Katil Esed ve Rusya'dan pazar yerinde katliam: 50 şehit!

Rusya ve Esed rejiminin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne gün boyu kesintisiz süren hava saldırılarında şehit olan sivillerin sayısı 50'ye yükseldi.

23 Temmuz 2019 Salı 01:14
Katil Esed ve Rusya'dan pazar yerinde katliam: 50 şehit!

Rusya ve Beşşar Esed rejiminin Suriye'nin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki Marratinnuman, Serakib, Bıdama ve Kefrenbil ile Keferruma ilçesine gün boyu kesintisiz süren hava saldırılarında şehit olan sivillerin sayısı 50'ye ulaştı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, İdlib'in Marratinnuman ilçesindeki pazar yerine düzenlenen hava saldırısında ölen sivillerin sayısı 31'den 39'a yükseldi.

Esed rejiminin Serakib ilçesinde bir pazar yerine düzenlediği hava saldırılarında 7, Bıdama ilçesinde 1, Keferenbil ilçesinde 1 ve Keferruma beldesinde 2 sivil yaşamını yitirdi. Böylece gün boyu kesintisiz süren hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi.

Son iki günde 67 sivil şehit oldu

Sivil Savunma'nın Serakib ilçesinde arama kurtarma çalışmaları devam ederken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Son 2 günde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşim birimlerine düzenlenen hava saldırılarında 67 sivil şehit oldu.

Askeri muhaliflere ait uçak gözlemevi de Marratinnuman ilçesine yapılan saldırıların Rusya'ya ait savaş uçaklarının, Serakib, Bidama, Kefrenbil ilçeleri ile Keferruma beldesindeki saldırıyı ise Esed rejiminin düzenlediğini bildirdi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. Halihazırda iç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürdü.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda ise 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed ve destekçilerinin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 26 Nisan-12 Temmuz'da düzenlediği saldırılarda 157'si çocuk, 111'i kadın 606 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Temmuz 2019 Salı 01:14

YORUM YAZ

 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  nostalji AHLAK KURANDIR MÜSLÜMAN MISIN ONU SÖYLE. Sen ahlaksız imasız ve cehenneme gideceklerin bir örneğisin.müslümanım diyor isen kuran ile ahlaklanman gerekir. Yok ben imansız atesitim diyorsak defol git.Bir gün inşallah sizin cezanızı tam Allahın emrettiği gibi vereceğiz
 • Gerçek vatanseverGerçek vatansever1 ay önce
  İktidar ortağı yan ... Perinçek duymasın bu başlığı
 • Kamil HOŞOĞLUKamil HOŞOĞLU1 ay önce
  Suriye de (Beyaz Baretliler) bu işleri tezgahladığına inanıyorum. Bombalar patladığı dakka olay yerinde boy gösteriyorlar. İyilik meleği oldukları izlenimi vermeye çalışıyorlar. Araştırıla...
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Kuranda bir mümini sebepsiz öldürene Allah gadab etmiş lanetlemiş ve ona EBEDİ CEHENNEM AZABINI hazırlamıştır. Cinayet küfürle eş değerdir Bir daha giremeyecek şekilde dinden çıkarır. ve kuranda hristiyan ve yahudileri dost edinen onlardandır hükmü vardır Buda küfürdür Dinden çıkarır Şia sünnileri katletmektedir İran şiadır Şia sapık bir yoldadır Peygamberin hadisleri ile sabir olan bunca müslümanın beş vakit kıldığı namazı bölünüp ayrılarak 3 vakit kılmaktadırlar Ayrıca günlük haftalık aylık sırf zina için nikah kıyılabileceğini iftira etmektedirler Allah ahlaksızlığı emretmez Allah ahlaksızlığı Allaha isyanı kötülüğü emreden şeytanı düşmanedinin der. Şia iran rusya ile işbirliği kurmuştur esedide desteklemektedir Suriyede sünni bir çoğunluk olduğu halde darbe ile gelmiştir. Bir çok sünni katledildi. Müslüman müslümanla savaşamaz Allah kafirlerle savşamayı emretmiştir Selamverenin canını ise haram kılmıştır Kimbir mümini öldürürse ebedi saadetini dünyaya değiştirmiştir Zaten imansız şeytanın yolundan giden bir düşman olmuştur. Müslüman müslümanın canından malından ve dilinden emim olduğudur. Fakat Allahın hükümlerinin uygulanmasını engelleyenler daha büyük iş yapmaktadırlar Onlar dağdaki terörsit gibi hatta daha büyük düşmanlardır Allahın örtünme emrini iptal etmeye çalışanlar Çocukların imanlı namaz kılar ve kulluk yapar şekilde eğitilmesine manii olup kendi farzlarını yaptıranlar Zorunlu eğitim adı altında saatlerce vakit farz kılınmakta 7 yaşında namaz kılmaya başlaması gereken çocuk alıkoyulmakta başıaçıklık farz kılınmakta kız erkek karışık zorunlu yapılmakta. Zorunlu yapılan herşey sana farz kılınmış demektir Allahın farzlarını üzerinize alın başkalarına veya kendi hebvanıza kul olmayın şirke bulaşır Cehennemlik olursunuz Allahın hükümlerini istemeyen müslüman değildir
 • SeymenSeymen1 ay önce
  Ya Rabbimiz bizi sen kurtar gavurun elinden
 • Emre BayındırEmre Bayındır1 ay önce
  Esed katil ama Rusya ile iş birliğine, Esad'ın toprağındaki teröristleri desteklemeye de tam gaz devam. Üstelik bir numaralı İsrail destekçisi Trump'la da her türlü yakın ilişki mevcut. Başka bir ülke alsaydı S400'ü, anasını ağlatmışlardı. Ama ne hikmetse Erdoğan'ı pek seviyor Trump efendi. Neden acaba? :) Öyle bağnazsınız ki, gözünüzün önündeki gerçekleri görmekten acizsiniz.
 • TuncayTuncay1 ay önce
  Bismillahirrahmanirrahim veyemkurune veyemkurullah Vallahu hayrul mekirin Allah tuzaklarinizi kendi başınıza çevirsin ey Rusya ve esed
 • oguzoguz1 ay önce
  Rus keferesi de ona yanaştıkça azıyor. Kefere keferedir. Silahlarımızı kendimiz üretir hale gelmeden müslümanlara rahat yok.
 • abdullahabdullah1 ay önce
  Esed katil de Rusya neden değil?
 • AbdoAbdo1 ay önce
  Bir Türk olarak benim kanıma dokunuyor.Düşman düşmandır.Savnma sistemini A vermedi. R verdialdık diye övünüyoruz Yazık.Üstelik kendimizin gibi kurulacak birliğin logosu güldüm.Heşsinden önce kendimiz yapmaz isek yazık bize .yazıl kuru övünmeye
 • EfelerdiyarıEfelerdiyarı1 ay önce
  Serefsiz haclılar. Allahım alayını yok etmek bunları boynumuzun borcu olsun.
 • nostaljinostalji1 ay önce
  orada bir iç savaş var her şey normal. savaşta olur böyle şeyLer. e yani Suriye yönetimi ülkesini İslamcı teröristlere ve IŞID e karşı korumasın mı? Elbette savunma her devletin hakkıdkr.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ağustos 2019