• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Kadıköy'deki grev diğer belediyelere sıçradı! CHP'li belediyelerde işçiler eyleme başladı

CHP'li Kadıköy Belediyesi'nde işçilerin aldığı grev kararı ilçede çöp dağları oluşmasına neden oldu. Kadıköy'deki grev sona ererken, bu kez yine CHP'li Ataşehir ve Kartal Belediyelerinde işçiler grev kararı aldı.

Yeniakit Publisher
2021-02-19 14:35:00 - 2021-02-19 16:10:29
Kadıköy'deki grev diğer belediyelere sıçradı! CHP'li belediyelerde işçiler eyleme başladı

Genel-İş Sendikası ile Ataşehir Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, belediye binası girişine grev kararı asıldı.

Ataşehir Belediyesi önünde toplanan, aralarında Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Ataşehir Belediyesi çalışanı Genel-İş üyesi işçiler, sloganlar attı.

Grev kararı ile ilgili basın açıklaması yapan DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, taleplerinin insancıl ve karşılanabilir olduğunu ifade ederek, Kadıköy Belediyesinde 8 ay süren toplu sözleşme sürecini de şeffaf bir şekilde yürüttüklerini anlattı.

Kadıköy'de toplu sözleşmede olan 81 maddeden 70'ini işçilerin onayıyla kazanımla sonuçlandırdıklarını vurgulayan Arıkan, greve ise 2 bin 300 çalışandan 2 bininin katıldığını bildirdi. Türkiye'ye örnek bir grev yaptıklarını savunan Arıkan, "Bizi bölmeye çalışanları bir kenara iterek, koltuk derdinde olanları bir kenara iterek Kadıköy işçisi aslanlar gibi dik durmuştur. Onlara selam yolluyorum." ifadelerini kullandı.

Sendikanın genel merkez yöneticilerinin de sürece dahil olma teklifini reddettiklerini anlatan Arıkan, şunları kaydetti:

"Grevin ikinci günü gece gelen tekliflere 'Olmaz' dedik. Genel merkez yöneticileri 'Gelinen nokta iyidir' dediler, biz kabul etmedik, işçiler de kabul etmedi. Kadıköy Belediyesinde imzalanan sözleşmenin 70 maddesi işçinin kazanımıdır. Geri kalan 11 madde bizim değildir. Onun altında bizim imzamız yok. Keşke o sözleşme işçinin istediği noktada bitseydi. Keşke o imzayı işçi atsaydı. Son döneminde yaşanan aksiliğe rağmen Türkiye'de belediyeler içerisinde imzalanan en iyi sözleşmedir."

Bugün de Ataşehir Belediyesi çalışanlarının hakları için toplandıklarının altını çizen Ahmet Arıkan, "Buradan tekrar sesleniyorum Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye, belediye yönetimine, bakın işçi yıllardır kayıplar yaşıyor, geçinemiyor. Enflasyonun altında eziliyor. Bu sözleşme ile bütün sorunları çözeceğimiz iddiasında değiliz, işçinin de böyle bir beklentisi yok ama Ataşehir'e yakışır bir sözleşme örneği sergileyelim, işçinin taleplerini görerek, ücretsel maddeleri bir an önce görüşelim kalan 6 iş günü süresinde gelin bu sözleşmeyi bitirelim." diye konuştu.

Arıkan ayrıca Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile telefon ile görüştüğünü sözleşmenin masada sonuçlandırılması için çalışılacağı sözünü aldığını ifade etti.

Açıklamanın ardından Genel-İş Sendikası tarafından alınan grev kararı belediyenin kapısına asıldı. Grev kararının kapıya asıldığı sırada bazı işçiler ile eski sendika temsilcisi olduğu öne sürülen kişiler arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklaması, kararın belediye kapısına asılmasının ardından sona erdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

CHP nin belediyelerinde demokrasi var özgürlük var, isterlerse grev yaparlar. İşçilerin maaşları akp belediyelerinde kat kat iyi. Akp işçisi istediği sendikaya üye olamaz, istediğini bırak sendikaya üye olamaz.
 • Yanıtla

MİLLET

Ali yorumcu asıl bu işçilerin mağduru sebebi chp ziyneti kendileri defada işci emekci mağdur geçmişin Ankara valisi hem chp il başkanı Nevzat Tandoğan ne demişti serden geçtiyse ulan öküz sizin iki göreviniz var bir mahsul yetiştirmek diğeri Askere çağrıldımi askeri görevini yapmak onun için şimdi chp işcilere 550 zam vermiş şunu yapmiş Daha düne kadar asğarı ücreti dahi veremiyen chp bu gün şu kadar zam yaptım yaygarası yapıyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23