Karma eğitim başarısız

Laik çevrelerin desteklediği karma eğitimin ipliği pazara çıkıyor. Akit’in yaptığı araştırmalara dayanarak savunduğu tez, ABD ve İngiliz eğitim kurumlarınca ispatlandı. ABD’li Stetson Üniversitesi, Avusturya Eğitim Araştırmalar Konseyi ile İngiltere Ulusal Eğitim Araştırmaları Kurumu’nun araştırmaları tek cinse dayalı eğitimin daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

14 Eylül 2018 Cuma 11:20

 Harun Sekmen  Laik çevrelerin desteklediği karma eğitimin ipliği pazara çıkıyor. Akit’in yaptığı araştırmalara dayanarak savunduğu tez, ABD ve İngiliz eğitim kurumlarınca ispatlandı. ABD’li Stetson Üniversitesi, Avusturya Eğitim Araştırmalar Konseyi ile İngiltere Ulusal Eğitim Araştırmaları Kurumu’nun araştırmaları tek cinse dayalı eğitimin daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Azgın azınlığın ve seküler yobazların göklere çıkardığı karma eğitim modelinin öğrencilerin başarısızlığında en büyük etken olduğu ortaya çıktı. Batı dünyasının Türkiye’ye dayattığı karma eğitim modelinde başarı oranlarının yerlerde süründüğü, tek cinsiyetli okullarda ise üst düzey bir başarı oranına ulaşıldığı saptandı. Gazetemizin karma eğitim sistemi üzerine yaptığı araştırmalar, toplumumuza dayatılanın aksine kız ve erkek öğrencilerin bir arada okumasının eğitimi olumsuz etkilediğini gözler önüne serdi. ABD’nin Stetson Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada; karma okullardaki başarı oranı yüzde 55 seviyesinde kalırken, karma olmayan okullardaki başarı oranının yüzde 85’e dayandığını gözlemlendi. Avusturya Eğitim Araştırmaları Konseyi’nin 270 bin öğrenci üzerinde 6 yıl boyunca yaptığı araştırma neticesinde karma olmayan okulların, karma eğitim veren okullara nazaran yüzde 22 oranında daha başarılı olduğu gözlemlendi.  İngiltere Ulusal Eğitim Araştırmaları Kurumu da, 2954 lise üzerinde yaptığı araştırmada kız ve erkek öğrencilerin ayrı okullarda eğitim görmesinin daha kaliteli bir öğrenime olanak sağladığını saptadı.

Modern bir eğitim modeli olduğu iddiasıyla ülkemize dayatılan karma eğitim sisteminin eğitim ve öğretim kalitesini olumsuz yönde etkilediğini araştırmalar gözler önüne seriyor. Karma eğitimin tartışılmasını dahi hazmedemeyen azgın azınlığın öğrencilerimizin geleceğini tehlikeye attıklarını bilimsel araştırmalar gün yüzüne çıkarıyor. ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından olan Stetson Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırma karma eğitim modelindeki çürüklüğü adeta ifşa ediyor. Müfredatları aynı olan iki okul üzerinde dört yıl boyunca araştırma yapan Stetson Üniversitesi akademisyenleri, karma eğitim modelinde okuyan erkek öğrencilerin yüzde 55’i sınavlarını başarıyla verirken, karma olmayan bir okulda öğrenim gören erkek öğrencilerin başarısının yüzde 85’e çıktığını gözlemledi.

Karma eğitim sisteminin öğrencinin başarısını düşürdüğüne yönelik araştırmalar bu kadarla da sınırlı değil. Avustralya Eğitim Araştırmaları Konseyi tarafından yapılan bir başka araştırma da karma eğitim sisteminin öğrenciler üzerindeki olumsuz etkisini kanıtlar nitelikte. Avustralya’lı eğitimciler tam 6 yıl boyunca 270 bin öğrenciyi 53 ayrı dersten incelendi. Çalışma sonucunda kız ve erkeklerin ayrı olarak eğitim gördüğü okulların, karma okullara göre %15 ile %22 arasında daha fazla başarı gösterdiği saptandı.

İngiltere’de yapılan benzer bir araştırma da hemen hemen aynı sonuçları veriyor. İngiltere Ulusal Eğitim Araştırmaları Kurumu, ayrı ve karma eğitim modelinin akademik performansa olan katkısı araştırılıyor.Bu kapsamda toplamda 2954 lise uzun yıllar boyunca inceleniyor. Araştırma sonucunda Hem kızların hem de erkeklerin tek cinsiyetli okullarda kayda değer bir şekilde daha başarılı oldukları gözlemleniyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma 11:20

YORUM YAZ

 • malikmalik1 yıl önce
  Örneğinizin de kaynağını verseniz ne güzel olurdu. Merak ettim yerli, yabancı 10 farklı sıralamaya baktım ve eğitimde başı İskandinav ülkeleri ile Güney Kore, Japonya gibi gelişmiş doğu ülkeleri çekiyor. Bırakın kız-erkek ayrımını, bu ülkeler zeki öğrenciler ile geride kalanları bile aynı sınıfta bulundurarak birbirlerinden öğrenmelerini büsbütün teşvik ediyor. Ayrıca öğretmen kalitesi de çok önemli. Cinsiyet ayrımı yaparak eğitimi kurtaramazsınız.
 • ekoeko1 yıl önce
  SA= suudi arabistan
 • ekoeko1 yıl önce
  Kaynak değil de ,örnek verelim.Mesela SA da karma eğitimi yok,bundan dolayı eğitim kalitesi açısında dünyada birinci sıradalar. Bunun sonuçlarını da görüyorlar .Teknoloji,sanat, inovasyon hepsi onlarda.
 • Mesut SarpMesut Sarp1 yıl önce
  Müslümanların gavur ABD’li Stetson Üniversitesi gibi kurumlari tek cinse dayalı eğitimin daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor diye dayanak yaparken bilmedikleri şey bu tür sözde araştırmaların eşcinselliği siyonist kuruluşlarca teşvik icin yaptırıldığı. Hemen bilimsel açıklama diye balıklama atlamaları ve mal bulmuş mağribiler gibi sevinmeleride oldukça garib.
 • gariban20gariban201 yıl önce
  ya arkadaş ne dert oldu size,ister karma eğitime gönder istersen gönderme birçok seçenek mevcut
 • malikmalik1 yıl önce
  Kaynak verir misiniz? Bir araştırma deyip iki üç rakam sıkıştırmak kolay iş. Ayrıca (doğruysa) bu araştırmalar hangi çevrelerce kabul görüyor acaba?Yaptığınız karma eğitim karşıtlığı, insanları birbirine yabancılaştırıp nihayetinde hepimizin bir diğeri kadar insan olduğunu anlamalarının önüne geçerek bu bilmemezlikten doğacak suçları artırmaz da ne yapar?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019