• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İntibak yasası son durum? Emekli intibak zammı asgari ücret kadar mı olacak?

2000 sonrası emekli intibak yasası son durum, emekli intibak ne oldu son dakika haberleri milyonlarca emekli tarafından merak edilmekte.TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, 2000'den sonra emekli olanların aleyhine olan bu farklılığın intibakla giderilebileceğini söylemesi bir anda intibak zammının ne zaman yapılacağını gündeme getirdi. Peki emekli intibak zammı ne kadar? Emekliye intibak zammı var mı? En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar mı olacak? Emekli maaşı en düşük 2324 TL mi olacak?

Yeniakit Publisher
2020-07-11 12:47:00 - 2020-07-11 12:57:02
İntibak yasası son durum? Emekli intibak zammı asgari ücret kadar mı olacak?

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, emeklilerin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kazım Ergün, “2000 öncesi emeklilere yapılan intibakın, 2000 sonrasında emekli olanlara uygulanmaması önemli bir eksiklik olmuş, emeklilerimizin büyük bir kısmı mağdur kalmıştır. 2000 sonrasında emekli olanların intibaklarının yapılması için Hükümetimize çağrımızı bir kez daha tekrarlıyor ve talep ediyoruz. Taban emekli aylığı hesaplanma sistemi yeniden belirlenmelidir." İfadelerini kullandı.

Emekli aylıkları asgari ücret seviyesine mi yükseltilecek?

SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının taban emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep eden Ergün, "Nisan 2020 itibarıyla 1500 liraya yükseltilen en az emekli aylığı uygulaması, olumlu bir gelişme olmakla beraber yeterli bir düzenleme olmamıştır. Burada yapılan iyileştirme önemli olmakla birlikte, emekli zamlarının da belirlenen taban aylıkların üzerine yapılması sağlanmalıdır. Katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü zorlamakta ve sağlık hakkını riske etmektedir. Bu nedenle, katkı paylarından emekliler muaf tutulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Vergi iadesinin kaldırılmasıyla emekliliklerin hak kaybına uğradığını iddia eden Ergün, vergi iadesi yerine getirilen yüzde 4-5 ek ödeme oranlarının, yüzde 8-10'a yükseltilmesini istedi. SGK’dan yapılan intibak açıklamasında şunlar kaydedildi: “6283 sayılı kanunla 5510 sayılı kanuna eklenen madde gereği, 2000'den önce SSK'dan emekli olanların aylıklarının, getirilen düzenleme doğrultusunda yeniden hesaplandığı ve alınan emekli aylıklarıyla mukayese edilerek, alınacak intibak farklarının SGK'nın internet sitesinde duyurulduğuna işaret edilen açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:

İntibak zammı nasıl heseplanır?

"İntibak düzenlemesi, 'tüm emekli aylıklarında artış meydana getiren bir zam' düzenlemesi değildir. İntibak uygulaması, 2000'den önce bağlanan aylıkların alt sınır uygulanmaksızın gerçek gün sayıları ve kazançları üzerinden tespit edilen gösterge rakamlarına göre aylıkların yeniden hesaplanması ve gelişme hızından yüzde 75 oranında pay verilerek 2008 yılına taşınması esasına dayandığından, gerek prim ödeme gün sayısı, gerekse kazanç yönünden sisteme ilave katkısı olmayanlara bir artış sağlamaması doğaldır. Bu nedenle asgari kazanç üzerinden 5 bin gün ve daha az gün prim ödeyerek emekli olanlara intibaktan dolayı verilecek bir fark bulunmamaktadır. Asgari kazanç üzerinden emekli olanların intibak farkından yararlanabilmesi için emekli gün sayılarının en az 5 bin 240 gün olması, 5 bin 240 günden az gün sayısıyla emekli olanların intibak farkı alabilmeleri için ise kazançlarının asgari kazancın üstünde olması gerekmektedir."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet

Ne.zaman.gelmez.ayin.15.demi
 • Yanıtla

Lütfi

Altı ay öncede müjdelemiştiniz bu akitte zırva yalan haberle meşgul olmaya başladı yazık insanların duygusuyla oynuyor
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı