• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Katil Esed Türkiye'ye karşı alçak planını itiraf etti

Halkını acımasızca katleden Beşar Esed, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'na karşı bölgedeki ABD beslemesi eli kanlı terör örgütü PKK/YPG'lilere Türkiye'ye karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptığını ancak teröristlerin Suriye ordusuna katılmak istemediklerini söyledi.

2019-11-15 16:29:00 -
Katil Esed Türkiye'ye karşı alçak planını itiraf etti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Kürtlerin ülkelerinin kuzeyinde Türkiye'ye karşı birlikte mücadele etme tekliflerini kabul etmediklerini söyledi. Esed, "Suriye'den petrol çalmakla" suçladığı ABD yönetimini de, Nazi rejimine benzetti.

Rus haber ajansı RIA Novosti ile haber kanalı Rossiya 24'e konuşan Beşar Esed, Suriye Savunma Bakanlığı'nın, 22 Ekim'de Rusya ile Türkiye arasında varılan "tampon bölge" anlaşmasının ardından, terör örgütü birliklerine mensup kişileri orduya kabul etmeye hazır olduğu yönünde açıklama yaptığını hatırlattı.

"Suriye ordusuna katılmak istemiyorlar"

BBC İzleme Servisi'nin haberine göre, terör örgütlerinin bu teklifi kabul etmediğini belirten Esed, "Suriye ordusuna katılmak istemiyorlar, silahlarını muhafaza etme niyetindeler" şeklinde konuştu.

Esed ayrıca ülkesinin, "Kürt askeri birliklerini, Türkiye'nin eylemleri sonucu Kuzey Suriye'de kaybedilen toprakların geri alınması için alınacak doğru tutumun, Suriye ordusuna katılmaları ve Türklere karşı savaşmaları olduğu konusunda ikna etmeye çalıştığını" ifade etti.

"ABD Suriye'den petrol çalıyor"

Esed, ABD yönetimini de Nazi rejimine benzeterek "Suriye'den petrol çalmakla" suçladı. ABD'nin Suriye'deki faaliyetlerini "siyasi haydutluk" olarak görüp görmediği yönündeki bir soruya ise "Evet, öyle görüyorum...ABD Başkanı devleti temsil etmiyor, o sadece bir şirket yöneticisi. Onun arkasında yönetim kurulu var. Bu kurul ise devletin asıl sahibi olan büyük Amerikan şirketlerini temsil ediyor. Bunlar petrol şirketleri, silah üreticileri, bankalar ve diğer lobiciler" diyerek yanıt verdi.

Esed, konuşmasına şöyle devam etti:

"ABD bir devlet değil, kendi çıkarlarını gözeten şirketler tarafından lideri atanan bir rejimdir. ABD'yi haydut olarak tanımlamaktan daha ciddi olan önemli bir noktayı hatırlatmak isterim: İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'i Sovyetler Birliği'ne saldırmaya yönelten en önemli faktörlerden biri petroldü…

"ABD bugün aynı şeyi yapıyor, Nazileri taklit ediyor; kısaca söylersek, bugünkü ABD politikalarını Nazilerin politikalarına benzetebiliriz: yayılma, fetih, diğer ulusların çıkarlarını zayıflatma, uluslararası hukuku ve insani ilkeleri reddetmek vs."

Daha önce de Russia Today (RT) kanalına konuşan Esed, ABD'yi; "Türkiye ve IŞİD ile çalışıp Suriye'nin petrol kaynaklarını yağmalamakla" suçlamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

ABD haydut devlette sen ne esad sen eli kanlı eşkıyasın Türkiye’ye saldıracakmış Rusya ve İran’ın kuklası bir gün geberip defolup gideceksin
 • Yanıtla

süleyman şah

hastir şerefsiz,türkiye senin ülkenin bölünmesini engellemeye çalışıyor,türkiye ye karşı hasmane tutum alırsan o kadar başın belaya girecek ve suriye nin başından defolup gideceksin...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23