Kılıçdaroğlu: Ne diye gidip oraya oturuyorsun?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyaretinde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki gösterdi. Soylu'nun ziyaretini hazmedemeyen Kılıçdaroğlu, "Ne diye gidip oraya oturuyorsun? Senin görevin sorunu çözmek" dedi.

15 Eylül 2019 Pazar 15:07
Kılıçdaroğlu: Ne diye gidip oraya oturuyorsun?

Partisinin Meclis toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumun gündeminde evlatları için mücadele eden annelerin olduğunu belirterek, "Anneler arasında da bir ayrım yapılıyor. Cumartesi Anneleri, Diyarbakır Anneleri. Nasıl bir ayrım? İkisi de çocuklarını istiyor. Anneler arasında ayrım yapmak doğru değil. Hepsinin derdine çözüm üretmek gerek" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyaretini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Sen bakansın. Çözeceksin sorunu. Acıyı çözmek. Yetki, imkan, güç, ordu, vali general sende. Diyarbakır Annesi'nin elinde sadece bir feryat var" dedi.

"Erdoğan benden kurtulmak istemiyor muydu?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Kılıçdaroğlu, "Bir ordunun silah fabrikası başka bir orduya peşkeş çekilemez. Dünyada örneği yoktur. Satılmayan bir silah fabrikalarıydı, şimdi onu da peşkeş çektiler. Ne için, 50 milyon dolar için. '50 milyon dolar para bulamadık, o nedenle.' Dedim ki, 50 milyon doları bir ay içinde bulamazsam siyaseti bırakacağım. Siz yeter ki Katar ordusu ile yaptığınız anlaşmayı bozun. Yok. Erdoğan, benden kurtulmak istemiyor muydu? Kurtulmak için sana bir yol gösteriyorum. Bozun anlaşmayı, 50 milyon doları sana 24 saatte bulacağım. Bulmazsam sen de benden kurtulacaksın" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye'ye yeni bir siyaset anlayışıni getirmek istiyoruz"

Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Kavgadan uzak bir siyaset anlayışı. Herkesi kucaklayan, her insana saygı duyduğumuz bir siyaset anlayışı. Eleştiri yapacağız, bilgiye dayalı bir eleştiri anlayışı. CHP eleştiriyorsa bir şey olduğunu vatandaş bunu bilmeli. Kimin çıkarı için, bu ülkede yaşayanların çıkarı için. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Aynı vatanda yaşıyorsak niçin bir başkasını ötekileştirelim? Yeni siyaset felsefemizin özünde yatan budur. İktidar sahipleri bazen belirgin bir şekilde bu ayrımı yapıyorlar. Şehitler 82 milyonun onurudur. Hepimiz şehit yakınlarına sahip çıkıyoruz. Şehitleri ve şehit yakınlarını 15 Temmuz’da ve diğerleri diye ayırt edemezsiniz. Biz bunlara karşı çıkınca ‘siz 15 Temmuz’u destekliyorsunuz’ dediler. Hayır. şehitler arasında ayrım yapılmasına karşıyız dedik.

Toplumun gündeminde anneler var. Anne için evladın ne kadar değerli olduğunu ancak anneler bilir. Çocuk hastalandığında anne de hastadır. Hayatı bir anlamda çocuğuna bağlıdır. Kendisinden daha iyi bir yaşam standardı sağlamasını ister. Her çocuk annesinin turnasıdır. Anneler arasında da bir ayrım yapılıyor. Cumartesi Anneleri, Diyarbakır Anneleri. Nasıl bir ayrım? İkisi de çocuklarını istiyor. Bir anne Diyarbakır’da diyor ki, ‘Benim evladım geri gelmeyecek, sizin ki inşallah gelir.’ Bu tabloya baktığımızda annelerin hukukunu savunmak gerekmiyor mu? Cumartesi Anneleri 702 haftadır evlatlarının fotoğrafını taşıyarak kimseye bir söz söylemeden oturuyor. Evlatlarının mezarını istiyor. Diyarbakır Anneleri. Onların da evlatları var? Bu annenin acısı yok mu? Oda ister evladının gelmesini, üretmesini, alın terini dökmesini, evlat sahibi olmasını. Oğlunu askere vatan savunması için göndermiş. Ama terör örgütü kaçırmış. Bakanlarla görüştüler. Ben aktardım yetkililere. Bu çocukların kurtarılması lazım diye. Biz yetkili değiliz, elimizde güç yok. Yetki sahibi olanlar güç sahibi olanlar gitmiş annelerle oturuyor.

"Ne diye gidip oraya oturuyorsun"

Ne diye gidip oraya oturuyorsun? Sen acıyı, sorunu çözeceksin. Senin görevin sorunu çözmek. Sen bakansın. Çözeceksin sorunu. Yetki, imkan, güç, ordu, vali, general sende. Diyarbakır Annesi’nin elinde sadece bir feryat var. Şimdi anneleri de bölüyorlar. Yazık olan da bu. Anne annedir. İnsanlığın sürdürülebilirliğini sağlayan en önemli bir aktör. Acısını paylaşmak ortak görevimiz. Vatandaş oy veriyor. İktidara geliyorsunuz. Vatandaşı bölmeyecek, kutuplaştırmayacaksınız. Bölerseniz ne olur? Adaletin içini boşaltırsınız.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2019 Pazar 15:07

YORUM YAZ

 • Rasim DUMANRasim DUMAN28 gün önce
  Bre ebleh !!! Milleti "merhamet gösterileri" ile efûnlamaya çalışıyorsun !!! DİYARBAKIR'daki anneler diyor ki, "bizim çocuklarımızı HDP kaçırdı". İki kelâm da HDP'ye etsene !!! Edemez, çünkü HDP ile müttefik !!!
 • EmreEmre28 gün önce
  Ne üfledi gene bu
 • misafirmisafir28 gün önce
  İçişleri bakanı teröristleri yok ederken,çocukları kurtarıp ailelerine teslim ediyor,aileleri de teselli ediyor,pkk ya laf etmemezlik yapmıyor.Silah fabrikası da dahil,bir yük teşkil eden hiçbir iktisadi kuruluş devletinyükü olamaz.Denetimi devlette olan hiçbir iktisadi kuruluş da devlete sorun olamaz.Bunu bilmeyecek kadar bilgisiz iktisatçı kılıçdaroğlu da,bu vatan ve millete faydalı olamaz .Kendi ağzıyla ortaya çıkardığı GERÇEK BU.
 • YiğidoYiğido28 gün önce
  Bıktık bu kemal denen adamdan böyle vatana millete düşmanca sözde muhalefet eden adama söylenecek ne olabilir akılla mantıkla söylenen sözler olamaz sen kimsin sayın soyluya böyle konuşabilirsin sen ve senin gibi anlayışta olanlara lanet olsun sayın soylu vatandaşının yanında olmayacakda senin gibilerinmi yanında olacak bu ne aptalca konuşma yeri geliyor sınırın en uç nokdasında vatanı bekleyen yiğitlerin yanında şehidinin yanında senin gibi türkiye düşmanlarının yanında değil git git sizlerden zaten hayrın asamasi olaz en büyük zararı sizler veriyorsunuz bu vatana ..Yaşasın Recep Tayyip Erdoğan Yaşasın Süleyman Soylu Selam Olsun ey Türkiye Sevdalıları
 • Leyla Leyla 28 gün önce
  Senin yönetmek diye bir derdin yok bekara karı boşamak kolay gelir derler. Oraya gitmenin ne anlama geldiğini bilmen içinTürkiye düşmanlarının güdümünden kurtulup halkla kaynasman gerek.bu düşmanlarla bir olduğun muttetce bunun manasını anlayamazsın. Sen bu durumu buTurkiye düşmanlarından kurtulmadıkça anlayamacaksinböylesaksağan gibi ötmeye çalışırken ayaklar altında dolaşıp duracaksın 
 • Delioğlan Delioğlan 28 gün önce
  Söylediklerine dikkat edin hdp ve pkk aleyhinde bir kelime söyledi mi, bu çocukları kim kaçırıyor hdp yani pkk ama kk ne söylüyor hiç bir şey... Söyleyemez keserler nefesini...
 • BozokBozok29 gün önce
  Boluculerle isbirligi yapanlar tabiiki biz devletin yanindayiz diyemez. Devleti suclar. Her bolucu hareketin yaninda biten devsirmeler diyarbakili annerin yanina gidemez giderlerse dostluklari biter.
 • vaybeevaybee29 gün önce
  kağıttepeli keMALsen insansan biz neyiz,biz insan işek sen nesin
 • termintermin29 gün önce
  sorun 1 şekilde çözülür HDP yi kapatmak... ve terörle bağlantılı bir partinin kurulmasınaizin vermemek... Dünya nın hiçbir yerinde hem düşman olduğu, insanlarını öldürdüğü hemde o ülkenin içinde birşey yokmuş gibi parti kurması diye birşey yoktur...hdp yi kürtleri temsil ediyor diye gösterilsede alakası yok pkk ile iç içe bunu 3 yaşındaki çocuk bile bilir,,,ayrıca HDP devletten yardım alan 3. parti durumunda
 • MuratMurat29 gün önce
  Teror le mucadele icin harcadigimiz para kurt cocuklarina maas olur , onlar askerlerimiz olurlar ordumuz 3 milyonu gecer . Cevremizdeki ... kuyruklarini kistirip onumuzden cekilir , gonul sinirlarimizi gelistiririz.
 • MuratMurat29 gün önce
  Sayin Bakanim size pkk yi biterecek 1 yontem onereyim , tum kurt cocuklarini vatansever kurt cocuklarini devlet askere ve polise alsin bu pkk itini bitirelim. Vatansever kurt cocuklari Selahatrin Eyyubinin torunlaridir.
 • AKGÜNAKGÜN29 gün önce
  sayın klıçdarolu çokmu zoruna giti insanların senin kankalarının canına okuması,çokmu zoruna giti senin hendekçi ortaklarının ipini pazara çıkarması,çokmu zoruna giti senin kimlerle ortak olup yüzün kızarmadan şehit cenazelerine gitmenin,amacının ortaklarını kurtarman olduğunu gün yüzüne çıkarması,çokmu zoruna gitti kaçırılan çocuklarının 200 dolara amerikaya asker yazılmasının herkes tarafından öğrenilmesini ,çokmu zoruna giti sayın kılıçdaroğlu ortaklarınla birlikte amerikanın ve siyonistlerinin emrinde olugunuzu türkiyenin öğremesi,gün gelecek türkiyeyikimlere ne karşılıında peşkeş çekmeye çalıştığınızı bu ülke insanı öğrenecek ,o zaman nasıl insanların yüzüne bakacaksınız,gerçi sizde yüz yokki
 • MalatyalıMalatyalı29 gün önce
  Bu adam. Anlamaz onlar cocuklarini. Kandirip daga gomderdikleri icin orda oturuyorlar chp nin kapisindami. Otursunlar
 • YılmazYılmaz29 gün önce
  Türk vatandaşı rumuzlu arkadaş,İbrahim KARABULUT yaz araştır bakalım,kimin çok yakınıymış ? Muzaffer IRMAK yaz o kimmiş ? Tüm dünyanın bildiği PKK'nın Suriye kanadı YPG için " ONLAR TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL VATANINI SAVUNAN OLUŞUM " Diyen,Kemal ( KARABULUT ) KILIÇDAROĞLU'dur ve bu ifade destek olmanın belgesidir.Hiç bir zaman barış yanlısı olmamıştır,tamamen laf salatası yapar her vakit.
 • uyan tcuyan tc29 gün önce
  Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chp de olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.
 • Hasan BeyHasan Bey29 gün önce
  Kılıçdaroğlu şöyledir böyledir; eyvallah! Fakat bu söylediği doğrudur. Devletin ne işi var bir partinin kapısında ya? Bu ne demek biliyor musunuz? Her şeyi partizan gözüyle değerlendirmeyin
 • fetösavarfetösavar29 gün önce
  meseleyi çözecek.. tabii ki seni ve pkk destekçilerini içeri atarak.. ssk.ya aldığın pkk.lıları unutmadık kandil kemal....
 • İdo1 İdo1 29 gün önce
  Şeref yoksunları destek vermezsedevlet ve milletdesteklemeli dir.
 • Ad.kAd.k29 gün önce
  S.Soylu sorunu çözüyor. Terör sevici KK çıldırıyor.
 • türk vatandaşıtürk vatandaşı29 gün önce
  sayın yorumcular sizin anlamadığınız şu kemal sizin savunduklarınız gibi milliyetçiliği ve islamı kullanıp halkı kandırmıyor yoksa çok basit yarın hdp e pkk a hakaret etsin vatan millet sakarya desin imam hatip açalım desin tmm yarın kemal kılıçdaroğlu adamsın diya yazarsınız. algılarınızı iki kolay eylemle değiştirebilir ama kemal doğruluktan ve barıştan yana siz sanıyorsunuz ki pkk lı hadi ordan derler adama pkk ile alakası yok okuduklarınızla yetinip burdan ahkam kesmeyi bırakın da biraz algıları açın
 • VakiVaki29 gün önce
  Kilictaroglunun bu ülke için elle tutulur faydası var mıdır? Eğer bir kimse yabancı ülkelere gidip, Türkiye'yi şikayet edip, Türkiye'ye yatırım yapmayın diyorsa, bu adama ne denir? Bence kilicyaroglu, Meral ve pkk hep aynı dili kullaniyorlar. Birileri görevlerinden alınan pkk belediye başkanları ziyaret eder fakat cucuklari dağa çıkarılananaları görmez..Mesela, gül, babacan, davutoglu erkeklerse bu anneleri ziyaret etsin, gidemezler ancak pkk li belediye başkanları görevden alinanca pkk tarafını tutarlar..
 • MemoMemo29 gün önce
  Kılıçdaroğlunun adı. KANDİL Kemal'dir
 • SertSert29 gün önce
  Namus sözünüçok tutmuş gibi.Kimi kandırıyor. Senin rahatın iyi. Maaşın yerinde daha ne istiyorsun. Adalet istiyorsan maaşını asgari ücrete düşür
 • Hasanali koseHasanali kose29 gün önce
  Niye sen tomuz larla oturuyorsun yiyorsun da sikinti olmuyor tomuz
 • Hakikat Hakikat 29 gün önce
  Hatirlayin ne diyordu by.k.k pkk niye silah biraksin birakamaz birakmamali diyen zaat anlayin kimin eli kimin cebinde ahanda buraya yaziyorum by.k.k cağri yapsin çocuklar yarin analarin yaninda sahibini kuyruklar dinler.
 • Malatya lı Malatya lı 29 gün önce
  Seningibi pkk cı ...lerle mi gezsin sen kurban ol süleyman soylu ya
 • HasanHasan29 gün önce
  Yanlış yerde oturuyorlar kayıpları bulmakla yükümlü bakanlığın önünde oturmaları lazım hayret o bakanda ajitasyona katılıyor hedef saptırma telaşesinde.
 • ORHAN İNAN ORHAN İNAN 29 gün önce
  Hainlere sahip çıkmanın her türlü yolu deneniyor. Bakalım nerede son bulacak.
 • VatandasVatandas29 gün önce
  Erdogan bundan kurtulmak istiyormuş. Sen çok ak partiliden daha yararlısın müdür kemal.
 • YasinYasin29 gün önce
  Orada oturmakla çözüm olmuyor Bakan nekadar aciz çözüm yok çene varSen orda otursan ne olur Yavuz Bingöl  otursa nolur
 • İsmail İsmail 29 gün önce
  Bu ülkenin sırtına siz kambur olmayın Bay kemal çözülmeyecek hiçbir sorun kalmaz evelAllah ancak nerede bu ülkenin menfaatleri doğrultusunda bir iş var cehape karşımıza firavunvari dikiliyor lütfen bu ülkenin yakasından bidüşün yada kendinize gelin ama lütfen.
 • nusret nusret 29 gün önce
  Yalanı namus, namusu yalan gibi içenler meydan okumadan usanmazlar..
 • ........29 gün önce
  chp nin basinda esetci bir dhkpcli var. en büyük terörist bunlar.
 • HanHan29 gün önce
  Kemal sunal rahmetli bile kemal kılıçdaroglu kadar komedi filmi yapmadı.bu kemal siyaseti bıraksın oyuncu olsun
 • istikbalistikbal29 gün önce
  Kilicdaroglu sonuna kadar hakli.Devletin gorevi vatandaslarini korumak tir yoksa gidip sov yapmak degil.
 • AviniAvini29 gün önce
  Soylu içişleri bakanı Kılıçdaroğlu gibi kasetle CHP başına gelmedi nokta
 • istikbalistikbal29 gün önce
  kripto fetocu ve palavracilar sahi suleyman efendi gosteris yapacagina orada oturan analarin sorununu cozsun,isini yap[sin.Ama belli ki bu oturma eylemi acikca devlet eliyle yapilan ve finanse edilen eylem.bunu anlamamak icin gerizekali olmak lazim ki
 • HACI HACI 29 gün önce
  Sen nemenem bir insansın bilmem ama hayırla hiç bir işin olmadığı belli.
 • Yavuz 1517Yavuz 151729 gün önce
  Ey Mustafa kemal'in partisi cehape'nin başındaki güdümlü zat; sen ve işe yaramaz
 • DarbeDarbe29 gün önce
  Bi bakarsın bu sefer sağ darbe olmuş bu terörist yardakçıları t.ş..aklarından darağacında sallanıyor.
 • TakipçiTakipçi29 gün önce
  Kılıçdaroğlunun söylediği "Türkiye'ye yeni bir siyaset anlayışıni getirmek istiyoruz" ne anlamına geliyor kimse uğraşmasın , bu söz bir bulmaca değil , bu söz CHP ye yakışan tiyatro yapmak siyaseti anlayışına geliyor.
 • Serdar ŞimşekSerdar Şimşek29 gün önce
  Ben hayatımda bu kadar laf cambazı yapan,lafı evirip çevirip çarpıtan bir insan gördüysem Allah benim belamı versin. Yeni taktik cümleleri,eylemleri açıklamak yerine hemen olayı demogojiye,acıtasyona çevirip algı yaratmak peski-pes Vallahi.
 • aliali29 gün önce
  Bay Kemal HAKLI
 • Ali koyuncu Ali koyuncu 29 gün önce
  Hdp ye toz kondurmuyor anlarsınız
 • DELIBEYDELIBEY29 gün önce
  İÇİŞLERİ BAKANI MAALESEF YANLIŞ YAPTI TÜRKİYENİN İTİBARINI ZEDELEDİ...KILIÇTAROĞLU HAKLI.....
 • Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu 29 gün önce
  Kemal Kılıçdaroğlu PKK sempatizanıdır.
 • mehmetmehmet29 gün önce
  kılıçdaroğlu sonuna kadar haklı.
 • hercaihercai29 gün önce
  KILCIKDAROGLu HERSEYE AMENNA DIYOR SEFIL! BOYLE MANYAKLAR DA MUHALEFETTE BULUNUYOR! TOVBE YARABBIM.
 • Tata TongaTata Tonga29 gün önce
  Bunları söylemekle Kılıçdaroğlu suçlu... çünkü 2002 den beri ülkeyi Kılıçdaroğlu yönetiyor... zaten hep Kılıçdaroğlu suçlu. Konuşsa niye konuşuyorsun, konuşmasa niye konuşmuyorsun... Kılıçdaroğlu olmasa bu ne yaparlar? Milli eğitim bakanı ne demişti? Öğrenciler olmasa ne güzel olurdu... kafa aynı kafa... Ah bu muhalefet de olmasa ne güzel olurdu...
 • Kesinli Kesinli 29 gün önce
  Sanamı soracaktı  keMal
 • Arjan Arjan 29 gün önce
  Dünyanın gelmiş geçmiş firavun Nemrut ve cahillerinin torunu
 • kazım çobanderelikazım çobandereli29 gün önce
  orda oturmuyor;oturanlara moral ve destek veriyor. devlet yanınızda diyor.onlara hayır dua ediyor.bu da eleştirilirmi yani? sizin adam gibi tatile çıkmıyor!
 • MidyatlıMidyatlı29 gün önce
  bu ziyaret kemal'a dokunmuş deme'ki doğru bir iş yapmış. çakallara kaşı kim bir şey yapmak istiyorsa bu anneleri ziyaret edip destek olsunlar
 • HadraHadra29 gün önce
  Seçimlerde HDP ile Güç birliği yapan zihniyetten ne beklenirki? Madem Türkiyenin yönetimine talipsin ki Allah Korusun sonu Felaket demektir.Sen Hiç müttefikin HDP söyleyeceğin bir uygun sözün yokmu ya? Bu İnsanların evlatları yok ortada ! İstemeyiz senin oğlun Teröre gitmiş olsa ne yapardın? Devlet nerde demezmiydin? Ya bu HDP kökenleri sizden gelmedimi?sen Hiç Konuşma daha doğru olur? Kabahat sizde değil sizi konuşturanlarda!
 • Mesut SarpMesut Sarp29 gün önce
  Dogru oturmakla terör laneti cözümlenemez.
 • Doğan MiraçDoğan Miraç29 gün önce
  Süleyman Soylu sorunu çözmek için oradadır, kılındaroğlu boş konuşmuş.....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019