• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İngiliz medyasının da dikkatini çekti! Sadece Türkiye'de üretiliyor

Türkiye’de üretilen ‘Deli bal’ın hikayesi İngilizlerin de dikkatini çekti. İngiltere merkezli gazete The Guardian, Kaçkar Dağları'nda halen üretilen "deli bal"ın hikayesini okuyucuları ile buluşturdu.

2020-01-17 06:39:00 -
İngiliz medyasının da dikkatini çekti! Sadece Türkiye'de üretiliyor

İngiliz The Guardian yeni balı, milattan önceye dayanan bir hikayeyle anlatmaya başlıyor:

"Büyük Pompey (Gnaeus Pempeius Magnus) çağdaşlarında hayranlık ve korku yaratan bir liderdi fakat şu an Trabzon'un bulunduğu bölgede bir deli bal macerası yüzünden neredeyse erkenden tarihin karanlıklarına gömülecekti. Romalı general Pompey, M.Ö. 97'de, Pontus ordusu karşısında ilerleyişini sürdürürken, Kral 6. Mithridates askeri bir deha sergileyerek, ilerleyen Roma ordusunun yoluna çanaklar dolusu deli bal konulmasını emretti. Bu baldan yiyen Pompey'in üç müfreze askeri hayaller görüp kendinden geçince, geri dönen Pontus askerleri tarafından katledildiler."

Karadeniz'e bakan Kaçkar dağlarında hâlâ arıcılar tarafından az miktarda deli bal üretiliyor. Himalaya dağları dışında, Kaçkarlar deli balın dünyada üretildiği tek yer. Kaliteli deli balın rengi kırmızıya yakın, tadı acımsı ve keskin oluyor. Bal, insanları çok güçlü bir şekilde etkileme özelliğine sahip.

Bu baldan bir küçük tatlı kaşığının ılık süt ya da suyla karıştırarak içilmesi hayal görme ve sarhoş etmeye yetiyor. Yerel dilde balın bu etkisine "vızıldatma" deniyor. Deli bal, hipertansiyon gibi birçok rahatsızlığın tedavisi için genellikle kahvaltıdan önce tüketiliyor.

Balın fazla tüketilmesi tansiyonda aşırı düşmeye sebebiyet verebildiği gibi, Türkiye'de her yıl onlarca insan deli bal zehirlenmesinden hastanelere kaldırılıyor.

3 ay önce Rize'nin Fındıklı ilçesine tayini çıkan doktor Abdullah Paksoy "daha önce deli balın toksik etkileri hakkında hiçbir bilgisi olmadığını, burada meslektaşlarının kendisine semptomlar ve tedavi konusunda bilgi verdiklerini" söylüyor. Deli bal etkisine karşı genellikle hastaya serum veriliyor ya da adrenalin enjekte ediliyor ve kalp atışları ile tansiyon normale dönene kadar kontrol altında tutuluyor. Paksoy, "Burada çok seviliyor. Ben daha denemedim" ifadelerini kullanıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

EYVAH sinsi emperyalist ingilizin eline bir silah daha verdiniz, dünyayı vızıldatacaklar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı