• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Katar Libya krizinin tek çözüm yolunu açıkladı

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Libya krizin çözümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-07-09 04:28:00 - 2020-07-09 08:16:52
Katar Libya krizinin tek çözüm yolunu açıkladı

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Libya konulu oturuma katıldı.

Bakan Al Sani, burada yaptığı konuşmada, "Libya krizinin tek çözüm yolunun meşru hükümeti desteklemek ve Suheyrat Anlaşması, BMGK kararları ile Berlin Konferansı'nın sonuçlarını uygulamak olduğu netleşmiştir." dedi.

BMGK'nın, Libya'da tek meşru yürütme organı olarak Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni tanıyan Suheyrat Anlaşması'nı kabul ettiğini hatırlatan Al Sani, "Bazı ülkeler başlangıçta bu anlaşmayı destekledi, ancak sonra hükümete karşı muhalif gruplara destek vererek bu anlaşmayı ihlal etti." ifadesini kullandı.

Libya'daki krizin aşılması için Fas'ın Suheyrat kentinde 2015'te gerçekleştirilen toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti. Anlaşma gereği, Libya'da geçiş sürecini yürütmek üzere Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti.

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla 19 Ocak 2020'de bir konferans düzenlenmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut Sarp

AKiT her ne kadar Katar dost bir ülke olsada bi takım Araplarıda yok bilim adamı yok alim yok dünya siyasetinde cok önemli gibi filan diye sunman ve abartman komikligin ötesinde bilimin ve ilimin ötesine düştügünün farkına bile varmıyorsun. Yav bu 22 tane Arap ülkesi mübarekler bir iki ücte degil, cok önemli olaydılar önce Filistini sorununu cözer israilede yalakalık yapıp celik comak oynatmazlardı. Sunma şu garipleri bir allamei cihan gibi. Allah Aşkına gencleride kendine güldürüp sogutma.
 • Yanıtla

Velid

Böyle ırkçı, ayrılıkçı kafa yapısıyla küçümsediğin diğer tefrikacı Arap devletçiklerinden ne farkın var? Katar senin gibilerinden fersah fersah ileride olmanın resmini vermiş. Senin ve aynı kafa yapısına sahip oldukları için bir halt olamayan diğer Arap devletleri var oldukça islam dünyasında fitne fesat hiç bitmeyecektir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı