• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kamuda yeni dönem! Başkan Erdoğan detayları paylaştı

Yeniakit Publisher
2024-04-23 12:37:00 - 2024-04-23 13:34:20
Kamuda yeni dönem! Başkan Erdoğan detayları paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuda tasarruf ve fahiş fiyata karşı alınacak önlemleri açıkladı.

Başkan Erdoğan, tarihi Irak ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğan, kamuda tasarruf ve fahiş fiyatlarla ilgili sorulara cevap verdi.

Bir gazetecinin 'Efendim kamuda tasarrufa yönelik bir çalışma yürütüldüğünü, hazırlandığını biliyoruz. Bu çalışmanın neyi kapsadığını, içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz ve ne zaman yürürlüğe girer?'' sorusuna Başkan Erdoğan şu cevabı verdi;

Adımlar tek tek takip edilecek

Tasarruftan kamuda gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması anlaşılmalıdır. Yani bundan farklı bir şey anlaşılmamalı. Bütçelerin buna göre revize edilmesi için bizler de şu anda bir çalışma yapıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız tasarruf adımlarını takip edecek, resmi taşıt kullanımlarından, haberleşme giderlerine, temsil, tören, ağırlama hizmetlerinden, demirbaş alımlarına kadar tüm harcamalar gözden geçirilecektir.

Gerçek dışı harcamaların önüne geçilecek

Gerçek ihtiyaçlar tespit edilip ihtiyaç dışı harcamaların önü kesilecek. Milletimizin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri almak durumundayız. Bunun için de gereği neyse kesinlikle bunu hükümet olarak yapmakta kararlıyız. Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi rahatlatmaktır. Bunu daha önce biz başardık. Yine başaracağız.

Fahiş fiyat açıklaması

''Sayın Cumhurbaşkanım, gıdada özellikle son dönemde, son bir yılda hiçbir ekonomik gerekçeye tabi olmayan fahiş fiyat uygulamaları görüldü. Bununla birlikte toplumda, kafelere ve restoranlara yönelik boykot yapıldı. Hafta sonunda, geçtiğimiz süreçte. Gıdada bu fahiş fiyatla ilgili mücadelede kimine göre ambalajların üzerine ürünün kendi fiyatının yazılması gibi öneriler var. Fahiş fiyata yönelik yeni bir yol haritası ya da yeni bir adım var mı? Örneğin hapis cezası da düşünülebilir mi?'' sorusuna ise Erdoğan şöyle yanıt verdi;
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Burada temel önceliğimiz her şeyden önce vatandaşımızın refahıdır. Fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya koyabiliriz. Aşırı kar hırsı dizginlenmediği müddetçe ne kadar maaş artışı yaparsanız yapın sorun devam edecektir. Hele gıda gibi mecburi kalemlerde buna müsaade edemeyiz. Gerekli tedbirler için ilgili bakanlıklarımız şu anda çalışmalarını yapıyorlar.

Bunu kim yaparsa yapsın bedelini ödeyecek

Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir. Ambalajların üzerine fiyatlarının yazılması konusu da düşünülebilir. Burada taviz veremeyiz, üzerine üzerine gideceğiz. Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Belediyelerdeki hirsizliklar yakin takibe alunsun TCK agir cezalar getirilsin...elar

.......

mert

kamu müsrif,bütün belediyeler muhtarlıklar kapatılsın ,kamu tasarruf yapmaz,yalan raporlar düzenler tasarruf yapıyormuş gibii yapar israfa devam eder
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23