İslam düşmanlığında sınır tanımıyor! Başörtüsüyle ilgili skandal vaat

İslam'a olan düşmanlığıyla tanınan Avusturya'nın eski Başbakanı Sebastian Kurz ülkesinde yapılacak seçimlerle ilgili skandal vaatlerde bulundu. Kurz, seçilmesi durumunda başörtüsünü yasaklayacağını söyledi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 10:59
İslam düşmanlığında sınır tanımıyor! Başörtüsüyle ilgili skandal vaat

Ülkede 29 Eylül'de yapılacak erken genel seçimler öncesi ÖVP'nin (Avusturya Halk Partisi) vaatlerini açıklayan eski Başbakan Sebastian Kurz, başta Müslümanlar olmak üzere göçmen ve mültecilere yönelik sert ve kısıtlayıcı uygulamaların iktidara geldiklerinde süreceğini belirtti.

Kurz, ülkeye gelen çok sayıda göçmenin köklü değişikliklere yol açtığını, bu nedenle "Avusturya kimliğinin" muhafaza edilmesi için bazı önlemlerin alınması gerektiğini savundu.

Haç kalacak, başörtüsü yasaklanacak

Avusturya kültür ve geleneklerinin sürdürülmesinin önemine işaret eden Kurz, okullarda bulunan haç sembolünün varlığını sürdüreceğini kaydetti. Kurz, aşırı sağcı hükümet döneminde yürürlüğe giren ilkokul öğrencilerine yönelik başörtüsü yasağının kapsamının, ortaokul öğrencilerini kapsayacak şekilde 14 yaşına kadar genişletileceğini ve öğretmenlerin başörtüsü takmasının da yasaklanacağını söyledi.

Avusturya değerlerinin aktarılacağını söyledi

Düzensiz göçle mücadele başta olmak üzere göçmen ve mültecilere yönelik kısıtlanan sosyal yardım düzenlemesinin süreceğini ifade eden Kurz, çocukları ülke dışında bulunan yabancı çalışanlara verilen "çocuk yardımlarının" daha sıkı denetleneceğini dile getirdi. Kurz, okullarda özellikle göçmen çocuklara yönelik "vatandaşlık bilgisi" adı altında bir dersin müfredata alınacağını belirterek derste; hukuk sisteminin işleyişi, demokrasi ve Avusturya değerlerinin aktarılacağını söyledi.

Siyasal İslam'la mücadele

Neonazi Kimlikçiler hareketi gibi radikal oluşumların yasaklanacağına vurgu yapan Kurz, siyasal İslam'la mücadele için yeni bir merkezin kurulacağı bilgisini paylaştı. Kurz, oy kullanma yaşının 16 olduğu ülkede evlenme yaşını 18'e yükselteceğinin altını çizerek, kuzenler arasında evliliğin yasaklanacağını belirtti

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 10:59

YORUM YAZ

 • Hasanali koseHasanali kose10 gün önce
  Ulan to..uz sen kimsin bundan 90 sene once de yasaklayan kafirler vardi simdi ilacehenneme zumera simdi var yarinda olacak bu to..zlar hak ve batil kiyamete kadar savas var nu ulkeyi ben yoneteyim yarisini yok sayarim seriati aninda yururluge korum
 • BilalBilal10 gün önce
  Gavur dediğin böyle olur dava adamı helal olsun. Bizim Burdada adam gibi takacak olan taksın gerisini yasaklasınlar.bu ne ya açıklar kapalılardan çok düzgün.bi alay münafık dolmuş memlekete
 • Selim PekelSelim Pekel10 gün önce
  Burası Türkiye orası Avrupa !!
 • hizipsavarhizipsavar10 gün önce
  anlaşiıldı sayın başkanım kapıları açmanın zaöanı geldi. şöle bir milyon gçmen bir geçsin bakalım ne diyecek bu enik
 • Hakan Hakan 10 gün önce
  Yalnizca Avusturyada degil Tum Avrupa da ABD de Kanada da Avustralya da vb. ulkelerde de yasaklanmasi gerekiyor. Siyasal Islamcilar Insanligin dusmani. Bunlarin hepsini Geldikleri ulkelere gonderimeli...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019