İngilizler kendi sistemlerini sorgulamaya başladı! “Mantıken savunulamaz”

İngiltere Parlamentosu’nda varlığını devam ettiren Lordlar Kamarası’nı mercek altına alan Channel 4, ülkedeki demokratik olmayan düzene dikkat çekti.

16 Mayıs 2019 Perşembe 15:54
İngilizler kendi sistemlerini sorgulamaya başladı! “Mantıken savunulamaz”

 yeniakit.com.tr  İngiliz televizyon kanalı Channel 4, Lordlar Kamarası’nı mercek altına aldı. Haberde lordların seçilmesindeki gülünç duruma yer verilip İngiltere’deki demokrasi dışı vaziyet üstünde duruldu.

İngiliz medyası soruyor: Demokratik olmamak gerkçekten çok kötü mü?

Parlamentodaki siyasetçilerin ekseriyeti aslında seçilmediler... 21.yüzyılda Lordlar Kamarası’nın hala yeri var mı, yoksa şatafatlı yaşlı adamlar ve zengin elitler kulübü mü?” diye sorulan haberde bazı lordlarla da görüşüldü.

48 yıldır parlamentoda oturan, yani 9 başbakan 12 seçim görmüş bir siyasetçiyle, Selborne Kontuyla görüşmeye gidiliyor. Channel 4 için “mesele ise tüm bu zaman boyunca kendisinin orada oturmak için İngiliz halkı tarafından hiç seçilmemiş olması.” Kont, isim ve imtiyazını asırlara dayanan aile bağından aldığını ve 1971’de büyükbabasının ölümü üzerine nasıl giriş yaptığını anlatıyor.

Habere göre Lordlar Kamarası mensubu olan yalaşık 800 kişi bulunmakta. Bu vesileyle “Lordlar Kamarası’na girebilmenin bir yolu da piskopos olmak” denilerek İngiltere Kilisesi için burada ayrılmış 26 koltuk bulunduğuna dikkat çekiliyor.

İngiliz medyasının sorduğu dikkat çekici bir soru ise şu:

Yıllar boyunca Lordlar Kamarası’nın reform edilmesi için çağrılar yapıldı. Fakar demokratik olmamak gerçekten çok kötü mü? Ve öyleyse bile bunun hakkında ne yapılabilir?

Haberde sözlerine yer verilen Seçim Reformu Cemiyeti (Electoral Reform Society) Başkanı Darren Hughes, “Şayet ülkenin, vatandaşların altında yaşamasını istediğiniz kanunlarını yazıyorsanız, o halde vatandaşların kim olduğunuz hakkında söz sahibi olmaları gerekir” diyerek lordların sadece soy vasıtasıyla gelerek bu işi aldıklarını, dünyanın ise artık böyle yürümediğini vurguladı.

Bir sözde “seçim”in güldüren yanları.. “Mantıken savunulamaz!”

Üzerinde durulan bir husus ise, 2002’den beri lordlar için de seçim getirilmesi. Fakat bunun sonunda Lordlar Kamarası için de demokrasi getirdiğini düşünüyorsanız “yanılıyorsunuz.” Haberde ifade edildiğine göre, “Bu seçimlerin küçük bir aldatmacası var. Sadece elit aristokrasi mensubu isen bu seçimlerde aday olabiliyorsun. Tüm yapmaları gereken kısa bir şahsi beyanat yazmak, sanki bir üniversite veya başka bir şeymiş gibi. İşte Lordlar Kamarası’nda bir koltuk sahibi olmak için tüm yapmaları gereken bu.

Daha sonra bu şahsi beyanların bir kısmı için ise haberi sunan şahıs, hiçbir kelime dahi bulamayıp “kendiniz görün” diyerek örnekler verdi. Bunlardan birinde sadece, “Gelmek ve Brexit’e desteğimi vermek istiyorum. Çiftçilikte idim” yazarken bir diğer lord, “Monark tarafından imtiyaznamede söz verildiği üzere bir koltuk tevarüs etmek istiyorum. İki taraftan da tüm atalarım hizmet ettiler” demiş, dinlerarası diyalog toplantıları tertip etmek gibi 1-2 faaliyetini zikrederek Westminster’de ikamet ettiğini belirtip Lordlar Kamarası’na [yakın olması hasebiyle] iştirak edebileceğini vurgulamakla yetinmiş...

Diğer bir lord ise iyice ileri gidip sadece tek bir cümle kullanmış ve “Her daim hizmet etmeye istekli” demekle iktifa etmiş gözükmektedir. Sözde seçimin şahsi beyanat kısmındaki ucuzlukta bu son nokta sanılırken, Lord Cadman hepsini birden geçmiş ve hiçbir şey yazmamış, bu sebeple de adı altına “hiçbir beyan sunulmadı” notu düşülmüş lakin bu seçime girmesine bir mani teşkil etmemiş gözükmektedir.

Haberde kendisiyle konuşulan Selbourne Kontu da bu sistem için “açıktır ki mantıken savunulamaz” demekten başka çare bulamasa da devamında “fakat özür de dilemeyeceğim” demektedir.

Lordlar kamarası halka ciddi mali yük de oluyor

Sistemin açıkça demokrasi dışı olması hasebiyle haberde, “Hakikaten İngiltere’ye bir demokrasi diyebilir miyiz?” suali izleyiciye tevcih edildi.

Haberin devamında insanları Lordlar Kamarası hakkında en ziyade kızdıran şeyin ise demokratik olmamasının da ötesinde, vergi veren halka çok fazla para bindirmeleri olduğu belirtildi. Bir kere sadece binalarını çalışır tutmak milyonlarca pounda mâl olmaktadır. Bazı üyelere maaşın yanında şoförlü arabalar da tahsis edilmektedir.

2004’te Lordlar Kamarası’na kabul edilen Barones de Souza’nın sözlerine de haberde yer verildi. Barones, Lordlar Kamarası’nın kanunları hazırlaması hasebiyle esaslı bir yeri olduğunun altını çizdi. Diğer yandan Barones, bir araştırmada Lordlar Kamarası üyelerinin demokratik olarak seçilmesini ister misiniz sualine %95 “evet” denirken, diğer bir sual olan “daha fazla seçilmiş siyasetçi ister misiniz?” sorusuna “hayır” denmesini zikredip, halkın çoğunluğunun Lordlar Kamarası’nın hakikaten ne yaptığını bilmediklerini dermeyan etti.

Haberinde sonunda tekrardan Seçim Reformu Cemiyeti Başkanı Darren Hughes’in sözlerine yer verildi. Hughes, Britanya kâğıt üstünde demokrasi olsa da daha “anlamlı ve sağlıklı” bir demokrasi hazırlamaları gerektiği düşüncesini bildirdi.

Türkiye’ye saldırmak için “demokrasi”yi kılıç yapan İngiliz’in kendilerine gelince tavrı değişti

Diğer yandan iş Türkiye’ye gelince insafsız bir biçimde demokrasi meselesi yüzünden nâ-hak yere hücum eden İngili medyasının, kendilerine gelince “demokratik olmamak kötü mü?” gibi soruları bile rahatça sorabilmesi dikkat çekti.

Ayrıca demokratik olmakla zerre alakası bulunmamasına rağmen tarihi yapı ve kurumlarına öyle veya böyle sahip çıkarak günümüzde dahi işletmeleri..

Ve kendi kendilerine de bunun “ülkelerinin ne kadar demokratik olduğunu” sorgulatır bir vaziyet anlamı taşıdığını kabul etmeleri de şayan-ı dikkat bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 15:54

YORUM YAZ

 • SALTANATSALTANAT2 gün önce
  Görüldüğü üzere bu konuya yazacak yüzü olmayan ÇİRKEF MODERN TAKILAN Sözde LAİKLER ortada yok...OSMANLI sistemine ,HALİFEYE ,ŞERİATA müslümanlara her fırsatta kin kusanlar okuyup ibret alsın diyeceğiz ama...kraliçenin asası kadar değeri olmayan insanlara özenti içinde olduklarından, aşağılık kompleksiyle yaşamaya mahkumdurlar...demokrasi nerde ingilizler nerde? Bizim sözde modern çağdaş laikler nerde?
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 2 gün önce
  Ne İngiltere nin, Ne de Diğer Ūlkelerin Tūrkiye ye, Demokrasi Dersi Vermeye Hakkı Yok. Hiç Şüphesiz ki. İki Yūzlūler.
 • mustafamustafa2 gün önce
  TÜRKİYEDE DEMOKRASİ YOK DİYEN KEMALİST ZİHNİYETE DÜNYAYI YÖNETEN İNGİLTERENİN KRALLIKLA YÖNETİLDİĞİNİ SÖYLESEN İNANMAZ. DEMOKRASİNİN BİLE ANILMADIĞI ÜLKE İÇİN YAŞANILACAK ÜLKE DENİYORYA NEDİYEYİM İŞTE BİZİM SATILIK KEMALİSTLERİN VE SÖZDE AYDINLARIN İÇLER AÇISI HALİ.
 • fetösavarfetösavar2 gün önce
  bu yazıyı bi editleyin editciler...lordlar kamarası candır. keşke ülkemizde de böyle bir sistem olsa...avam var lordlar var. başbakan var. kral ya da kraliçe var. sistem tıkır tıkır işliyor. hem ülkenin sahibi belli hem de yöneten seçimle geliyor.. bal kaymak. yani malı götürecek bir tayfa gelip kaçamıyor. o 48 yıldır duruyor dediğiniz adam ev sahibi. yani mal onun. burda müdafa mı götürdü, mansur çek mi yazdı uğraş dur...
 • mutmainemutmaine2 gün önce
  Bildiğin SALTANAT VAR...içimizdeki çirkef çok bilmişler, okusun...Resmen antidemokratik bir ülke ama dünyaya demokrasi pazarlıyorlar..HALİFEMİZİ KALDIRMAMIZI İSTEDİ BU LORDLAR tüm müslüman dünyasına hançerdir.
 • misafirmisafir2 gün önce
  İngiliz medyasını niye eleştiriyordunuz ki? Türkiye’de aydın denilen kimi çevirseniz sorsanız İngiltere demokrasinin bayrak taşıyan ülkesi der. Ama kraliçe, kordlar kamarası ne oluyor diye sorarsanız, onlar sembolik diye ağızlarına verilen sakızı çiğnerler. Kraliçe’nin parlemantoyu fesih etme yetkisi, hükümeti görevden alma yetkisi var. Bunun nesi sembolik? Avam kamarasında kraliçenin asası olmazsa görüşme yapamıyorlar. Avam kamarasının yaptığı kanunu kordlar kamarasının onaylaması arkasından kraliçenin de onaylaması lazım. Kraliçe onaylamazsa kanun yürürlüğe giremez. Bunun neyi sembolik? Kraliçe ingiliz kiliselerinin ve keltli druidlerinbaşkanıdır. Bunun nesi sembolik? İngiltere kraliyet ailesinin mükkiyetindedir. İngiliz vatandaşları kraliyet ailesinin kiracılarıdır. Sömürgelik ile zenginlik kazandıklarından halk refah içersinde olduğundan bu durumu pek dert etmez. Sömürgelerden gelen kaynaklar azaldıkça arızalar çıkacak muhakkak.....
 • RecaiRecai2 gün önce
  Yazının dilini çok beğendim
 • EKOLL EKOLL 2 gün önce
  İngiltere de demokrasi mi var? Ülke yıllardır monarşi ile yönetiliyor. Ancak dünyaya demokrasinin beşiği diye takdim edilir. Siyonizmin oyunu. Yersen.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019