• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran'dan şaşırtan ABD çıkışı! Gazze'de...

Yeniakit Publisher
2023-11-28 13:57:00 - 2023-11-28 14:01:29
İran'dan şaşırtan ABD çıkışı! Gazze'de...

İran yönetimi, İsrail'in savaş suçlarını aklamaya çalışan terör hamisi ABD'nin "Gazze'de gerilim istemediğini" savundu!

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları 53 gündür tüm şiddetiyle devam ediyor. Gazze'yi adeta açık hava hapishanesine çeviren İsrail, 7 Ekim'den bu yana 14 bin 128 sivili öldürdü. Mülteci kamplarını vuran ve binlerce mahallenin yok olmasına neden olan İsrail, adeta soykırım yapıyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Al Jazeera televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarını işgalinden kaynaklanan sorunları ve Gazze'deki krizi değerlendirdi.

Filistinli gruplar ile İsrail yönetimi arasında varılan çatışmalara "insani ara" veren uygulamanın uzatılması gerektiğini kaydeden Abdullahiyan, "Bu geçici ateşkes, kalıcı bir ateşkes haline gelmeli aksi takdirde bölge yeni koşullarla karşı karşıya kalacak. Siyonist rejim ve Amerikalılar, bu savaş suçlarının durdurulmamasının ağır sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır." ifadelerini kullandı.

Gazze'deki durumla ilgili ABD ile aracılar yoluyla temasta olduklarını aktaran Abdullahiyan, şöyle konuştu:

"Son 6 hafta içinde ABD'den diplomatik yollarla özellikle de ABD'nin İran'daki çıkarlarını koruyan Tahran'daki İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla mesajlar aldık. Amerikalılar, mesajlarında savaşın kapsamını genişletmeyi düşünmediklerini her zaman vurguladı."
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Abdullahiyan, Washington'ın mesajlarına yanıt olarak, "ABD'nin İsrail'e devasa silah sevkiyatlarıyla savaşın kapsamını artırdığı ve bunun sorumlusu olduğu" mesajını ilettiklerini aktardı.

ABD hükümetinin, İsrail'e desteğin bu şekilde devam etmesinin Amerikalı politikacıların ve Beyaz Saray'ın çıkarına olmadığı sonucuna vardığına dair bilginin bazı aracılar yoluyla kendilerine ulaştığını aktaran Abdullahiyan, "Bu bilginin doğru olduğunu umuyoruz. Bunun doğrulaması da ABD'nin Siyonist rejimi ateşkesi sürdürmeye ve savaşı tamamen durdurmaya zorlamasıyla olmalıdır." dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Arabuluculuk Türkiye yerine İran ve ABD ile olsaydı böyle olmayacaktı

İran yönetimi, İsrail'in savaş suçlarını aklamaya çalışan terör hamisi ABD'nin "Gazze'de gerilim istemediğini" savundu!...bu ne demek: Gazze'de gerilim istemeyen savaş gemisini hem de en büyük savaş gemisini gönderir mi?...bukemediği eli öpmeye hazır olanları aklayıp paklamaya çalışma! yeme bizi İran...Türkiye bu işin ortasında olmasaydı netenyahuya destek için sıraya girenlerin arasında kimler olurdu kimler?

İyi da... neden bunu abd kendisi söylemez de sana söyletir

"Amerikalılar, mesajlarında savaşın kapsamını genişletmeyi düşünmediklerini her zaman vurguladı." Tâbi ya ...onlar savaşın kapsamını kazanacaklarını anlayınca genişletir... kaybedeceklerini anlayınca da böyle barışa yeltenir...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23