• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İngiltere Devlet Bakanı Douglas Ross istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un başdanışmanı Dominic Cummings’in sokağa çıkma yasağına uymamasıyla başlayan krizde ilk istifa geldi. Devlet Bakanı Douglas Ross, “Son günlerde yaşanan olaylar artık hükümetin bir üyesi olarak çalışamayacağım anlamına geliyor” diyerek istifa etti.

Yeniakit Publisher
2020-05-26 12:49:00 -
İngiltere Devlet Bakanı Douglas Ross istifa etti

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’un başdanışmanı Dominic Cummings'in salgın yasaklarını hiçe sayarak şehirler arası seyahat yapmasının yankıları sürüyor. Bugün kabinede yer almayan Devlet Bakanı ve İskoç Muhafazakâr Parti üyesi Douglas Ross, Johnson'ın danışmanına sahip çıkmasına tepki göstererek istifa ettiğini duyurdu.

Açıklamayı sosyal medya hesabından yapan Ross, “Son günlerde yaşanan olaylar artık hükümetin bir üyesi olarak çalışamayacağım anlamına geliyor” dedi. Taraflardan yapılan açıklamaların kendisini tatmin etmediğini belirten Ross, bunu İngiliz halkına da açıklayamayacağını belirtti.

Hükümetin hayata geçirdiği kurallar nedeniyle pek çok kişinin ailelerinden ayrı kaldığını, sevdikleri insanlara veda edemediğini, hasta akrabalarını ziyaret edemediklerini vurgulayan Ross, “Onlara ‘siz hepiniz yanlış yaptınız ama hükümet danışmanı doğrusunu yaptı’ diyemem. Bir baba olarak benim de temel güdüm ailem için en iyisini yapmaktır. Bu korkunç virüsü kapmadığımız için şanslıyız, ama eğer yakalanırsak hükümetin tavsiyesine uyup evde kalmak durumundayız” dedi.

Guardian ve Daily Mirror gazetelerinin yaptığı araştırmaya göre mart ayı sonlarında, bütün ülkede koronavirüs konusunda en sıkı önlemlerin ilan edildiği dönemde, Dominic Cummings, başkent Londra'daki evinden çıkıp 424 kilometre mesafedeki Durham'a, ailesinin yanına gitti.

Cummings'in Durham’da bulunduğu süre zarfında da evde kalma çağrılarına uymadığı, ayrıca nisan ortasında ailesiyle Londra'ya döndükten sonra bir kez daha Durham'a gidip döndüğü de iddia edildi.

Bu durum hem siyasette hem kamuoyunda infiale neden oldu.

Cummings, yaptığından pişmanlık duymadığını ve istifa etmeyi düşünmediğini belirtiyor.

Hükümet de, Cummings'in çocuğu için bu ziyareti yaptığını ve bunun kuralları ihlal ettiği anlamına gelmediğini savunuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kadir Inanir

Yahu amma buyuttunuz be, ornek alin Turkiye'yi biraz, 65 yas ustu tum siyasiler fink atiyor ortalikta, garibim Turk Milleti bunun bati standartlarinda buyuk ayip oldugunun farkinda bile degil!
 • Yanıtla

Putsavar

sıkıysa türkiyede bir kendini bilmez istafa etsin reisim adamı parça pinçik eder.ingiltere bildiğin kabile devleti.ne baş belli ne kuyruk
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı