir politika izlemiştir. Ambargo zamanında sıkışınca dost, kuyruğu kurtulunca SIRTLAN oldu hep. İslam ülkeleri birleşecekse ADALET ve ÖZGÜRLÜK dairesine girmek zorundadır.
  • AbdullahAbdullah8 ay önce
    Helal olsun Trump, şu Hamas terörünü bitir artık.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Ekim 2019